Hromada parádním gólem nasměroval Plzeň k výhře, zoufalá Příbram stále zůstává bez bodu i gólu

Aktualizováno 10. 9. 2016 22:10
Fotbalisté Plzně se pomalu dostávají z krize ze začátku sezony. Na půdě Liberce ve večerním zápase zvítězili 2:1. Skóre otevřel krásnou ranou slovenský záložník Jakub Hromada, další branku přidal Michal Ďuriš. Výsledek si pak Viktoria i přes snížení pohlídala. Ligoví nováčci Hradec Králové a Karviná v odpoledních utkáních na domácí půdě přivítali Příbram a Jihlavu a oba své duely zvládli. Příbram tak zůstává po šesti kolech bez jediného bodu na úplném dně tabulky.
Plzeň je v tabulce o bod za Spartou a o tři za překvapivě vedoucím Zlínem.
Plzeň je v tabulce o bod za Spartou a o tři za překvapivě vedoucím Zlínem. | Foto: Tomáš Liška

Liberec - Fotbalisté Plzně zvítězili v utkání šestého ligového kola v Liberci 2:1 brankami slovenských hráčů. Obhájce titulu poslal v 21. minutě do vedení svou premiérovou trefou v české nejvyšší soutěži Jakub Hromada a v 75. minutě pojistil hostům triumf Michal Ďuriš. V závěru už jen snížil ruský útočník Nikolaj Komličenko.

Viktoria bodovala v Liberci podeváté za sebou. Na vedoucí tým tabulky Zlín ztrácí tři a na druhou Spartu už jen jeden bod. Slovan má naopak na kontě po šesti kolech jen jednu výhru.

Souboj dvou týmů, které čeká příští týden vstup do základní skupiny Evropské ligy, začal lépe Liberec. Domácí se v úvodu lépe pohybovali, vyhrávali více soubojů a byli agresivnější, ke gólovým šancím to ale v první půli nepovedlo.

Plzeň se zpočátku nemohla dostat do tempa, v 21. minutě však z první větší možnosti udeřila. Liberecká obrana odvrátila rohový kop jen za vápno, kde si míč zpracoval Hromada a ranou k tyči otevřel skóre.

Slovan se před pauzou hnal a za vyrovnáním. Už v nastaveném čase první půle po centru do vápna po souboji s Matějů upadl Baroš, rozhodčí Julínek ale k velké nelibosti domácích penaltu neodpískal a zkušenému útočníkovi dal za protesty žlutou kartu.

Do druhého dějství už nenastoupil zraněný střelec branky Hromada a místo něj si premiéru v plzeňském dresu odbyl albánský záložník Kace. Liberec i po přestávce pokračoval v aktivní hře. V 54. minutě zahrával z výhodné pozice přímý kop Bartl, ale hostující branku překopl.

Po hodině se dostala do hry i další nová posila Viktorie útočník Poznar, gólově se však prosadil jiný z ofenzivních hráčů hostujícího celku. Kopic se šikovně uvolnil u lajny a Ďuriš zblízka pohotově usměrnil míč za Dúbravku. Vstřelil svůj druhý gól v této ligové sezoně.

Liberec ještě zdramatizoval závěr, když se v 90. minutě po Barošově přiťuknutí dočkal premiérové trefy v české lize i Komličenko. Víc už však Slovan nestihl a prohrál teprve podruhé za posledních 23 domácích ligových zápasů. V obou případech nestačil na Plzeň.

Příbram bez bodu a gólu. Horší než Lázně Bohdaneč

Fotbalisté Příbrami zažívají nejhorší start v historii první ligy. V šestém kole prohráli s Hradcem Králové v Mladé Boleslavi 0:2 po dvou brankách Jana Pázlera a zůstávají bez bodu i vstřeleného gólu, což se ještě nikomu nestalo. Středočeši na branku čekají v nejvyšší soutěži celkem 667 minut, což je nejvíce v klubové historii.

"Domácí za tím šli, měli z mého pohledu další tři vyložené šance. Mohlo to být vyšším rozdílem. Jeli jsme se sem s nadějí, že bychom tu chtěli něco uhrát, bohužel se to nepodařilo," litoval příbramský kouč Petr Rada.

Příbram udělala přes reprezentační přestávku několik změn. Nasadila novou posilu do zálohy Borka, na beku začal hrát mladík Pecháček a především přešla na hru se dvěma útočníky. Ovšem požadované zlepšení to nepřineslo, když za celý zápas vystřelila jen jednou na branku.

Hradec byl od začátku výrazně aktivnějším týmem a vypracovával si více šancí. V první půli šlo však často spíše o náznaky, než o opravdové zakončení. Vždy domácích chybělo pár centimetrů.

"Jsme šťastní za tři body, které pro nás byly velice důležité. Věděli jsme, že Příbram je v těžké situaci, že má své série. Ale každá série jednou končí, nechtěli jsme, aby to bylo s námi," řekl trenér Hradce Bohuslav Pilný.

V sestavě Hradce dostal kvůli zranění Vlkanovy po napadení na ulici šanci útočník Pázler, který po změně stran ukázal, proč byl v minulé sezoně nejlepším střelcem týmu v druhé lize. Příbram několik závaru ještě přežila, ovšem v 57. minutě už kapitulovala. Trubač zatáhl míč do vápna, sám svou šanci ještě nevyužil, ale míč se dostal k Pázlerovi a ten už Hrušku prostřelil.

Vzápětí hostující gólman zlikvidoval hlavičku Žondry, ale v 66. minutě přišla pojistka. Janoušek našel dlouhým centrem Pázlera, který si sice míč nezpracoval ideálně, ale ještě zabojoval a špičkou kopačky dokázal dostat míč do branky. Krátce na to musel Hruška předvést další skvělý zákrok proti ráně Trubače. Následně chytil i dvě velké šance Žondrovi.

Příbram už se na odpor nezmohla a znovu odešla z prázdnou. Překonala tak dosavadní nejhorší start do soutěže v podání Lázní Bohdaneč, které sice v šestém kole rovněž nebodovaly, ale aspoň daly první gól.

Jihlava zůstává po debaklu předposlední

Fotbalisté Jihlavy v šestém ligovém kole prohráli v Karviné 0:3, nedočkali se premiérového vítězství v sezoně a zůstali předposlední. V úvodním poločase se trefili Lukáš Budínský a Slovák Marek Janečka, po změně stran zvýšil Erik Puchel. Domácí nováček naplno bodoval potřetí v ročníku a poskočil na páté místo neúplné tabulky.

Karviná vstoupila do utkání lépe. Ve 12. minutě se k přímému kopu postavil Budínský a díky teči ve zdi překonal gólmana Hanuše. Hosté častěji drželi míč a vytvořili si dvě slušné šance. Zoubele ale nejprve hlavou minul a poté sám před Laštůvkou nechal slabou střelou vyniknout brankáře Karviné.

Ligový nováček ve 28. minutě opět udeřil ze standardní situace. Míč z Budínského rohu prodloužil Hošek na Janečku, který zblízka hlavičkoval přesně.

Jihlavští nedokázali skórovat ani krátce po pauze. Rabušic vystihl nepřesnou "malou domů", běžel sám na Laštůvku, ale ten mu kličku přečetl a míč nohou vypíchnul.

Karviná po hodině hry přidala třetí branku, když povedenou kombinaci Janečky a Budínského zakončil náhradník Puchel dalším tečovaným pokusem. Při svém druhém utkání v nejvyšší soutěži Puchel oslavil premiérový gól.

Fotbalová ePojisteni.cz liga - 6. kolo:

FC Hradec Králové - 1. FK Příbram 2:0 (0:0) - hráno v Mladé Boleslavi

Branky: 57. a 66. Pázler. Rozhodčí: Marek - Nádvorník, Kubr. ŽK: Rezek, Laňka, Majtán, Krameš (všichni Příbram). Diváci: 1216.

Sestavy:

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra - Janoušek, Trubač (84. Zorvan) - Martan (82. M. Černý), Pázler (77. P. Černý), Malinský - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Příbram: Hruška - Divíšek (32. Ferrara), Tregler, Jiránek, Pecháček - Pilík (68. Mahmutovič, 80. Laňka), Rezek, Borek, Krameš - Peltier, Majtán. Trenér: Rada.

MFK Karviná - Vysočina Jihlava 3:0 (2:0)

Branky: 12. Budínský, 28. Janečka, 60. Puchel. Rozhodčí: Ardeleánu - Ratajová, Peřina. ŽK: Zelený - Hronek, Rosa. Diváci: 3518.

Sestavy:

Karviná: Laštůvka - Holík, Dreksa, Hošek, Zelený - Janečka, Šisler - Moravec, Budínský (76. Mensah), Galuška (51. Puchel) - Jurčo (85. Kovařík). Trenér: Weber.

Jihlava: Hanuš - Blaič, Krejčí, Rosa, Urdinov - Šulek (35. Ikaunieks), Urblík - Vaculík (61. Dvořák), Hronek, Zoubele (75. Štěpánek) - Rabušic. Trenér: Hipp.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)

Branky: 90. Komličenko - 21. Hromada, 75. Ďuriš. Rozhodčí: Julínek - Blažej, Myška. ŽK: Baroš, Ekpai - Hromada, Matějů, Kozáčik, Kopic. Diváci: 5656.

Sestavy:

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný (79. Nitrianský), Bartošák (73. Komličenko) - Breite - Bartl, Folprecht, Sýkora, Navrátil (62. Ekpai) - Baroš. Trenér: Trpišovský.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela, Hromada (46. Kace), Hořava, Kopic - Bakoš (61. Poznar), Ďuriš (88. Baránek). Trenér: Pivarník.