Mladá Boleslav je ve finále o Evropu. Utká se s Bohemkou, která otáčela v nastavení

Aktualizováno 27. 6. 2020 19:50
Fotbalisté Mladé Boleslavi se stali v ligové nadstavbě prvními finalisty skupiny o Evropu. Středočeský tým v odvetě semifinále zvítězil v Českých Budějovicích 2:0 a stvrdil postup po úvodní domácí výhře 2:1. Jeho soupeřem budou Bohemians, kteří stejně jako v úvodním utkání porazili Slovácko 2:1.
Hrdina Bohemky Jhon Mosquera.
Hrdina Bohemky Jhon Mosquera. | Foto: Milan Kammermayer

V sestavě Jihočechů nakonec nechyběl kapitán Sivok, který kvůli zranění nedohrál úvodní zápas v Boleslavi. Domácí začali aktivněji a hned v druhé minutě měl možnost Čolič, který však tvrdou ranou nepropálil brankáře Šedu.

Hosté soupeřův úvodní nápor ustáli a v sedmé minutě z první šance udeřili. Na roh si naskočil Zelený a z poměrně velké dálky hlavičkou k tyči překonal Křížka, který znovu nahradil zraněného Drobného. Mladoboleslavský bek v lize skóroval poprvé listopadu 2017.

Ve 13. minutě po stříleném centru z přímého kopu od Mršiče musel zasahovat hostující brankář Šeda, jinak ale Jihočeši v první půli příliš nehrozili. Sice častěji drželi míč, ale hra do zatažené mladoboleslavské obrany jim nešla.

Na začátku druhé půle po odehrání balonu přepadl přes domácího gólmana Janošek, sudí Hrubeš ale po zhlédnutí situace na videu penaltu neodpískal. Kouč Dynama Horejš poslal po pauze na trávník střídající Havelku s Táborským, který si v 57. minutě naskočil na centr, ale hlavičkoval vedle.

V 64. minutě po střele hostujícího Janoška tečoval míč mimo Křížkův dosah Jiří Klíma. Asistent odmával ofsajd, sudí Hrubeš ale po poradě s videorozhodčím branku uznal.

Domácí už neměli síly na to, aby zápas ještě zdramatizovali. Mladoboleslavští si závěr v poklidu pohlídali a dál tak mohou pomýšlet na zopakování loňského roku, kdy skupinu o Evropu pro sedmý až desátý tým po základní části vyhráli a následně přes kvalifikační utkání o Evropskou ligu prošli do pohárů.

Bohemku brzy inkasovaný gól nezlomil

Hosté v Ďolíčku vedli od druhé minuty po gólu Václava Jurečky, ale střídající Jhon Mosquera v nastavení druhého poločasu dvěma brankami otočil skóre. Slovácku skončila sezona.

Navzdory limitu 5000 osob na sportovních akcích kvůli omezením proti nemoci covid-19 mohlo ze stavebních důvodů zavítat do Ďolíčku jen 1350 fanoušků. Domácí "kotel" se opticky zaplnil více než z poloviny a neustále "Klokany" poháněl vpřed. Jako už tradičně po koronavirové pauze nechybělo za branami stadionu několik příznivců se štaflemi.

V hostující brance si ve 24 letech odbyl ligový debut Nemrava a na lavičce zůstal zkušený obránce Kadlec. Kapitán Pražanů Jindřišek si připsal 350. start v nejvyšší soutěži.

Slovácko začalo odvetu výborně a po 91 sekundách skórovalo. Divíškovu přihrávku Jurečka ve vápně šikovně usměrnil k tyči za bezmocného brankáře Valeše. Hosté v tu chvíli potřebovali k postupu ještě gól.

Domácí se snažili okamžitě odpovědět, jenže Nečas zakončil vedle. Na opačné straně Sadílkova přízemní střela zamířila mimo branku. Po více než půlhodině vypálil Vodháněl z úhlu z přímého kopu jen do gólmana.

Vzápětí si Valeš poradil s nepříjemnou Jurečkovou střelou k tyči zpoza šestnáctky a o chvíli později Kohútova dělovka skončila mimo. V závěru první půle vypálil z hranice vápna Nečas, ale Nemrava jeho pokus vytáhl.

Po změně stran si Nemrava poradil s Hronkovou střelou, Vackův pokus zase zamířil nad. Poté Vodháněl zblízka ve skluzu nezužitkoval rychlý brejk domácích. V další šanci Hronkova střela prosvištěla kolem branky. Na druhé straně vystrašilo Valeše Juroškovo zakončení.

Závěr pro domácí fanoušky přinesl doslova infarktové momenty. Nejdříve Sadílek zblízka neprostřelil Valeše a vzápětí Mosquera po samostatném úniku v první minutě nastavení srovnal.

Slovácko se hnalo za prodloužením a málem na něj dosáhlo, jenže Kalabiškova tečovaná střela skončila na břevně. Na následný roh si naběhli všichni hostující hráči včetně Nemravy, čehož využil Mosquera, který poslal míč do opuštěné branky.

Bohemians porazili v lize Slovácko potřetí za sebou 2:1 a v nejvyšší soutěži s ním neprohráli posedmé po sobě.

Vršovický celek začne finále skupiny o Evropu příští sobotu na hřišti loňského vítěze této fáze Mladé Boleslavi. Odveta se v Ďolíčku odehraje o tři dny později.

Nadstavba první fotbalové ligy - odveta semifinále skupiny o Evropu:

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)

Branky: 7. Zelený, 65. Jiří Klíma. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Vaňkát - Ginzel (video). ŽK: Mészáros, Šulc (oba Budějovice). Diváci: 1630 (limit 5000 osob na stadionu). První zápas: 1:2, postoupila Boleslav.

Č. Budějovice: Křížek - Čolič, Havel, Sivok (87. Talověrov), Kladrubský (74. Novák) - Čavoš, Javorek (46. Havelka) - Mészáros (46. Táborský), Šulc, Mršič (73. Brandner) - Schranz. Trenér: Horejš.

M. Boleslav: Šeda - Křapka, Jakub Klíma, Tatajev, Zelený - Janošek, Túlio (85. Mazuch) - Ladra (66. Douděra), Budínský (80. Mašek), Fulnek (85. Stránský) - Jiří Klíma (66. Wágner). Trenér: Weber.

Bohemians Praha 1905 - 1. FC Slovácko 2:1 (0:1)

Branky: 90.+1 a 90.+4 Mosquera - 2. Jurečka. Rozhodčí: Marek - Vlček, Flimmel - Petřík (video). ŽK: Hůlka - Sadílek, Daníček, Svědík (trenér). Diváci: omezený počet (limit 5000 osob na stadionu). První zápas: 2:1, postoupili Bohemians.

Bohemians: Valeš - Dostál, Köstl, Hůlka, Bartek - Hronek (89. Bederka), Jindřišek, Ljovin (77. Krch), Vacek (60. Květ), Vodháněl (77. Ugwu) - Nečas (60. Mosquera). Trenér: Klusáček.

Slovácko: Nemrava - Reinberk (79. Kadlec), Hofmann, Daníček, Divíšek - Sadílek, Havlík - Kohút (62. Juroška), Jurečka (63. Dvořák), Navrátil (57. Kalabiška) - Zajíc (79. Kliment). Trenér: Svědík.