"Mafie ví, kdo se dá koupit." Mistr české ligy ovlivňoval zápasy, teď dělá na stavbě

Sport Sport
26. 9. 2019 6:14
Peníze rozházel po barech a utopil v automatech. Někdejší mistr české fotbalové ligy s Libercem Slovák Ivan Hodúr se na sklonku kariéry přidal do služeb sázkařské mafie. Z podvodů byl usvědčen a 25 let se musí fotbalu vyhýbat obloukem. Slovenskému Denníku N nyní přiznal, jak manipuloval zápasy.
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007)
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007) | Foto: ČTK

Tenhle osud potká spoustu fotbalistů. S vydělanými penězi neumí nakládat, života v luxusu si neváží a když se jim přestane sportovně dařit, padají na dno. Slovenskému záložníkovi začala kariéra uvadat v roce 2011 poté, co se z Česka vrátil do domácí soutěže.

"V Nitře nebyla tehdy situace s penězi růžová. Pak přišla nabídka na zmanipulování přípravného zápasu. Samozřejmě jsme si mysleli, že se nikdy nebude nic řešit," uvedl Hodúr. 

Bývalý hráč Liberce či Mladé Boleslavi byl zprostředkovatelem mezi dalšími hráči. "Ti lidé přesně ví, na koho se obrátit, ví, kdo kolik utopil v automatech, nebo jaké má finanční problémy. Zkusí to na ně a 80 procent hráčů se chytí," vysvětlil, jak to chodí v sázkařské mafii.

Zápasy pomáhal ovlivňovat v Nitře a poté i v Dunajské Stredě, kam přestoupil po krátkém angažmá v Polsku. "I v Dunajské Stredě jsem věděl, za kým v týmu jít. Hráči tam ani pořádně neměli co jíst," dodal Hodúr.

Při nástupu k utkání hráči věděli co mají dělat. "Měli jsme udělat penaltu, nebo nechat některého hráče volného, aby zápas dopadl tak, jak zadavatelé chtěli. Jednoduše jsme to měli zařídit."

"Vždycky byla taková dohoda, že nám někdo z tribuny dá signál, třeba zvednutou čepicí. Většinou jsme zápasy 'dělali' po 20 minutách kvůli live sázkám. Kurz asi za tu dobu vzrostl a věděli jsme, že můžeme na utkání začít pracovat," popsal postup bývalý záložník.

Za takový "výkon" dostal fotbalista 2500 nebo 3000 eur (teda až 78 tisíc korun). "Peníze jsme dostávali v dohodnutém čase na dohodnutém místě, většinou na benzínových pumpách. Když se zápas nepovedl, museli jsme peníze vrátit, jinak následovaly výhrůžky," přiznal Hodúr.

Riskantní obchod skončil 11. září 2013, kdy k jeho bytu přišla policie. "Přišli tři policajti a byli velmi slušní. Když jsem je spatřil, hned jsem věděl, že je zle. Zeptali se, jestli vím, proč přišli, tak jsem odpověděl, že asi ano."

Od civilního soudu pak dostal podmínku, od sportovního 25 let zákazu činnosti ve fotbale. A tak si nyní ve 40 letech musí vydělávat jinak.

"S kamarádem pracuji na stavbě a jednou za týden dodávkou rozvážím letáky pro jeden obchodní řetězec. To je asi všechno," dodal Hodúr.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy