Nejsem jako Franz. Baník jsem nikdy nepomlouval, říká nový ostravský kouč Kozel

Stanislav Hrabě
29. 1. 2020 17:24
Evropské poháry - takový je výhledový cíl Baníku Ostrava, který má naplnit Luboš Kozel, o jehož trenérské schopnosti stály Slavia nebo Liberec.
Luboš Kozel bude na jaře dirigovat ostravský Baník
Luboš Kozel bude na jaře dirigovat ostravský Baník | Foto: Milan Kammermayer

Prohlásil jste, že Baník má vyšší potenciál než Sparta. Po nevýrazných výsledcích v přípravných zápasech včetně Tipsport Malta Cupu si to myslíte stále?

Nemyslel jsem si, že by se to prokázalo za čtrnáct dní či za měsíc. Ale klub má vybudovanou infrastrukturu, která ho k vysokým metám předurčuje. Sportovní podmínky a zázemí, kterými disponuje, má v republice možná jen Sparta, možná i Boleslav, ale například Slavia ještě ne.

Jak jste v budování silného týmu v českém fotbalovém prostředí daleko?

Mám za sebou tři týdny. O titulu zatím uvažovat zdaleka nemůžeme, musíme k práci přistupovat s pokorou. Víme, jaké hráče máme, co s mužstvem chceme udělat. V dlouhodobém horizontu chceme hrát evropské poháry.

Majitel klubu Václav Brabec si vás pro tyto cíle vybral. Dalo mu velké přemlouvání, aby vás získal?

V kontaktu jsme byli delší dobu, já měl ovšem závazky na asociaci, Baník trenéra měl, šlo tedy spíše o fotbalové debaty. Nakonec vykrystalizovaly v dohodu. Jeho jednání bylo férové, vize, která vypadá velmi věrohodně, mě oslovila. Věřím, že prostor pro koncepční dlouhodobou práci mi bude vytvořen.  

Většinu hráčské i trenérské kariéry jste strávil v Praze. Je pro vás složité přestěhovat se do Ostravy, kde Pražany nemají příliš v lásce?

Vždycky je to o práci. Když se daří, všechno je v pořádku. Já nikdy o Baníku nic špatného neprohlásil, byl jsem proto přesvědčený, že nebudu mít tak nevlídnou pozici, jako když šel Franz Straka do Slavie se svou sparťanskou minulostí a s tím, co o největším rivalovi kdysi říkal. Navíc jsem zachytil, že můj příchod je vnímán velmi pozitivně. Stejně to však bude o výsledcích a hře, když se to nebude líbit, výhrady k mé osobě mohou být.

Baník má dost impulzivní fanoušky. Neobáváte se jich?

Mě to naopak láká. Jejich podpora je pro mužstvo obrovskou výhodou. Kvůli nim se přece fotbal hraje. K pravidelně vyprodanému stadionu máme sice ještě trochu daleko, ale na jaře přivítáme zajímavé soupeře. Když navíc budeme hrát dobře, může lidí přijít dost.

Na FAČR jste měl smlouvu, byl problém vás vykoupit? Výstupní klauzule zněla na tři a půl milionu korun.

Peníze nejsou otázka na mne. Já už v létě řešil nabídku z Liberce, věděl jsem, že to není o mé vůli. Teď to vyšlo. Součástí souhlasu byla dohoda, že dojedu cyklus u výběru do 19 let, v únoru máme akci a v březnu nás česká kvalifikace mistrovství Evropy v nizozemské Harkemě (soupeři Finsko, Švýcarsko a Nizozemsko). Dá se to sladit, podmínkou bylo, aby to nezasahovalo do utkání, a tu splním. Navíc začínáme pracovat koncepčně, týmově, když několik dní jeden člověk není, nic se nepokazí. Musí všechno fungovat dále.  

Na asociaci jste už údajně nebyl moc vítán, protože jste podepsal dopis, který nesouhlasil s odchodem technického ředitele Michala Prokeše. Pociťoval jste od vedení nějakou nevraživost?

Myslím, že to nebyla pravda. Když se to přihodilo, tak nebyl úplný klid, došlo k nějakým změnám, ale na moji práci to potom větší vliv nemělo.

Jak bude probíhat výběr posil? Má Baník podle vás dobrý skauting?

Mužstvo celkem fungovalo, věděl jsem, že teď tolik změn nebude. Pazderovi skončila smlouva, odešel jen Diop, o němž jsem byl už předem informován, že by mohl odejít, jiné odchody nehrozily. Přišel jeden zajímavý útočník (Potočný), vrátil se Šašinka. Chtěl jsem mužstvo nejprve pořádně poznat. V létě končí smlouvy více hráčům, obměna může být větší. Budu už o půl roku zkušenější.

Pro Duklu jste dokázal najít zajímavé hráče i v zahraničí, konkrétně ve Španělsku - Romeru, Néstora, Pabla. Budete v tom pokračovat?

Kontakty tam mám, ale nejde ani tak o národnost, ale o posty a finanční možnosti. Zatím je vize tvořit tým z hráčů, kteří mají vztah ke klubu a regionu. Když však zjistíme, že hráč, kterého potřebujeme, není, poohlídneme se jinam. Je to otevřené.

Jak vycházíte s majitelem?

Pro Baník jsem se rozhodl i kvůli němu. Jeho jednání, stejně jako dalších představitelů klubu, bylo velice korektní. Oslovilo mě to.

Dostal jste konkrétní cíle do jara?

Nedostal, ale ve fotbalové práci si nějaké dát musíte. O dlouhodobých jsme se už bavili a ty zůstávají. Kam se pohneme na jaře, to se uvidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy