Návrat ve velkém stylu. Polák hrál poprvé za Brno a vstřelil jediný gól zápasu

27. 8. 2016 19:50
V jediném dnešním utkání české ligy se za Zbrojovku Brno poprvé představil navrátilec ze zahraničí Jan Polák a hned rozhodl o vítězství 1:0 nad Slováckem. Gólem zblízka po rohovém kopu zařídil svému mužstvu po třech remízách úvodní výhru v sezoně.
Brněnský Jakub Řezníček (vlevo) byl jedním z mnoha hráčů Zbrojovky, který mohl zvýšit na 2:0. | Foto: ČTK

Brno - Fotbalisté Brna se pod vedením nového kouče Svatopluka Habance dočkali po třech remízách prvního ligového vítězství v sezoně. V utkání 5. kola porazili v moravském derby Slovácko 1:0. Jediný gól vstřelil ve 47. minutě v premiérovém startu po návratu do Brna uzdravený Jan Polák, který patřil k hlavním pilířům středové řady.

"Důležité bylo, že jsme konečně získali tři body a také skutečnost, že můžeme příchodem zkušeného Poláka očekávat zvýšení naší herní kvality," řekl po utkání trenér Brna Svatopluk Habanec, který předchozí čtyři sezony vedl Slovácko.

Zbrojovka postrádala zraněné opory Litsingiho a Štohanzla. Kouč soupeře Levý musel rovněž pozměnit sestavu, v níž chyběli zraněný stoper Rada a levý středopolař Civič. Na místě stopera musel zaskočit Daníček.

"O změně jsem se dozvěděl den před zápasem. Byl to pro mě nezvyk. Postupně jsem se ale i na tomto místě orientoval," poznamenal Daníček.

Brňanům v touze po prvním vítězství vyšel vstup do zápasu. Získali územní převahu a dvě velké šance měl Škoda. Ve 14. minutě po centru Hyčky z pravé strany jen trefil brankáře Heču. Ve 37. minutě po Polákově přihrávce jeho přízemní střelu k tyči Heča vyrazil před Vávru a po jeho zpětné přihrávce mířil Škoda nad branku.

Slovácko s Divišem na hrotu spoléhalo na rychlé brejky. Z nich hosté vytěžili pouze rohové kopy a brankáře Melichárka vážněji neohrozili.

"Největší rozdíl byl v tom, že Brno toužilo utkání vyhrát. My jsme si chtěli zahrát fotbal. Pokud prohrajete většinu osobních soubojů, tak nemáte šanci uspět," rozčiloval se po zápase trenér Slovácka Levý.

Po změně stran Zbrojovka tlak zesílila. Po Vávrově rohovém kopu ve 47. minutě míč propadl až k zadní tyči k Polákovi, který si jej zpracoval a přízemní střelou otevřel skóre.

Trenér Levý se pokusil své svěřence po inkasovaném gólu probrat dvěma střídáními a do hry poslal uzdravené Kaloudu a Koného. "Původně jsme nechtěli riskovat. Jenže za nepříznivého stavu bylo nutné tento krok udělat. Změny naši hru oživily," řekl Levý.

Hosté poté srovnali herně krok a v 64. minutě se po chybě Vraštila řítil sám na branku Kerbr. Jeho sólo ale Melichárek zneškodnil. "Špatně jsem situaci vyřešil. Měl jsem Melichárka lobem přehodit a nikoli se snažit jej podstřelit. Byla to naše jediná šance, proto mě mrzí, že se mi ji nepodařilo proměnit," litoval Kerbr.

Další šance na vyrovnání si Slovácko nevypracovalo. "Hráli jsme od začátku hrozně. Byli jsme zalezlí, prohrávali jsme osobní souboje," řekl Daníček.

Naopak domácí v závěru zvýšili tlak, ale v koncovce postrádali přesnost. Nic to nezměnilo na tom, že Brno už dvanáctý zápas po sobě doma neprohrálo.

Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branka: 47. Polák. Rozhodčí: Hrubeš - Peřina, Kubr. ŽK: Biolek, Ťok, Kerbr (všichni Slovácko). Diváci: 4322.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Šural (82. Sedlák), Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Polák, Lacko - Hyčka, Škoda (73. Buchta), Vávra (69. Pašek) - Řezníček. Trenér: Habanec.

Slovácko: Heča - Chvátal, Daníček, Košút, Reinberk - Šumulikoski, Ťok (52. Kalouda) - Biolek (52. Koné), Havlík, Kerbr (65. Zajíc) - Diviš. Trenér: Levý.