"Mafie ví, kdo se dá koupit." Mistr české ligy ovlivňoval zápasy, teď dělá na stavbě

Sport Sport
26. 9. 2019 6:14
Peníze rozházel po barech a utopil v automatech. Někdejší mistr české fotbalové ligy s Libercem Slovák Ivan Hodúr se na sklonku kariéry přidal do služeb sázkařské mafie. Z podvodů byl usvědčen a 25 let se musí fotbalu vyhýbat obloukem. Slovenskému Denníku N nyní přiznal, jak manipuloval zápasy.
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007)
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007) | Foto: ČTK

Tenhle osud potká spoustu fotbalistů. S vydělanými penězi neumí nakládat, života v luxusu si neváží a když se jim přestane sportovně dařit, padají na dno. Slovenskému záložníkovi začala kariéra uvadat v roce 2011 poté, co se z Česka vrátil do domácí soutěže.

"V Nitře nebyla tehdy situace s penězi růžová. Pak přišla nabídka na zmanipulování přípravného zápasu. Samozřejmě jsme si mysleli, že se nikdy nebude nic řešit," uvedl Hodúr. 

Bývalý hráč Liberce či Mladé Boleslavi byl zprostředkovatelem mezi dalšími hráči. "Ti lidé přesně ví, na koho se obrátit, ví, kdo kolik utopil v automatech, nebo jaké má finanční problémy. Zkusí to na ně a 80 procent hráčů se chytí," vysvětlil, jak to chodí v sázkařské mafii.

Zápasy pomáhal ovlivňovat v Nitře a poté i v Dunajské Stredě, kam přestoupil po krátkém angažmá v Polsku. "I v Dunajské Stredě jsem věděl, za kým v týmu jít. Hráči tam ani pořádně neměli co jíst," dodal Hodúr.

Při nástupu k utkání hráči věděli co mají dělat. "Měli jsme udělat penaltu, nebo nechat některého hráče volného, aby zápas dopadl tak, jak zadavatelé chtěli. Jednoduše jsme to měli zařídit."

"Vždycky byla taková dohoda, že nám někdo z tribuny dá signál, třeba zvednutou čepicí. Většinou jsme zápasy 'dělali' po 20 minutách kvůli live sázkám. Kurz asi za tu dobu vzrostl a věděli jsme, že můžeme na utkání začít pracovat," popsal postup bývalý záložník.

Za takový "výkon" dostal fotbalista 2500 nebo 3000 eur (teda až 78 tisíc korun). "Peníze jsme dostávali v dohodnutém čase na dohodnutém místě, většinou na benzínových pumpách. Když se zápas nepovedl, museli jsme peníze vrátit, jinak následovaly výhrůžky," přiznal Hodúr.

Riskantní obchod skončil 11. září 2013, kdy k jeho bytu přišla policie. "Přišli tři policajti a byli velmi slušní. Když jsem je spatřil, hned jsem věděl, že je zle. Zeptali se, jestli vím, proč přišli, tak jsem odpověděl, že asi ano."

Od civilního soudu pak dostal podmínku, od sportovního 25 let zákazu činnosti ve fotbale. A tak si nyní ve 40 letech musí vydělávat jinak.

"S kamarádem pracuji na stavbě a jednou za týden dodávkou rozvážím letáky pro jeden obchodní řetězec. To je asi všechno," dodal Hodúr.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy