Jablonec svlékl Opavu do naha a porazil ji 2:1, Teplice stejným poměrem zdolaly Zlín

7. 12. 2019 16:58
Fotbalisté Opavy v 19. kole první ligy doma podlehli Jablonci 1:2 a ve třetím utkání pod novým trenérem Jiřím Balcárkem poprvé nebodovali. Teplice po bezbrankovém poločase porazily Zlín 2:1.
Martin Doležal vstřelil první gól Jablonce při výhře v Opavě
Martin Doležal vstřelil první gól Jablonce při výhře v Opavě | Foto: ČTK

Rovněž v Opavě všechny góly padly až ve druhém poločase. Na vedoucí branku hostujícího Martina Doležala dokázal odpovědět opavský kapitán Jan Žídek, ale v 82. minutě utkání rozhodl střídající Dominik Pleštil. Severočeši zvítězili po třech kolech a posunuli se na čtvrté místo neúplné tabulky. Slezané jsou čtrnáctí.

"Tohle utkání nám ukázalo, kde se nás tlačí bota. Svléklo nás donaha. Jde o to, o čem hovoříme celou dobu - proč nestřílíme góly," posteskl si kouč Balcárek. "Když se setkáváte s týmy z top pětky, šestky soutěže, potřebujeme proměnit šance. Upozorňovali jsme hráče, že Jablonec je obrovsky zkušené mužstvo a dokáže dát gól z jediné šance," doplnil slezský stratég.

Opavští začali odvážně a mohli jít do vedení. Šulc po povedeném individuálním průniku posunul míč na pravou stranu a Mondek pálil těsně vedle jablonecké brány. Vzápětí si neporozuměli jablonecký stoper Břečka s brankářem Hrubým, dravý Šulc se probil k míči a ve skluzu poslal balon do tyče.

Slezané měli mírně navrch, ale zahrozili také Severočeši. Nejprve ránu Jovoviče vytěsnil mimo tyče brankář Fendrich, a pak jablonecký záložník pálil z hranice šestnáctky nad břevno domácí brány.

Co se hostujícímu celku nepovedlo v závěru první půle, mu vyšlo zkraje druhé. Holík si po autu narazil míč s Považancem, pak poslal míč pod sebe na číhajícího Doležala, který pohotovou střelou k tyči propálil Fendricha. Ten přišel o svou neprůstřelnost, která trvala 399 minut. Krátce nato Doležal našel Sýkoru, jenž hlavičkoval těsně vedle Fendrichovy brány.

Opava prostřídala, zvýšila útočnou aktivitu a Jablonec měl problémy. V 70. minutě Hrabina poslal do vápna centr, na který si naskočil Žídek a hlavičkou do protipohybu Hrubého srovnal.

Slezané sahali po druhém gólu. Jugas zastavil Šulcovu ránu na brankové čáře a pak jablonecký stoper opět zastoupil Hrubého a vykopl z čáry i dělovku Součka. Simerského ránu zase vytáhl na roh gólman Hrubý.

A tak v 82. minutě udeřilo na druhé straně. Krobův centr přizvedl Svozil a střídající Pleštil, jenž byl na hřišti sotva tři minuty, trefil jabloneckou výhru svou premiérovou brankou v nejvyšší soutěži.

Teplice vyhrály po šesti kolech

Fotbalisté Teplic v 19. kole první ligy doma porazili Zlín 2:1 a ukončili tak šestizápasové čekání na výhru, které trvalo od 5. října. Severočechy těsně po pauze poslal do vedení Jakub Řezníček, v 72. minutě vyrovnal Antonín Fantiš. Krátce nato zápas rozhodl osmnáctiletý obránce Jan Knapík premiérovou brankou v nejvyšší soutěži. Tepličtí v neúplné tabulce poskočili na jedenácté místo, "Ševci" po šestém venkovním duelu za sebou bez výhry zůstali třináctí.

Úvodní oboustrannou hru bez nápadů jen po hranici šestnáctky ukončila střela hostujícího kapitána Jiráčka z 22. minuty, kterou vyrazil gólman Grigar.

Poté následovala čtvrthodina, během níž mohli domácí zápas rozhodnout, jenže místo toho pálili jednu šanci za druhou. Vše načal Řezníček průnikem a střelou do tyče, následoval technický pokus Jakuba Mareše a při následné akci oblouček přes gólmana z kopačky stejného hráče, který vykopnul obránce Buchta z brankové čáry.

Ve 36. minutě sérii teplických promarněných tutovek završil obětavou rybičkou Hyčka, ale jeho pokus zlikvidoval brankář Rakovan. A před poločasem Severočechům vzal možnost dostat se do vedení rozhodčí Denev, který z několika metrů přehlédl ruku Bartošáka v pokutovém území. Hosté strávili většinu první půle ve velkém útlumu, ale i oni se mohli radovat, jenže Fantišova hlavička těsně minula branku.

Tepličtí našli recept na střílení gólů o přestávce v kabině. Hned po příchodu na hřiště prodloužil Čmovšův centr Knapík a Řezníček dosud nejméně trefeným pokusem z prvního dotyku dostal míč do sítě.

Vedení domácímu týmu ještě přidalo na ofenzivních choutkách, ale dál pokračoval ve spalování šancí. Ve 49. minutě zachránil Zlín po Kučerově střele brankář Rakovan, v 60. minutě už byl znovu překonán po ráně Žitného, ale v opuštěné brance ho zastoupil Hnaníček.

Hosté se před branku soupeře často nedostávali, ale v 62. minutě po ojedinělé akci musel Grigar nohama vykopávat nebezpečnou střelu Wágnera. Dvacet minut před koncem Zlín vyrovnal, když Fantiš vyhrál uprostřed šestnáctky souboj s domácí dvojicí stoperů a jeho střela do sítě zchladila domácí nadšení.

U inkasovaného gólu byl i mladý stoper Knapík, který svoje zaváhání rychle napravil. V 74. minutě vyskočil nejvýše na trestný kop Petra Mareše a ve svém pátém ligovém startu vybojoval teplickému týmu tři body.

19. kolo první fotbalové ligy

SFC Opava - FK Jablonec 1:2 (0:0)

Branky: 70. Žídek - 49. Doležal, 82. Pleštil. Rozhodčí: Dubravský - Horák, Poživil. ŽK: Svozil, Šulc, Souček - Kubista, Jovovič. Diváci: 2512.

Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek - Řezníček (58. Jursa), Souček - Sus (58. Schaffartzik), Šulc, Mondek (86. Stáňa) - Dedič. Trenér: Balcárek.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Břečka, Krob - Jovovič (86. Pilík), Kubista, Považanec (90.+1 Plechatý), Sýkora - Chramosta (79. Pleštil), Doležal. Trenér: Rada.

FK Teplice - Fastav Zlín 2:1 (0:0)

Branky: 46. Řezníček, 74. Knapík - 71. Fantiš. Rozhodčí: Denev - Blažej, Koval. ŽK: Nazarov, Grigar - Fantiš. Diváci: 1524.

Teplice: Grigar - Knapík, Čmovš, Shejbal, Hyčka (46. Radosta) - Nazarov (69. Kodeš), Kučera, Žitný, P. Mareš - Řezníček, J. Mareš (90.+2 Moulis). Trenér: Hejkal.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Buchta, Hnaníček (90. Železník) - Matejov (83. Čanturišvili), Hlinka, Jiráček, Bartošák - Poznar (65. Janetzký), Wágner, Fantiš. Trenér: Kameník.