Olomoucký Falta zařídil dvěma góly senzaci, Liberec oslabený Zlín nakonec prostřelil

30. 7. 2017 18:55
Senzační start do nového ročníku HET ligy předvedli oba nováčci. Baník Ostrava už v pátek vyhrál v Brně, v neděli se k němu připojila i Sigma Olomouc, která překvapivě zvítězila na hřišti Mladé Boleslavi, a to díky dvěma gólům Falty. Zlín hrál v Liberci dlouho o deseti, bezbrankovou remízu držel až do 84. minuty, kdy se trefil Pulkrab.
Šimon Falta střílí svůj druhý gól
Šimon Falta střílí svůj druhý gól | Foto: ČTK

Liberec - Fotbalisté Liberce v úvodním kole prvoligové sezony udolali doma oslabený Zlín 1:0. Hosté od 26. minuty a vyloučení Ibrahima Traorého vzdorovali domácí přesilovce, po zranění Petra Jiráčka dokonce museli dohrát poslední čtvrthodinu o devíti a nakonec v závěru inkasovali. V 84. minutě prolomil smůlu Slovanu v zakončení střídající navrátilec do libereckého dresu Matěj Pulkrab.

"Důležitý vítězný vstup do sezony, ale přesilovku jsme měli zvládnout líp. Projevilo se tam mládí našeho týmu a letní změny v sestavě," řekl na tiskové konferenci liberecký trenér Jindřich Trpišovský.

Ve zlínské sestavě nechyběla jedna z letní posil Ekpai, který ještě na jaře působil v Liberci a proti bývalému klubu měl viditelnou motivaci. V osmé minutě postupoval z úhlu sám na domácí branku a těsně přestřelil.

Jinak byl úvod vyrovnaný a oba týmy na startu sezony chvíli hledaly tempo. Ráz zápasu změnila situace z 26. minuty, kdy Traoré dostal po ostřejším zákroku druhou žlutou kartu a hosté museli do deseti.

"Mrzí mě první žlutá karta, myslím, že hráč uklouzl. Podle mě necitlivé. Ale pak se musí chovat jinak a nemůže udělat takový faul," zlobil se zlínský trenér Bohumil Páník.

Domácí jako by byli nastalou výhodou zaskočeni a v první půli se jim v přesilovce příliš nevedlo. Gólmana Dostála protáhla jen Potočného střela z přímého kopu a ve 38. minutě mu pomohl Matejov, který zastavil Kúdelovu hlavičku směřující do brány. Domácí stoper marně reklamoval ruku.

Naopak těsně před pauzou několikrát zahrozili oslabení hosté. Beauguel nejprve špatně trefil míč, poté Ekpaiovu dělovku z dálky vyškrábl nad břevno Kolář a následně gól stejného hráče neplatil pro ofsajd.

Po přestávce Slovan přidal, ale zahazoval i ty nejvyloženejší šance. Ve 48. minutě Mikulovu hlavičku odvrátil bránící Beauguel, s Kerbrovou ránou si zase poradil brankář Dostál.

Liberec stupňoval tlak, ale Dostál v 63. minutě vychytal ve vyložené příležitosti i střídajícího Pulkraba a dorážející Mikula zbrkle pálil mimo. Pulkrabův gól v polovině druhé půle pak neplatil kvůli ofsajdu. Zlínský gólman se překonával a vytáhl i Karafiátovu tečovanou střelu.

Hostům se čtvrthodinu před koncem zranila jedna z posil Jiráček, a protože už nemohli střídat, museli dohrávat v osmi lidech v poli. Využít toho mohl Havelka, ale Dostál opět čaroval. A když už ho v 81. minutě překonal z voleje Kerbr, pomohla mu tyč.

"Jak se blížil konec, už jsem tahal čas a věřil, že aspoň ten bod odvezeme. Mrzí to o to víc, že spousta šancí přežijeme a dostaneme takový gól," litoval brankář Dostál.

Heroicky bojující Zlín ve třicetistupňovém dusnu kapituloval až na začátku 84. minuty. Kerbrovu gólovou šanci ještě Dostál vyrazil, ale na Pulkrabovu dorážku už nemohl dosáhnout. Liberec tak doma v lize neprohrál potřinácté za sebou.

"Byly tam tyčky, Dostál měl několik skvělých zákroků, až nechápu, co chytil. Věřil jsem, že tam něco spadne, nakonec taková haluz. Pro mě ideální návrat a užívám si, že jsem se tady zase trefil," řekl Pulkrab.

"Byl to takový zápas blbec. Po vyloučení všechno špatně, zranění, křeče a gól dostaneme v době, kdy máme (při ošetřování) sedm hráčů v poli. Něco takového jsem ještě nezažil, člověk uvažuje, jestli to vůbec dohraje. Jestli si tam zase ještě někdo nelehne. Nakonec jsme to sportovně dohráli, hráči, co byli na hřišti, prokázali obrovskou odolnost," dodal Páník.

Senzace na úvod

Fotbalisté Sigmy Olomouc hned po návratu do nejvyšší soutěže překvapili výhrou 2:1 na hřišti pohárového účastníka Mladé Boleslavi. Dvěma góly v první půli se o to zasloužil Šimon Falta, Středočeši snížili až v závěru trefou nové ruské posily Nikolaje Komličenka. Boleslav tak nenavázala na tři výhry z předkol Evropské ligy a nenaladila se na odvetu 3. předkola v Albánii proti Skënderbeu Korcë. Sigma naopak ukončila sérii devíti ligových zápasů bez venkovní výhry.

"Tři body z Boleslavi je pro nás fantastický vstup, ale zas od nás bude očekávání, abychom na to navázali. Pro motivaci a sebevědomí hráčů je to ale perfektní a teď bude na nás, abychom z toho těžili," radoval se olomoucký kouč Václav Jílek.

"Pevně věřím, že nás to neovlivní. Musíme se soustředit na to, abychom postoupili přes Skënderbeu. Sled utkání je takový, že ani nemáme čas něco natrénovat. Budeme se soustředit hlavně na dobrou regeneraci a budeme se snažit připravit na zápas v Albánii," řekl generální sportovní manažer a trenér Boleslavi Dušan Uhrin mladší.

Ten se rozhodl příliš nezasahovat do sestavy, ze které pošetřil jen Přikryla, a do základu nasadil hrdinu prvního duelu se Skënderbeu Jánoše. Jenže zatímco v obou domácích zápasech předkol se Shamrockem i Skënderbeu předváděli Boleslavští v prvních poločasech velmi dobrý výkon, tentokráte zůstávali za očekáváním.

Nedařila se jim kombinace, v dusném počasí chyběl i větší pohyb a Olomouc se tak poměrně snadno bránila. Domácí hrozili spíše jen ze standardních situací a střel z dálky v podání Mareše, který ale mířil jen do středu branky či vedle.

Ve 37. minutě pak přišla velká domácí chyba. Po dlouhém olomouckém nákopu stoper Čmovš netrefil míč a v pádu navíc podrazil vlastního spoluhráče. Olomoucký křídelník Falta se tak ocitl zcela sám ve vápně a z velkého úhlu prostřelil brankáře Diviše.

"Cítil jsem škobrtnutí a pak mi bylo jasné, že to neustájím. Tak jsme chtěl ještě nějak zahrát balon. Jestli mi škobrtnul o nohu on, nebo já sám, to opravdu nevím," litoval chyby Pavel Čmovš.

Boleslav se snažila zvednout, ale před poločasem dostala další zásah do sebevědomí. Plšek vyhrál souboj, následně kolmicí připravil další šanci Faltovi a ten opět v koncovce nezaváhal.

"První poločas byl podle našich představ, chtěli jsme hrát na míči, být aktivní a vsázet na rychlý přechod do útoku, protože jejich stopeři nejsou rychlostně vybavení. To se povedlo při dohrávání gólových situací. Rozhodl gól těsně před poločasem, který nám obrovsky pomohl," hodnotil Jílek, který měl v sestavě dva ligové debutanty Kalvacha a Jemelku.

Do druhé půle udělal domácí kouč Uhrin ofenzivní změnu a do hry poslal místo defenzivního záložníka Rady novou útočnou posilu Komličenka. Oživení to přineslo, ale domácí se trápili se zakončením. Chramostu dvakrát vychytal brankář Buchta a po hezké individuální akci zamířil Chramosta do třetice jen vedle. Po Matějovského centru zas pálil zcela volný Mareš z voleje nad branku.

Sigma se zatáhla do bloku na vlastní polovině a Boleslavi v poslední půlhodině chybělo více nápadů a pohybu, aby se přes něj dostávala. V závěru si alespoň vytvořila sérii standardek a po jednom z rohů se prosadil Komličenko, i když hosté neúspěšně reklamovali faul na brankáře. V posledních vteřinách mohl ještě srovnat Chramosta, jeho střelu ale již za překonaným gólmanem vykopl jeden z obránců.

"Rozhodla první půle, kdy jsme udělali katastrofální chyby v obraně a zbytečně jsme inkasovali. Kdybychom však proměnili šance, co jsme měli, tak se stejně radujeme z výhry. Ale bohužel se to nepovedlo a ty dvě obrovské chyby vzadu nás stály body," litoval Uhrin.

Slovan Liberec - Fastav Zlín 1:0 (0:0)

Branka: 84. Pulkrab. Rozhodčí: Hrubeš - Wilczek, Myška. ŽK: Pulkrab - Traoré, Kopečný, Ekpai. ČK: 26. Traoré. Diváci: 4894.

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Kulhánek (46. Pulkrab) - Ševčík, Breite (60. Havelka), Folprecht, Mikula (79. Bosančič) - Potočný. Trenér: Trpišovský.

Zlín: Dostál - Kopečný, Janíček, Gajič, Matejov - Ekpai (64. Fantiš), Jiráček, Traoré, Holzer - Beauguel (58. Hnaníček), Diop (58. Holík). Trenér: Páník.

FK Mladá Boleslav - Sigma Olomouc 1:2 (0:2)

Branky: 86. Komličenko - 37. a 45.+2 Falta. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Pospíšil. ŽK: Fabián, Jánoš, Matějovský - Chorý, Radakovič, Houska, Manzia. Diváci: 3577.

M. Boleslav: Diviš - Fabián, Da Silva, Čmovš, Fleišman - Rada (46. Komličenko) - Jánoš (77. Ljovin), Matějovský, Mareš, Chramosta - Mebrahtu (65. Magera). Trenér: Uhrin ml.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček (64. Moulis), Houska (90. Texl), Plšek (82. Manzia), Falta - Chorý. Trenér: Jílek.