"Mafie ví, kdo se dá koupit." Mistr české ligy ovlivňoval zápasy, teď dělá na stavbě

Sport Sport
26. 9. 2019 6:14
Peníze rozházel po barech a utopil v automatech. Někdejší mistr české fotbalové ligy s Libercem Slovák Ivan Hodúr se na sklonku kariéry přidal do služeb sázkařské mafie. Z podvodů byl usvědčen a 25 let se musí fotbalu vyhýbat obloukem. Slovenskému Denníku N nyní přiznal, jak manipuloval zápasy.
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007)
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007) | Foto: ČTK

Tenhle osud potká spoustu fotbalistů. S vydělanými penězi neumí nakládat, života v luxusu si neváží a když se jim přestane sportovně dařit, padají na dno. Slovenskému záložníkovi začala kariéra uvadat v roce 2011 poté, co se z Česka vrátil do domácí soutěže.

"V Nitře nebyla tehdy situace s penězi růžová. Pak přišla nabídka na zmanipulování přípravného zápasu. Samozřejmě jsme si mysleli, že se nikdy nebude nic řešit," uvedl Hodúr. 

Bývalý hráč Liberce či Mladé Boleslavi byl zprostředkovatelem mezi dalšími hráči. "Ti lidé přesně ví, na koho se obrátit, ví, kdo kolik utopil v automatech, nebo jaké má finanční problémy. Zkusí to na ně a 80 procent hráčů se chytí," vysvětlil, jak to chodí v sázkařské mafii.

Zápasy pomáhal ovlivňovat v Nitře a poté i v Dunajské Stredě, kam přestoupil po krátkém angažmá v Polsku. "I v Dunajské Stredě jsem věděl, za kým v týmu jít. Hráči tam ani pořádně neměli co jíst," dodal Hodúr.

Při nástupu k utkání hráči věděli co mají dělat. "Měli jsme udělat penaltu, nebo nechat některého hráče volného, aby zápas dopadl tak, jak zadavatelé chtěli. Jednoduše jsme to měli zařídit."

"Vždycky byla taková dohoda, že nám někdo z tribuny dá signál, třeba zvednutou čepicí. Většinou jsme zápasy 'dělali' po 20 minutách kvůli live sázkám. Kurz asi za tu dobu vzrostl a věděli jsme, že můžeme na utkání začít pracovat," popsal postup bývalý záložník.

Za takový "výkon" dostal fotbalista 2500 nebo 3000 eur (teda až 78 tisíc korun). "Peníze jsme dostávali v dohodnutém čase na dohodnutém místě, většinou na benzínových pumpách. Když se zápas nepovedl, museli jsme peníze vrátit, jinak následovaly výhrůžky," přiznal Hodúr.

Riskantní obchod skončil 11. září 2013, kdy k jeho bytu přišla policie. "Přišli tři policajti a byli velmi slušní. Když jsem je spatřil, hned jsem věděl, že je zle. Zeptali se, jestli vím, proč přišli, tak jsem odpověděl, že asi ano."

Od civilního soudu pak dostal podmínku, od sportovního 25 let zákazu činnosti ve fotbale. A tak si nyní ve 40 letech musí vydělávat jinak.

"S kamarádem pracuji na stavbě a jednou za týden dodávkou rozvážím letáky pro jeden obchodní řetězec. To je asi všechno," dodal Hodúr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy