0:0
Konec
Slavia
56. Kuchta

Hezký sobotní podvečer, vítejte u on-line přenosu z utkání 17. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Olomoucí a Slavií Praha. Zápas začíná v 18 hodin.

Fortuna:Liga dnes vstoupí již do svého sedmnáctého kola, což znamená, že celky se spolu potkávají již podruhé. Dnešní program nabízel duel obou pražských "S". Sparta už v 15:00 nastoupila k utkání v Karviné a výhrou 2:1 si zajistila postup na druhé místo o bod před Plzeň a o za Slavii. Sešívaní však hrají své utkání za pár minut a Západočeši zítra na hřišti Slovácka. My se ale nyní budeme věnovat lídrovi tabulky z Edenu. Ten dnes bude hájit své výsostní postavení na Hané. Od 18:00 totiž sešívané nastoupí na Andrově Stadionu v Olomouci. A rozhodně nepůjde o lehký zápas.

Olomoučtí fotbalisté nezačali sezonu se staronovým koučem Jílkem vůbec špatně. Jenže poté přišlo krizové období. Mezi 26. zářím a 27. listopadem odehráli Hanáci devět utkání a jen dvě z nich dokázali vyhrát - 2.10. doma s Karvinou a před týdnem v pardubickém azylu v Ďolíčku. Krom toho čtyři prohry, tři remízy a ztráta iluzí, že by Sigma mohla bojovat o evropské poháry. Během tohoto období odehrála Olomouc také odložený duel 3. kola se Slavií, kde sešívaným stačila jediná branka z páté minuty utkání. Vysoká výhra 5:1 s Pardubicemi a domácí prostředí by však mohly moravský celek nakopnout k dobrému výkonu. Proti lídrovi tabulky jej budou potřebovat.

Jan Kalabiška ze Slovácka proti dvojici bránících olomouckých hráčů: Vítu Benešovi a brankáři Matúši Macíkovi | Foto: ČTK

Takto vypadá sestava Olomouce. Vypadá to, že kouč Jílek po minulé výhře pokračuje s rozestavením 3-5-2. Vepředu budou operovat Gonzalez s Daňkem, vzadu bude řídit obranu tradičně Roman Hubník. Roli křídelních obránců zastanou Zahradníček a Zmrzlý.

Slavia totiž působí poslední měsíc v lize opravdu suverénně. Ke konci listopadu ještě remizovala v Českých Budějovicích, pak ji ale nakopla právě dohrávka proti Olomouci. Následoval důležitý domácí triumf s Plzní, který sebevědomí sešívaných ještě nakopnul výš. Pěti brankami pak svěřenci Jindřicha Trpišovského sestřelili Pardubice i Jablonec. Před týdnem pak Nicolae Stanciu režíroval další vysoké vítězství vršovického celku. Bránu Teplic zasypali Slávisté 27 střelami, z nichž 11 mířilo mezi tři tyče. Síť rozvlnili třikrát a suverénně vedou tabulku vstřelených branek. Body by dnes chtěli získat ale do tabulky klasické. Ta je přeci jen důležitější.

Tuto sestavu vyšle do duelu Jindřich Trpišovský. Na pravém křídle tentokrát nastoupí tradiční žolík Ondřej Lingr, Chybí dále Alexander Bah, na pravém kraji obrany tak hraje Lukáš Masopust. Na hrotu znovu nastupuje Jan Kuchta. Na lavičce čekají připravení Schranz, Krmenčík nebo Plavšić.

Oba celky už jsou na Andrově stadionu. Nastupují ve svých typických dresech, Olomouc v modrých a Slavia v sešívaných dresech. Tématem utkání by mohlo být to, jestli Aleš Mandous prodlouží svou sérii bez inkasované branky i proti svému bývalému celku.

Utkání právě začalo.

2

Michal Vepřek hodně špatně odhadl trajektorii míče a málem pustil svou malou domů do šance Lingra.

3

Zahradníček po pěkné akci hledal v malém vápně Zmrzlého, ale těsně před ním odvrátil míč Ousou.

3

Znovu stejná dvojice Sigmy v akci. Roh Zahradníčka našel hlavu Zmrzlého, ale ten z nelehké pozice bránu netrefil.

7

Utkání české soutěže nedoprovází příliš dobrá atmosféra. Kvůli vládním nařízením totiž může na stadion pouze tisícovka diváků.

12

Masopustův centr domácí obrana odvrátila. Zakončit poté chtěl Kuchta, jenže ve vápně padl k zemi. Hostující hráči se diví, že se nepískala penalta. Sudí Zelinka byl situaci blízko a rezolutně pokutový kop odmítl. Opakovaný záběr však ukázal, že Spáčil Kuchta opravdu trefil.

15

Z dálky to zkusil Paolo Gonzalez, jenže jeho pokus nemohl Mandouse zaskočit.

21

Olomouc dnes hraje hodně aktivně. Zmrzlý pálil zpoza vápna, ale obrana sešívaných jeho pokus zablokovala.

22

Uběhla minuta a aktivní Zmrzlý byl znovu v akci. Tentokrát zůstal na levém křídle úplně volný, ale centr do vápna neprocpal.

Gonzalez se na hranici vápna položil do ekvilibristického zakončení ze vzduchu. Diváky rozehřál, ale bránu netrefil.

31

Hřiště musel opustit zraněný Ondřej Lingr. Na trávníku olomouckého stadionu ho nahradil Ivan Schranz.

36

Slavia se po nepříliš jistém úvodu dostává víc do utkání, ale rozhodně nepůsobí tak dominantně, jak bychom od ní čekali.

42

Do největší šance první půle se dostal Ivan Schranz. Stanciu přetlačil Greššáka a vyslal slovenského útočníka do úniku. Jeho zakončení z levé strany vápna však skvěle zablokoval zkušený Roman Hubník.

43

Krásná akce Slavia na jeden dotek vyslal duo Kuchta - Olayinka do přečíslení dvou proti jednomu. Kuchta nesobecky našel volného spoluhráče, jenže nigerijský útočník z jasné pozice netrefil bránu. Velké zaváhání v koncovce.

První poločas nám branku nenabídl.

První půle v Olomouci nabídla zajímavou podívanou. V úvodní půlhodině favorizovaná Slavia nedokázala dominovat a Olomouc skvělým napadáním získávala zajímavé možnosti k zakončení. V závěru se však projevila kvalita sešívaných. Schranze však nejprve zablokoval Hubník a Olayinka v obrovské šanci bránu vůbec netrefil. Před druhou půlí je vše otevřeno.

Druhé dějství právě začalo.

50

Obrovská šance pro Slavii. Nicolae Stanciu se po narážečkách dostal individuální akcí do vápna a předložil míč Schranzovi. Jeho pokus byl ale zablokován.

50

Bude se však řešit asi možný penaltový zákrok. Stancia totiž po přihrávce hodně nepříjemně došlápl Roman Hubník. Dá se tedy očekávat penalta pro Slavii.

51

Sudí Zelinka se byl podívat na opakovaný záznam a poměrně přesvědčivě nařídil pokutový kop.

52

Roman Hubník ještě před penaltou obdržel žlutou kartu.

52

Penalty se chopil sám faulovaný Nicolae Stanciu. Zkusil pohledný dloubáček do středu brány, jenže trefil jen horní tyč.

54

Tlak Slavie pokračuje. Kuchta z malého vápna nepropálil hradbu těl, následně ani dorážka Stancia nezamířila mezi tři tyče.

56

Slavia se ujímá vedení. Centr z levé strany Macík vyrazil, ale jen před Masopusta, který přiťukl míč Kuchtovi a ten už si s ním věděl rady.

56

Pozor, znovu probíhá konzultace s videorozhodčím. Lukáš Masopust totiž možná míč přiťukl rukou.

58

Tak branka je potvrzena, podle sudího Zelinky bylo vše v pořádku.

63

Nico Stanciu nezažívá od penalty ideální zápas. Nepovedl se mu přímý kop a kazí přihrávky, které normálně nekazí.

69

Vypadá to, že po výborné první půlhodině hry nemá Olomouc moc sil na to změnit vývoj utkání. Druhá půle jednoznačně patří Slavii.

71

Nejprve byl sice faulován Daněk, ale po odpískání Greššák ještě přejel nohy Hromadovi. Žlutou kartu uviděl olomoucký záložník.

73

Dvojí střídání Olomouce. Jakub Matoušek nahradil Kryštofa Daňka a Jáchym Šíp vystřídal Lukáše Greššáka.

79

Dvojí střídání nachystal i Jindřich Trpišovský. Jana Kuchtu střídá na trávníku Michael Krmenčík. Odchází také Jakub Hromada a nahrazuje jej Mads Emil Madsen.

84

Václav Jílek udělal zajímavou změnu. Václav Jemelka nahradil Radima Breiteho. Postavil se na svůj post středního obránce a na hrot se vysunul obránce Roman Hubník.

87

Lukáš Masopust nemůže pokračovat, nahradí jej Srdjan Plavšič.

88

Sešívaní v posledních minutách drží chytře míč a nepouští domácí do hry.

89

Taras Kačaraba si v osobním souboji počínal nedovoleně a dostal za to žlutou kartu.

90

Nastavovat se bude 6 minut.

90+1

Jan Sedlák a Filip Uriča nahrazují na poslední minuty Tomáše Zahradníčka a Jiřího Spáčila.

90+2

Velká chyba domácích při autovém vhazování. Stanciu vedl rychlý brejk a ranou zpoza vápna zkusil překvapit Macíka. Ten jeho dobrou střelu ale vyrazil do bezpečí.

90+5

Aleš Mandous dostal žlutou kartu za zdržování hry.

Je konec. Slavii stačil k výhře v Olomouci jediný gól.

Slavia Praha zvyšuje svůj náskok na čele tabulky. Po dnešní výhře v Olomouci má tak 5 bodů na Spartu a šest bodů na Plzeň, která hraje zítra na hřišti Slovácka. Výhra sešívaných se nerodila hladce. Půl hodiny Olomouc hrála výborně, napadala a byla nebezpečnější. Až před pauzou se Slavia zvedla, Olayinka však nedokázala zakončit přesně.

Po pauze si penaltu vybojoval Stanciu, musel ji ale posvětit až VAR. Rumunský záložník ale trefil jen břevno. Za pár minut však Masopust ramenem přiťukl míč Kuchtovi a ten prostřelil Macíka. I tuto situaci konzultoval Zelinka s VARem, nakonec ale branku uznal. Pražané poté kontrolovali hru a v závěru nedovolili Sigmě žádný tlak.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.