Opilý sudí Pilný byl vyloučen z FAČR, přesto teď dělá sekretáře okresního svazu. Strahov chystá úder

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 10. 2016 6:00
Sudí Marek Pilný, kterého kvůli opilecké aféře zbavila fotbalová asociace členství, pracuje nadále jako sekretář OFS Trutnov. "To je špatně, zakročíme," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.
Fotografie z května. Marek Pilný, čtvrtý rozhodčí duelu Příbram–Slavia, v péči pořadatelů. K řízení zápasu nastoupil opilý.
Fotografie z května. Marek Pilný, čtvrtý rozhodčí duelu Příbram–Slavia, v péči pořadatelů. K řízení zápasu nastoupil opilý. | Foto: ČTK

Praha – Kdo letos v květnu viděl ligový zápas Příbram–Slavia, ten na něj jen tak nezapomene. V přímém televizním přenosu mohli užaslí diváci sledovat mimo jiné vystoupení Marka Pilného, který se v roli čtvrtého sudího vskutku roztodivně pohyboval u postranní čáry. Na první pohled jevil jednoznačné známky opilosti.

Podobně byl na tom brankový rozhodčí Jiří Jech, který v průběhu rozehraného utkání nevydržel nutkání a před zraky diváků na stadionu se u tyče vymočil.

Jak známo, oba rozhodčí nejprve od disciplinárky obdrželi dvouletý trest, komise jim vyměřila i finanční pokuty, Jechovi 100 000 korun a Pilnému 150 000 korun. A co víc: výkonný výbor FAČR rozhodl, že oba jmenované zbaví členství v asociaci.

"Před nedávnem jsme dostali upozornění, že pan Pilný navzdory tomu nadále pracuje ve fotbalových strukturách. To je po mém soudu špatně, trest, který vůči němu asociace uplatnila, měl směřovat právě k tomu, aby pan Pilný ve fotbale nadále nepracoval," konstatuje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

V době, kdy k incidentu došlo, byl Marek Pilný místopředsedou Královéhradeckého krajského fotbalového svazu a zároveň předsedou Okresního fotbalového svazu v Trutnově.

V krajské funkci už ho nenajdeme, ale na trutnovském okrese vykonává dnes práci nikoli předsedy, ale sekretáře.

"Nesmím vykonávat žádnou volenou funkci, ale pro práci sekretáře OFS podle platných norem členství ve FAČR nutné není," říká Marek Pilný. "Stejně jako dřív vykonávám tu práci dobrovolně, ve volném čase, bez jakékoli finanční odměny. Mám v hlavě, že jednou bych fotbalovou asociaci rád požádal o to, aby mi členství znovu udělila, ale ten čas ještě nenadešel."

Podle Řepky zůstane vedení FAČR neoblomné

Na Strahově, v centrálním sídle Fotbalové asociace ČR, teď právníci a legislativci bádají nad tím, jestli je Pilného výklad norem relevantní, nebo ne.

Stanovy FAČR jednoznačně stanovují, že členství v asociaci je bezvýhradně nutné pro členy volených a kontrolních orgánů.

Dále je vyžadováno pro funkci takzvaného administrátora. Což je člověk, který prostřednictvím elektronického systému komunikuje se svazovými strukturami, ať už na bázi klubů nebo okresních či krajských fotbalových svazů.

Roli sekretáře okresního fotbalového svazu stanovy detailně neřeší, záleží na výkladu legislativců, zda bude označena za administrátorskou.

"Tím případem se výkonný výbor FAČR bude tak jako tak zabývat. Buď bude vyhodnoceno, že pan Pilný vykonává roli sekretáře OFS v rozporu s regulemi, protože není členem Fotbalové asociace ČR. Anebo to výkonný výbor bude s Okresním fotbalovým svazem v Trutnově řešit jinak. Provinění pana Pilného bylo každopádně natolik zásadní, že výkonný výbor přijal v jeho případě opravdu mimořádné opatření, kdy ho z řad FAČR vyloučil, a to s cílem, aby ze struktur asociace odešel. A pokud se tak, jak nyní zjišťujeme, nestalo, budeme ke stejnému cíli směřovat i nadále," doplňuje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Původně udělený disciplinární trest zapovídal Marku Pilnému na dva roky působit ve všech rolích, jež bývají uvedeny v zápise o utkání. Tím bylo dáno, že nesmí nikde figurovat jako hráč, rozhodčí, trenér, vedoucí mužstva, hlavní pořadatel a podobně.

Jak už jsme nastínili, následné vyloučení z asociace jej jednoznačně vyřadilo ze všech volených, kontrolních – a také administrátorských funkcí.

Jech: Pilný dělá sekretáře? To mě překvapilo

Společně s Pilným byl potrestán i další sudí Jiří Jech. "Já teď nemám s fotbalem nic společného, respektuji trest, který mi byl udělen. Chápu ho tak, že když nejsem členem FAČR, nesmím ve fotbale dělat nic. Že pan Pilný pracuje nadále jako sekretář na okresním fotbalovém svazu, je pro mě překvapení, to jsem netušil. Ale to je jeho věc. Já se starám o sebe a z fotbalového dění jsem zcela odešel," komentuje Jiří Jech situaci.

Opilecké okolnosti zápasu Příbram–Slavia znepokojily začátkem léta i Kateřinu Valachovou, ministryni školství, mládeže a tělovýchovy, z jehož sportovních dotací právě Fotbalová asociace ČR hojně čerpá.

Na zasedání Národní rady pro sport jí Miroslav Pelta přislíbil, že situaci rázně vyřeší a viníci budou přísně potrestáni. Jak už jsme zmínili, Pilný a Jech byli vyloučeni z Fotbalové asociace ČR, přísnější trest v českém fotbale neexistuje.

Jak naznačil Rudolf Řepka, varianta, že i po vynesení takového trestu bude Marek Pilný na fotbalovém okrese pokračovat v roli sekretáře, vedení asociace zaskočila. A hodlá ji rázně vyřešit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy