Následky po Stramaccionim nezmizely. Je to moje dědictví, ví Rosický

Marek Janoš Marek Janoš
4. 1. 2019 14:01
Složitou situaci řeší ve Spartě Tomáš Rosický. Letenští se trápí výsledkově i herně a nový sportovní ředitel musí zároveň likvidovat spoušť, kterou po sobě zanechali jeho předchůdci.
Tomáš Rosický
Tomáš Rosický | Foto: Milan Kammermayer

Spartu od léta 2017 z lavičky vedli postupně Ital Andrea Stramaccioni, po němž na jaře loňského roku přišel Pavel Hapal a od srpna se ke kormidlu přesunul Zdeněk Ščasný. Ten začal dobře, Sparta byla chvíli dokonce první, ale ve druhé části podzimu nastal výsledkový propad a Letenští jej zakončili na průběžném pátém místě s mizivou nadějí na titul.

"Konec podzimu byl velice špatný, nepovedený. Je to velké zklamání, protože očekávání byla úplně jiná. Vidím v tom ale i obrovskou příležitost jak se posunout kupředu a s určitými věcmi začít znovu," zůstává optimistický Rosický. Jeho nynějším cílem je v zimě tým posílit. Zároveň ale bude mít starosti s tím, jak se zbavit některých hráčů současného kádru.

V tomhle směru ho čeká velmi těžký úkol, zejména co se týká hráčů z dob působení italského trenéra Stramaccioniho. Jako příklad lze uvést stopera Semiha Kayu nebo Tala Ben Chaima. Jejich smlouvy jsou horentní a najít kupce, který by převzal jejich gáži v současné chvíli, kdy jsou z formy nebo zranění, bude nesmírně obtížné. "Kluci nemají malé smlouvy a není to teď pro nás jednoduché je někam udat. Nechci říkat zbavovat se jich," zdůraznil Rosický.

"Je to moje dědictví. Jsou to následky minulosti. Udat tyto hráče je velké téma. Už dřív jsem říkal, že to může trvat třeba dva roky. Bohužel jsem se nemýlil," komentoval rok a půl starou revoluci, jejíž ústřední postavou se stal Andrea Starmaccioni. 

Podle Rosického byla internacionalizace Sparty dobrým krokem, který se ale nepovedlo správně realizovat. "Ten velký převrat před rokem a půl… Myšlenka byla skvělá. Investovat ve velkém do kádru a hrát Ligu mistrů. Ale víme jak to se Stramaccionim dopadlo," shrnul.

Šanci dostanou i odchovanci

Rosický se jako nový sportovní ředitel od koncepce zaměřené na internacionalizaci nehodlá úplně odvrátit. "Mám velký zájem, aby u nás hráli naši odchovanci. Stejně tak se ale budeme nadále dívat do zahraničí. Za všechno nemůžou cizinci," předestřel svůj pohled.

"Samozřejmě, teď je s nimi problém, ale my se jim nadále nebudeme vyhýbat. Podívejte se, kolik máme českých trenérů v zahraničí, kolik hráčů? V čem jsme tak speciální? Co si chráníme? Proč se to svaluje na cizince? Cizinci nejsou problém, jde o konkrétní hráče," odpověděl si.

Rosický chce dávat šanci odchovancům, což se projevilo hned na startu zimní přípravy, do které se zapojili mladíci Dominik Plechatý, David Šnajdr, i Adam Hložek. K tomu by měly přijít posily. Kolik a jací hráči zůstanou po pauze pro jarní část, rozhodne trenér Zdeněk Ščasný. Promění se ale i jeho role. Noví asistenti budou mít více kompetencí a s tím spojenou i zodpovědnost.

"V nákupu hráčů je proces standardní. Identifikaci hráčů mám na starost já. Posily konzultuju s trenérem, abychom byli ve shodě. Pak musím za majitelem a generálním manažerem všechno odprezentovat. Oni musí investici schválit. Mají spoustu otázek, a to je správně," popisuje vnitřní nastavení Sparty.

Tomáš Rosický také přiznal, že ho hodně lidí z jeho okolí od přijmutí role sportovního ředitele odrazovalo. "Mě strašně lákalo pokusit se Spartě pomoci, aby věci vypadaly jinak. Kdy jindy by to bylo dobré? Když se daří? To umí každý," konstatoval s úsměvem.

Vypíchl i méně konkrétní záměry, které ve Spartě má. "Rád bych se podílel na vytvoření kultury prostředí, aby se hráči těšili na každý trénink a zároveň věděli, že na ně jsou velké požadavky. Čeká nás spoustu práce, musíme si zpět získat důvěru fanoušků. Aby všichni, kdo fandí Spartě, mohli být zase hrdí."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy