Slavia v euforii. Jednoznačnou prioritou je teď Liga mistrů, burcuje šéf Tvrdík

Marek Janoš Marek Janoš
26. 5. 2019 19:04
Slavia v posledním kole nadstavby Fortuna:Ligy převzala pohár pro mistra a zahájila mohutné oslavy se svými fanoušky. Po utkání ovšem už klíčoví muži současné Slavie trenér Jindřich Trpišovský a šéf klubu Jaroslav Tvrdík vyhlíželi do budoucnosti. Upínají se k postupu do základní skupiny Ligy mistrů.
Jindřich Trpišovský s pohárem
Jindřich Trpišovský s pohárem | Foto: ČTK

Jaké máte pocity bezprostředně po převzetí titulu?

Jindřich Trpišovský: Jsem šťastný, že je tu s námi Jarda (Tvrdík). Bavíme se o nás, ale ten základní strůjce toho, co můžeme zažívat, je pan Tvrdík. Málokdo dokázal za tři a půl roku působení ve fotbale to, co on. Vše, čeho jsme dosáhli, je jen vyvrcholením toho, co začalo před časem. Musíme mu poděkovat, že to on umožnil rozvoj Slavie do dnešní podoby. A doufám, že to není konečná, že toho ještě hodně dokážeme.

Jaké budou oslavy? Dvakrát jste je museli mírnit… 

Jindřich Trpišovský: Hráči si zaslouží obrovskou pochvalu. Dokázali se na ty zápasy nachystat a dokázali to i na tohle derby. Nevím, jak dopadly ostatní zápasy, ale nechtěli jsme na konci mít stejně bodů jako druhý. Měli jsme obrovskou motivaci. Něco hráči oslavili, ale vždycky se na zápas dokázali připravit. Klobouk dolů. Jsem šťastný, že jsme zápasy nechtěli prohrát. Nikdo nechce prohrát poslední zápas sezony, byl plný stadion. Já jsem včera na tréninku taky nechtěl prohrát poslední bago. Každý se chce rozloučit hezky. Nejsem přeborník ve slavení, nechám to na klucích.

Co vás čeká dál? Je tím cílem Liga mistrů a je výhoda, že jdete do čtvrtého předkola? 

Jindřich Trpišovský: Liga mistrů je obrovská motivace. Obrovská výhoda je, že jsme o kolo dál než loni. Tým je o hodně zkušenější a je dál na své cestě. Přes léto na to budeme myslet a budeme myslet i na obhajobu titulu. Všichni máme sen dostat se do Ligy mistrů. Rozhodne to jeden dvojzápas, ale v Evropě jsme si ukázali, že dokážeme hrát s každým týmem. Bude to o souběhu různých věcí. Je to otázka soupeře, formy, i toho, jak se hráči vrátí z nároďáku. Postup do Ligy mistrů by byl famózním završením této sezony. Je to náš velký cíl.

Jaroslav Tvrdík: Jednoznačně je náš sen a cíl postup do Champions League a k tomu budeme upínat veškerou pozornost. První polovina našeho roku byl cíl dostat se daleko v Evropské lize. Jednoznačně prioritou druhé poloviny roku je náš postup do základní skupiny. 

Klíčovým hráčem při úspěchu byl Tomáš Souček. Byl tohle jeho poslední zápas za Slavii? 

Jaroslav Tvrdík: Tak tohle mě taky zajímá… 

Jak jste prožívali první vteřiny po závěrečném hvizdu?

Jindřich Trpišovský: Měl jsem radost, že jsme vyhráli, nikdy jsem nevyhrál ligové derby, což mi předhazoval Tomáš Syrovátka. Chtěl jsem to konečně prolomit a udržet klíč od Prahy. Chtěli jsme to zvládnout, ale v závěru už bylo vidět, že jsme měli náročný program. Sparta měla v posledních osmi minutách lepší pohyb. Měl jsem tedy radost, že jsme to dotáhli do konce a vyhráli zápas.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy