Olomouc pokračuje ve skvělých výkonech, Karvinou přestřílela 5:3. Liberec vyhrál v Brně

Aktualizováno 16. 9. 2017 20:47
Fotbalisté Olomouce vyhráli v Karviné 5:3, bodovali už počtvrté v řadě a posunuli se na druhé místo. Liberec zdolal poslední Brno na jeho hřišti 2:1.
Olomouc se v karvinské přestřelce radovala z gólu hned pětkrát.
Olomouc se v karvinské přestřelce radovala z gólu hned pětkrát. | Foto: ČTK

Karviná - Nováček fotbalové ligy z Olomouce prodloužil vydařený úvod sezony o vítězství 5:3 v Karviné. Hanáci v divokém průběhu sice přišli během šesti minut o dvougólový náskok, ale za stavu 2:2 dokázali znovu kontrovat brankami Šimona Falty a Davida Housky, jehož trefa byla i vítězná. Olomouc se před nedělním programem dostala na druhé místo, zatímco Karviná je už šest kol v řadě bez výhry.

I bez zraněného útočníka Chorého Hanáci do zápasu vstoupili jako z partesu. Už ve druhé minutě dohrál akci taženou po levém křídle Zahradníček, který si uvnitř pokutového území zpracoval balon a levačkou pokořil Berkovce. Tragický nástup Karviné podtrhl v 10. minutě Košťál, kterému odskočil balon ve vlastní šestnáctce, napadající Plšek ho obehrál a pak překonal i gólmana. "Byla to moje chyba. Oni tam dobře presovali, vzali mi míč a byl z toho bohužel gól," řekl Košťál.

Hanáci i díky excelentnímu úvodu v prvním poločase jasně kralovali. Texl mohl jejich kombinační i pohybovou převahu zvýraznit třetí trefou, ale jeho skákavý pokus se mezi tyče nevešel.

Karvinou ovšem probudil v úplném závěru první půle Budínský, který po standardce a vyhrané hlavičce Košťála ze závaru ve vápně snížil. Pro Slezany to byla gólová radost po 319 minutách. "První půli jsme měli pod kontrolou, o to větší škoda byla toho kontaktního gólu, po kterém se soupeř chytil. Měli jsme to udržet do půlky, ale udělali jsme tam školáckou chybu," řekl Plšek.

Domácí se vrátili do druhé půle jako vyměnění. Během šesti minut bylo vyrovnáno a opět po standardní situaci. Letičův roh propadl až k Panákovi, který hlavou zamířil do levého horního rohu olomoucké brány. "Pomohl nám ten gól do šatny. Do druhé půlky jsme vstoupili lépe. Za stavu 2:2 jsme to mohli i otočit, ale třetí gól bohužel dala Olomouc," řekl Panák.

Karvinských bylo najednou na hřišti plno a soupeř s velkými problémy odvracel jejich ataky. K obratu scházelo málo, Budínského ránu ale Buchta v 55. minutě vytáhl. Jak se však Karviná hrnula dopředu, okna v její obraně vybízela Sigmu ke kontrům.

Po brejku Vepřeka ještě zasáhl včas Košťál, ale v 68. minutě znovu strhl vedení na stranu hostů Falta, který po akci střídajícího Obročníka z dvanácti metrů po zemi trefil přesně k tyči. "Ještě, že to tak dopadlo. Kdybych některé situace neřešili tak naivně, mohli jsme to utkání dohrát s mnohem větším klidem a bez takových nervů. Ale hlavní je, že máme tři body," řekl Plšek.

Než domácí stačili sebrat síly k poslední ofenzívě, pohrál si s karvinskými beky v 75. minutě Houska a Berkovcovi nedal šanci. K divokému průběhu přispěl ještě opět Budínský, který devět minut před koncem z penalty potrestal faul Radakoviče. Ale k ničemu jinému už se domácí neprobojovali a v 89. minutě naopak z olomouckého přečíslení popáté inkasovali ze Zahradníčkovy kopačky. "Dostat pět gólů v zápase je k zamyšlení. Jsou za tím nějaké důvody i určité změny, ale některé branky byly laciné. Tím ale nechci snižovat fotbalovou kvalitu, kterou dnes soupeř ukázal," řekl trenér Karviné Jozef Weber.

Brno dál tápe

Fotbalisté Liberec vyhráli v 7. kole 2:1 na hřišti posledního Brna a v neúplné tabulce jim patří třetí místo.Slovan se ujal vedení po vlastní brance Tadase Kijanskase, ale Zbrojovka po přestávce vyrovnala zásluhou střídajícího Alvina Fortese. O vítězství severočeského celku však o pár minut později rozhodl Roman Potočný.

V chladném a deštivém odpoledni vyšel lépe vstup do zápasu Libercu. Slovan se dostal již v 8. minutě do vedení. K němu mu pomohl Kijanskas, který si srazil Ševčíkův centr do vlastní brány. Domácí mohli vzápětí vyrovnat, ale Vraštila vychytal brněnský odchovanec v severočeských službách brankář Hladký. "Jeho nasazení bylo záměrné. Chtěli jsme, aby si proti svému rodnému týmu zachytal," řekl kouč Liberce Jindřich Trpišovský.

"Byl to krásný návrat," přidal Hladký. "Z Brna se vozí body těžko, připravovali jsme se na to. A i když to bylo trošku s obtížemi, tři body jsme dokázali získat. První poločas jsme odehráli dobře, v útoku jsme byli aktivní a obrannou hru si hlídali. Škoda druhé půle, kdy se domácí zvedli a vyrovnali," prohlásil.

Více ze hry měl však nadále Liberec. Ve 24. minutě se dostal k míči na hranici vápna Folprecht a přinutil gólmana Melichárka k zákroku. O pár vteřin později byl sám před brněnským kapitánem Coufal, ale brněnský gólman opět skvěle zasáhl.

Z letargie mohl Brno dostat Pilík, který neprožíval povedené jubilejní 250. utkání v nejvyšší soutěži. Jeho prudká střela skončila v náručí Hladkého a poté z přímého kopu zamířil vysoko nad. Liberec navíc poté mohl podruhé udeřit po rohu, kdy Kúdela mířil těsně vedle.

Zbrojovka se pokusila oživit hru dvojnásobným střídáním, když Koného s Juharem nahradili Škoda s Fortesem. A právě druhý jmenovaný v 65. minutě vyrovnal. Po Pilíkově centru se nizozemský záložník dostal k míči a po technické střele si připsal první gól v české lize.

Brno ožilo a mohli se dostat do vedení, ale Škoda sám proti Hladkému neuspěl. "Trefil mě do nohou, měli jsme velké štěstí," uvedl Hladký. "Druhou půli jsme začali dobře, měli jsme šance, ale místo tří gólů jsme dali jeden. Chyběl nám klid a panikařili jsme v každé situaci," posteskl si obránce Brna Tomáš Jablonský.

Trest přišel v 71. minutě, kdy proletěl přetažený Folprechtův centr až k Potočnému a ten nekompromisní ranou poslal míč pod břevno. Stejný hráč navíc vzápětí trefil tyč.

Liberec je tak v neúplné tabulce s 13 body třetí o bod za druhou Olomoucí. Slavia a Sparta na něj ale před nedělním pražským derby ztrácí jeden, respektive dva body. Brno je se čtyřmi body a jediným vítězstvím stále poslední. Proto si také několik hráčů Zbrojovky v čele s kapitánem Melichárkem nebo zkušeným Polákem promluvit s fanoušky.

"Chtěli vědět, co se děje, proč se prohrává. Jsou po tomto zápase určitě v právu. Bylo to nepříjemné, ale je to potřeba a nesmíme je nechávat stranou," uvedl bývalý hráč Norimberku nebo Wolfsburgu. "Zažil jsem to i v Německu, fanoušky musíte vyslechnout a situaci řešit," dodal Polák.

Bývalý reprezentant však věří, že tým je lepší než momentální výsledky. "Musíme se oprostit tlaku, nervů a strachu. Nevím jinak, jak bych to popsal," prohlásil. "Druhý poločas byl dobrý, plný sebevědomí, byli jsme na koni, pak nás srazil gól soupeře a bylo hotovo. Síla v mužstvu je, ale musíme ji prodat ve správný čas a nechodit do utkání se strachem," uzavřel.

7. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Sigma Olomouc 3:5 (1:2)

Branky: 45. a 81. z pen. Budínský, 51. Panák - 2. a 89. Zahradníček, 10. Plšek, 68. Falta, 75. Houska. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Hrabovský. ŽK: Janečka, Eismann - Jemelka. Diváci: 3186.

Sestavy:

Karviná: Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Letič - Šisler (73. Čolič), Janečka - Štepanovský (46. Ramirez), Budínský, Kalabiška (22. Eismann) - Panák. Trenér: Weber.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (90. Hála), Houska, Texl (62. Obročník), Kalvach, Falta (84. Moulis) - Plšek. Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno - Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branka: 65. Fortes - 8. vlastní Kijanskas, 71. Potočný. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Polák, Vraštil, Pavlík - Mikula, Breite, Karafiát, Potočný. Diváci: 3018.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Kijanskas, Jablonský (77. Přichystal) - Juhar (46. Fortes), Polák, Pilík, Sedlák, Lutonský - Koné (46. Škoda). Trenéři: Dostálek a Přerost.

Liberec: Hladký - Coufal, Kúdela, Karafiát, Mikula - Ševčík, Breite, Folprecht, Voltr (59. Kerbr) - Pulkrab (81. Hybš), Potočný (90. Kulhánek). Trenér: Trpišovský.