reklama
 
 

Sparta: Odpalovat pyrotechniku do diváků nenapadlo ani slávisty, ani polské fanoušky

12. 3. 2019 6:15
Fanoušek Plzně hází na sparťanskou tribunu pyrotechniku. Zranil ženu. | Video: Policie ČR |  00:21
Bouřlivou diskuzi vyvolal incident ze sobotního ligového šlágru mezi fotbalisty Sparty a Plzně, během něhož příznivec Viktorie zranil ženu v sektoru domácích příznivců.

Pyrotechnika házená ze sektoru hostujících fanoušků zranila podle policie ve druhém poločase na Letné několik diváků. Muži, který hodil mezi diváky petardu a zranil tím ženu, hrozí až deset let vězení kvůli pokusu o těžké ublížení na zdraví. Celkem zaznamenali policisté 21 přestupků a dva trestné činy. Ve druhém případě šlo o výtržnictví.

"Následky incidentu řešíme od soboty prakticky nepřetržitě, jsme v permanentním kontaktu s Policií ČR. Pro nás je podstatné to, že se na základě záběrů z kamerového systému, který jsme nedávno inovovali a který nyní nabízí záběry ve vysoké kvalitě, podařilo toho člověka na místě identifikovat a zadržet," vysvětluje ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík.

Utkání s Plzní bylo zařazeno do nejvyšší rizikové kategorie. Sparta souboji s rivalem věnovala mimořádnou pozornost, kvůli nákladům na bezpečnostní opatření musela vytáhnout z konta částku v řádech stovek tisíc korun. Přesto na Letné došlo k nebezpečným situacím, které vyvrcholily odpálením pyrotechniky z plzeňského kotle směrem k příznivcům soupeře.

"Nikoho něco podobného ještě nenapadlo. Nenapadlo to slávisty, nenapadlo to fanoušky z Polska, nenapadlo to ani příznivce Neapole," zmiňuje Kasík organizačně vypjaté duely.

V návaznosti na zraněné fanoušky nyní letenský klub zváží instalaci ochranné sítě, která by znemožnila vyhazování předmětů z kotle fanoušků hostujícího týmu. "Ano, je otázkou, zda by to nemělo vést k většímu důslednějšímu oddělení sektoru hostí na stadionech komplexně," dodává Kasík.

Filozofie Sparty je ovšem podle něj jiná. "Chceme se přiblížit anglickému modelu - uděláš problém, hned na místě jsi zadržený a v co nejkratší době se dozvíš svoje obvinění. I proto například máme na stadionu státní zástupkyni, což je jen naše iniciativa."

I tak ale nyní čeká Spartu trest. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace už s ní zahájila řízení, stejně jako s Plzní. S domácím pořadatelským klubem bude disciplinárka řešit zejména pronesení a použití pyrotechniky, s Viktorií pak přestupky použití pyrotechniky a výtržnosti fanoušků.

"Disciplinární řád nám v tuto chvíli umožňuje kluby trestat peněžitým trestem, případně i přistoupit k uzavření stadionu nebo jeho části. A to se týká obou provinivších se klubů," uvedl předseda disciplinárky Richard Baček.

Odhalit pronášenou pyrotechniku však není podle Sparty úplně jednoduché. "Přirovnal bych to k boji s dopingovými hříšníky, ti jsou také neustále o krok napřed. Pořád odhalujeme nové a nové cesty pyra na stadion, některé z nich jsou opravdu bizarní. Fanoušci dokážou být velmi důmyslní," popisuje Ondřej Kasík.

autor: Jiří Škuba | 12. 3. 2019 6:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama