Na přestupy nebyla v Boleslavi ani koruna, mrzí Uhrina. Kvůli špatným výsledkům skončil v nemocnici

Jiří Škuba Jiří Škuba
2. 3. 2018 6:06
Pouze osmnáct ligových kol vydržel na lavičce Mladé Boleslavi Dušan Uhrin mladší. Po pěti porážkách v řadě byl odejit, nyní zkušený kouč zřejmě zamíří do zahraničí.
Dušan Uhrin mladší
Dušan Uhrin mladší | Foto: Milan Kammermayer

Boleslav je po vašem odvolání třináctá s pouhým bodem k dobru na sestup. V čem vidíte příčiny mizerné sezony?

Dušan Uhrin mladší

Narozen: 11. října 1967 (50 let)

Trenérská kariéra: Bohemians (2002-2004), Mladá Boleslav (2004-2007), Temešvár/Rum. (2007-2008), CFR Kluž/Rum. (2009), Mladá Boleslav (2009), AEL Limassol/Kypr (2010), Temešvár 2010-2011, Dinamo Tbilisi/Gruzie (2012-2013), Viktoria Plzeň (2013-2014), Dinamo Minsk/Běl. (2014-2015), Slavia /2015-2016), Mladá Boleslav (2017-2018).

Největší úspěchy: 2. místo v české lize (2006 s Mladou Boleslaví a 2014 s Plzní), vítěz gruzínské ligy a poháru v roce 2013, 2. místo v rumunské lize s Temešvárem (2012), postup do osmifinále Evropské  ligy s Plzní (2014).

Zaprvé jsme měli strašně krátkou přípravu, někteří hráči byli zranění, nebylo možné je pořádně natrénovat. A v zápasech nám pak kolem 75. minuty docházely síly. Zadruhé se nám nepodařilo stabilizovat základní jedenáctku. Začínalo to u brankářů…

Kterých jste v sezoně protočili hned šest…

Ano, to jsem nikdy nezažil. Začínal Diviš, kterému jsem oznámil, že bude jedničkou. Jenže předtím už byl jednou vyřazen z týmu a někteří lidé v klubu neměli zájem na tom, aby v Boleslavi pokračoval, proto šel do Teplic. Jedlička byl nezkušený, přišel Šeda, jenže ten tři čtvrtě roku nechytal. Gólman je to kvalitní, ale potřebuje čas na přípravu. V Polsku jsme našli Poláčka, který přišel zadarmo. Jenže přišel hlavně proto, že chtěl trénovat pod Jaromírem Blažkem.

Ten v Boleslavi začal pracovat v lednu a v únoru dostal s vámi výpověď.

To jsem nepochopil, aby vyhodili někoho, kdo tam byl měsíc a půl. Myslím, že Jarda je solidní kluk, který svoji práci umí.

Pojďme zpět ke gólmanům. A Kamran Agajev? Proč ten se v týmu nechytil?

Abych pravdu řekl, nechtěl jsem ho. Asi dvakrát nebo třikrát měl koupenou letenku a nepřiletěl. Jeho vystupování se mi nelíbilo. Řekl jsem majiteli klubu, aby ho sem už nevodil, ale nakonec se podepsal. Nebyl to úplně špatný brankář, jenže byl totálně nepřipravený.

Navíc se týmu nedařilo střelecky.

Nehráli jsme špatně, ale nedávali jsme branky. Zranil se Chramosta, zranil se Golgol a věděli jsme, že potřebujeme útočníka.

To byl však také váš úkol, ne? V Boleslavi jste zastával funkci jak trenéra, tak i sportovního manažera.

Problém je ten, že vy jako trenér byste měl zodpovídat za to, jací hráči se udělají. V Česku to ale nefunguje jako všude jinde v zahraničí. Tam když angažují trenéra, má plné právo si přivést kohokoli. Tady jsme bohužel nikoho nekoupili. Neměli jsme na to prostředky, nevím, z jakého důvodu. Stáhli jsme kluky z hostování a za peníze se neudělala žádná posila, snad kromě Šušnjara, který přišel jako volný hráč z Teplic.

Takže jste měl vytipované hráče, ale nebyly na ně peníze?

Budget na nákup hráčů byl nula. Ano, měli jsme vytipované hráče, ti ale mají určitou cenu. Když máte peníze, tak je koupíte, když ne, tak je necháte být nebo licitujete o ceně. Ovšem v Boleslavi nedošlo ani k nějakému licitování. Naopak odcházeli fotbalisté, kteří měli vysoké platy, aby se snížil rozpočet. Museli jsme vytvořit nový tým, který bude mít nějakou budoucnost. To splňuje, jenže se musí vhodně doplnit. Jestliže se nedoplní, nemůže jít nahoru. Ve Slavii to fungovalo daleko líp než v Boleslavi.

Po angažmá ve Slavii, kde jste měl k dispozici čínské miliony,  to pro vás musel být nepříjemný skok, ne?

Ve Slavii jsme vytvářeli nový tým. Sice jsme neměli neomezený budget, to v žádném případě, protože o přestupech rozhodovala sportovní rada, která se scházela jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní. Ale povedlo se nám snad všechno, co jsme udělali, tedy kromě Van Kessela. Ten byl až druhý v řadě, měl přijít Viktor Claesson, ale nakonec se udělal Van Kessel.

A švédský záložník přestoupil do ruského Krasnodaru, kde nyní září - ve 24 zápasech si připsal osm gólů a sedm asistencí. Jak byl jeho příchod blízko?

Blízko. Ale podrobnosti vám neřeknu, přestup dotahoval sportovní ředitel Pepa Jinoch, ostatně jako u ostatních posil. Mimo Ngadeua, toho jsme vyřizovali přese mě.

Když se ohlédnete za angažmá v Boleslavi - uvědomujete si nějakou vlastní chybu?

Vyčítám si to, že jsme měnili brankáře. Měli jsme tým lépe stabilizovat. Ale nejde jen o gólmany. Odešel Douglas, který svoji kvalitu měl. Jenže na přípravu přišel o týden později, navíc jsem z něj cítil, že už tu nechtěl být, stýskalo se mu po domově. Vytvářel si v Brazílii nějaký svůj vlastní byznys a bylo to na něm vidět, nebyl koncentrovaný. Další problém byl s Golgolem Mebrahtuem - v Boleslavi nechtěl podepsat novou smlouvu, v přípravě odehrál pouze deset minut, protože licitoval o kontraktu někde jinde. Další útočník Chramosta odešel do Jablonce, cena přesvědčila vedení klubu, že by ho měli prodat. Já jsem proti tomu nic neměl, věděl jsem, že Honza dostal v Jablonci lepší podmínky, a já nikomu nebráním v tom, aby šel za lepším. Ale vyčítám si to, že jsme neudělali jiné hráče.

Do jaké míry se na sezoně projevil konflikt, po kterém odcházel kouč Martin Svědík? Ten byl obviněn z toho, že svému kamarádovi, olomouckému kouči Václavu Jílkovi, prozradil sestavu před vzájemným mačem…

Z důvodů, které se přetřásaly v novinách, mu byl zrušen jeho kontrakt. Ale to se nemůžete ptát mě, z mé strany to určitě nebylo.

Není projekt generálního sportovního manažera kvůli náročnosti v Česku nereálný? V prosinci jste musel být dokonce hospitalizovaný kvůli respiračním obtížím. Nebylo to z únavy?

Mě spíš ubíjelo to, že se nám nedařilo tak, jak jsme si představovali. Že jsme si nevytvářeli takový tým, který jsme chtěli. Musím říct, že mě to vyčerpalo hodně. Doktoři mi řekli, že za tím kolapsem částečně bylo celkové vyčerpání organismu.

I přesto je ale znát, že vás mrzí, že jste o pozici v Boleslavi přišel…

V prvním jarním kole jsme prohráli s Karvinou gólem z 93. minuty poté, co jsme byli celý zápas jasně lepší a vytvořili si šest gólovek. Před zápasem v Liberci nám onemocněli Ladra, Matějovský, Přikryl, Valenta nebo Komličenko. A prohráli jsme 0:1. Po téhle anabázi jsem byl vyhozený a to mi vadí. První jarní dvě kola jsem mohl ovlivnit opravdu hodně málo.

Mladá Boleslav má ale pořád kvalitní kádr, který na spodní příčky nepatří. Myslíte si, že se zachrání?

Samozřejmě doufám, že se zachrání. Ale nechci tvrdit, že týmy ve spodku tabulky jsou horší nebo lepší. Tak to není. Podívejte se na Ostravu, která se vybavila hráči a na jaře získala jeden bod. Jihlava má zkušené mužstvo v záchranářských bojích, Slovácko zase sází na talentované hráče, kteří hrají ligu už rok. Takže nevím, kdo má větší výhodu. Podívejte se - Zlín prohrál 0:4 s Karvinou a u nás se Karviná nedostala za půlku.

Právě po debaklu Zlína se vaše jméno skloňovalo v souvislosti s pozicí trenéra po odvolaném Bohumilu Páníkovi. Nakonec Fastav povede Vlastimil Petržela, ale - dostal jste nabídku?

Teď ne. Se Zlínem jsem koketoval ještě před angažmá v Boleslavi, setkal jsem se jak s majitelem (Zdeňkem Červenkou), tak se sportovním ředitelem (Zdeňkem Grygerou). Ale nabídku jsem odmítl, bylo to ještě před finále Mol Cupu a já jsem nechtěl měnit někoho, kdo mohl skokově něčeho dosáhnout. A myslím, že jsem byl férový, tohle se nedělá, ostatně pan Petržela nedávno mluvil v podobném duchu. Pan Páník dokázal pohár vyhrát, zahrál si Evropskou ligu, zasloužil si to. V Boleslavi se vám něco dvakrát nepovede a už se spekuluje, už by někdo rád seděl na vaší židli. A to ovlivňuje i samotné hráče. Není pravda, že fotbalisté jsou stoprocentními profíky. Ne. Buď mají někoho rádi, nebo neradi. Když to přeženu, půlka vás má v oblibě, zbytek vás nesnáší.

A kam tedy zamíříte? Už se něco rýsuje?

Teď jedu na tři dny do zahraničí, kde mám nějaké jednání. A uvidím, jak se to vyvine.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy