Jiná Plzeň. Klub pracuje na proměně dekády, Guľa se Šádkem slibují přísný režim

mar mar
17. 1. 2021 7:15
Celou uplynulou dekádou prošla Viktoria Plzeň neuvěřitelně stabilně. Nejdříve soupeřila především se Spartou, pak se sešívanou mašinou Jindřicha Trpišovského. Teď vedení klubu s realizačním týmem pracuje na dlouhé přestavbě plné změn. Z požadavků na výsledky ale slevovat nehodlá. Cílem je stále pohárová Evropa.
Adrián Guľa.
Adrián Guľa. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň se bude snažit odčinit nejhorší ligový podzim za posledních 13 let. Právě od roku 2008 se jen dvakrát umístila mimo dvě nejlepší místa v tabulce. I proto byl letošní zkrácený podzimní program pro viktoriány tak výjimečný.

Uvědomuje si to i trenér Adrián Guľa, který u týmu nadále pokračuje. "Deváté místo je neakceptovatelné. Neakceptovatelné z pohledu kvality kádru, energie vložené do mužstva, podmínek pro hráče a postavení klubu, které si svými výsledky a úspěchy v minulých letech vybudoval," dodává před startem jarní části.

Šádkův nejhorší půlrok

Výsledky Plzně na podzim kontrastovaly především s velmi úspěšným jarem, kdy se Guľovi málem podařilo na poslední chvíli Slavii sebrat mistrovskou korunu. "Tento pád jsme si museli vyhodnotit a rozhodli se i pro změny, bylo nutné udělat něco jinak. V mnoha ohledech a faktorech ještě zpřísníme," slibuje Guľa.

"Byl to pro mě nejhorší půlrok za dobu, co jsem v klubu," přiznal šéf Adolf Šádek. Kromě výsledků měl na mysli samozřejmě také všudypřítomné téma koronaviru. "Jsme hrubě nespokojeni a podle toho jsme se k tomu museli i nyní postavit a provést důkladnou analýzu. V roce 2021 musíme vidět úplně jiný tým," burcoval Šádek před jarní částí.

Je zřejmé, že zlepšení ovšem bude muset přijít takřka okamžitě, jinak trenér Guľa nebude mít snadnou pozici. Zatím má ale od vedení zastání. "Výsledky bohužel mít musíme, bez nich to nejde," upozornil Šádek.

Viktoria se nachází v závěrečné fázi postupné dlouholeté přestavby. Kádr postavený na kostře veleúspěšného týmu z první éry Pavla Vrby se v posledních letech obměňoval a jen velmi střídmě omlazoval, teď lze pozorovat pravděpodobně závěrečnou etapu.

"Před rokem jsme se společně s majitelem klubu, celým sportovním vedením i trenérem rozhodli pro odlišnou cestu než dříve. V mnoha ohledech a oblastech znamená změny. Možná tyto změny ne všichni hráči a členové realizačního týmu pochopili, možná se jim zdály příliš tvrdé a časově náročné. Na jaře ale budeme v těchto ohledech ještě tvrdší a z požadavků v žádném případě neuhneme," dodal Šádek.

Dravé mládí

Tým zatím v zimě posílil jen sedmadvacetiletý Šimon Falta. Zajímavější je ovšem zaměřit se na odchody z klubu.

Plzni po neúspěšné snaze proniknout na podzim do základní skupiny Evropské ligy zbyl velmi široký kádr a bylo jasné, že v zimě se bude zužovat. Současně si ovšem nesmí klub dovolit zaváhání, protože potřebuje dotáhnout bodové manko, které nabral na podzim.

Viktoria tak poslala na hostování dlouholetou oporu na kraji obrany Radima Řezníka, stopera Luďka Pernicu a záložníka Marka Alvira. Odchody dvou zkušených třicátníků z obrany přitom doplnil Guľa slovy, že především hra v obraně jej na podzim trápila. "V rámci analýzy jsme viděli jasné nedostatky v herních parametrech - nestabilitu v obranné fázi celého týmu," řekl pro klubový web.

Příslibem jsou především mladíci Pavel Šulc a David Matějka. Šulc si už vyzkoušel hostování v Jihlavě, Opavě a Budějovicích, Matějku znají především v Českých Budějovicích. Oba jsou ofenzivní hráči, kteří by mohli společně s Faltou vyřešit druhý problém Plzně, kterým je produktivita a počet šancí, jak upozornil trenér Plzně. "Je potřeba udělat určitý refresh a mít v kabině i dravé mládí," kvituje probíhající změny Šádek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy