Opava jedná s dalším zájemcem o koupi fotbalového klubu

ČTK ČTK
22. 3. 2023 13:56
Opava jedná s dalším zájemcem o koupi většinového podílu v místním fotbalovém klubu. Majitelem by se mohlo stát konsorcium investorů, které zastupuje slovenská stavební firma A.I.K podnikatele Andreje Krajíčka. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Vladimír Schreier (ANO).
Fotbalový klub z Opavy by mohl mít v dohledné době nového vlastníka
Fotbalový klub z Opavy by mohl mít v dohledné době nového vlastníka | Foto: ČTK

Slezský fotbalový klub (SFC) vlastní město, které se jej snaží prodat už několik let. Žádná ze zájemců, mezi nimiž byla například i společnost Marlenka, ale zatím snahy nedotáhl do konce.

"Město Opava dlouhodobě hledá obchodního partnera pro spolufinancování a řízení SFC Opava. Současná jednání probíhala od loňského prosince. Zastupitelé už schválili memorandum o spolupráci při podpoře fungování a rozvoje klubu," uvedl Schreier.

Memorandum podle něj představuje základní obchodní podmínky transakce. "Skupina investorů, kterou zastupuje v současné době společnost A. I. K., poskytne v roce 2023 a 2024 v rámci reklamního plnění deset milionů korun ročně na činnost klubu a zároveň převedeme 49 procent akcií, které budou v notářské úschově na zkušební dobu dva roky," řekl náměstek primátora.

Investoři budou mít dva členy v pětičlenném představenstvu SFC. Převod zbývajících 51 procent akcií na investora bude vedení města řešit v návaznosti na plnění všech smluvních podmínek po dobu dvou let. I nadále bude město klub podporovat, zavazuje se například financovat mládež či údržbu stadionu.

Opava vlastní 99,25 procenta akcií. Roční náklady na chod klubu v době, kdy hrál nejvyšší soutěž, se pohybovaly okolo 60 milionů korun. Město přispívalo v několika kategoriích. Největší podpora 11,2 milionu šla na chod mládežnických týmů. Téměř pět milionů město platí za údržbu stadionu a 1,8 milionu korun dává přímo profesionální fotbal. Zbývající prostředky musí klub získat z prodeje vysílacích práv a vstupenek, prostřednictvím dotací a od sponzorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy