No a co, tak jsem na Spartu přijel felicií, říká Juhar. S Řepkou se nakonec spřátelil

Jiří Škuba Jiří Škuba
19. 1. 2021 15:01
Proslavil se nejen svou hrou a zkázonosnou levačkou, ale také svým entrée na Spartě, když vedle porsche Tomáše Řepky zaparkoval svou odrbanou felicii. Slovenský záložník Martin Juhar vzdal svůj návrat do druholigových Košic a kariéra muže, který mimo jiné pomohl Slavii k záchraně, se zřejmě naplnila. Z Juhara je nyní umělec, který propadl bytovému designu.
Martin Juhar.
Martin Juhar. | Foto: ČTK

Vypadalo to jako velký návrat do rodných Košic, ale Martinu Juharovi stačily čtyři dny tréninku, aby se ujistil, že už ho fotbal prostě nebaví. "Necítil se komfortně a oznámil nám, že už svoji hlavu nedokáže nastavit na profesionální fotbal. Zachoval se velmi férově," prohlásil prezident klubu Dušan Trnka.

Ve dvaatřiceti letech by drtivá většina jeho kolegů po dlouhodobější smlouvě skočila, ale ne tak Juhar. Vždycky měl svoji hlavu, vždycky byl jiný než ostatní. Nyní se chce věnovat tvorbě uměleckých předmětů a bytových doplňků a jeho produkce nese pro jeho povahu příznačný název: Different.

Nestandardní lajnu si jel už od začátku své kariéry. Když mu bylo jednadvacet let, stavil se v Praze za tehdejší přítelkyní. Při té příležitosti zašel na zápas Sparty s Panathinaikosem (3:1) a duel ho strhl natolik, že po rudém dresu mocně zatoužil. Sny se občas plní, neuběhly ani dva roky a s životní nabídkou se ozvala… Sparta.

Juhar tedy nastartoval svou ojetou felicii a vyrazil do Prahy. Zasloužilé vozidlo s černým pruhem na haubně a červenými poklicemi zaparkoval v tréninkovém areálu Sparty. Byl to zvláštní pohled, zvlášť když hned vedle něj vystoupil Tomáš Řepka ze svého Porsche Panamera.

"Samozřejmě jsem tomu nemohl uvěřit, že někdo přijel na trénink starou škodovkou. Bylo pro mě nepředstavitelné, že by to byl hráč Sparty. Pak jsme se o tom ale s Martinem bavili a on ty hodnoty má prostě někde jinde," zavzpomínal Řepka na bizarní setkání se slovenským nováčkem.

"Myslím, že ten moment se hodně rozebíral, ale bylo mi to jedno. Nikdy jsem se za něj nestyděl. Na felicii jsem si vydělal sám, nebylo to tak, že by mi ji třeba koupili rodiče. V době, kdy jsem ji pořizoval, stála asi sto tisíc slovenských korun," popisoval Juhar v rozhovoru pro slovenský deník SME.sk. Proslaveného veterána má dodnes. "Využívám ho, když jezdím do dílny, nebo na odvoz materiálu. V žádném případě se ho zbavit nechci," dodal.

Ve vysněné Spartě nakonec dlouho nezůstal, v rudém dresu nakonec odkopal jen třináct zápasů. Ale zase si padl do oka s Řepkou, byť jejich první setkání připomínalo střet dvou odlišných vesmírů. "Byl to moc fajnový kluk a velmi kvalitní fotbalista. Říkal jsem mu Baran, protože si šel tvrdě za svým," popisoval bývalý reprezentační stoper pro Aktuálně.cz. "A já jemu zase Pes, protože skoro po každém štěkal," směje se Juhar.

V další sezoně sice v Praze zůstal, ale svou felicii parkoval o pár čtvrtí dál - ve Vršovicích. Tehdy to byl ovšem profesní sešup dolů, slavná Slavia se zrovna potácela na hraně samotné existence a kvalita kádru finanční situaci také odpovídala. Rychlý levák tak zažil jak historickou ostudu s Teplicemi 0:7, tak i nakonec šťastnou záchranu last minute v roce 2014. A byl to právě on, kdo svými góly červeno-bílým několikrát pomohl ke klíčovým bodům.

Emotivní sbohem

Přesto z Edenu v lednu 2015 odcházel za dramatických okolností. Tehdejší vedení klubu ho vyhodilo z kádru, údajně proto, že už za sešívané nechtěl hrát.

"Není to pravda, o Slavii jsem nikdy nic špatného neřekl, měl jsem ji rád. Popravdě řečeno, byly tam určité neshody mezi mnou a trenérem Miroslavem Beránkem. Nemám rád křivdu, i proto situace dospěla k mému odchodu z klubu. Málokdo do toho viděl, všichni pouze vycházeli z toho, co se psalo v médiích," hájil se Juhar.

Mimochodem - nebyl by to on, aby neměl nevšední i reprezentační kariéru. Dres slovenského týmu oblékl v jediném zápase: v přípravném duelu s Gibraltarem v roce 2013. Pro stát s rozlohou sedm kilometrů čtverečních to byla premiéra na mezistátní úrovni, naopak pro Slováky skončil duel historickou ostudou, s outsiderem pouze remizovali 0:0.

Po odchodu ze Slavie Juhar vystřídal několik klubů, zkusil si i polskou ligu v klubu Bruk-Bet Termalica, jehož stadion pro téměř pět tisíc lidí dominuje vesnici Nieciecza se 750 obyvateli. Na skok se vrátil i do české ligy, před třemi lety odkopal patnáct zápasů za Zbrojovku Brno.

Po konci v maďarském Miškovci je však už více než rok bez angažmá. Košice odmítl, trénovat ostatní ho zase nebaví. Vše nasvědčuje tomu, že si nyní fotbal už pustí akorát v televizi a naplno se bude věnovat své nové vášni: umění.

"Cítím, že mě to baví a naplňuje. Mám úžasnou fantazii. Miluju design, umění, street art a jiný pohled na věci," vysvětloval pro deník SME. Svůj odlišný pohled na život vtiskl i do názvu své značky Different.

"Vystihuje mě. Chci být sám sebou. V životě, v profesi, vlastně pořád. A ve fotbale platí, že jakmile jste jiný, máte problém."

Nyní tráví celé hodiny v dílně, pod svou značkou nabízí řadu unikátních a stylových bytových doplňků. "Jako designér jsem už zařídil i několik bytů. Největším úspěchem ale je, že můžu dělat to, co mě naplňuje, a že můžu realizovat svoje vize. Právě jen tehdy, když člověk dělá, co ho baví, může být skutečným mistrem svého řemesla," přemítá Juhar.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy