Karvinští atakovali Koláře úmyslně, ale tohle si musí Slavie uhlídat, říká Fukal

Milan Fukal Stanislav Hrabě Milan Fukal, Stanislav Hrabě
30. 8. 2021 13:01
Sparta vede ligu a Slavia po trápení v pohárech zaváhala i proti Karviné. Přečtěte si komentář k ligovému kolu od Martina Fukala.
Ondřej Kolář.
Ondřej Kolář. | Foto: Milan Kammermayer

Nepovedené pokusy proniknout do Ligy mistrů a následně do Evropské ligy musely Slavií zacloumat. Nechápu, jak někdo z klubu může tvrdit, že Konferenční liga je lepší než Evropská, zvláště když Slavia mířila ještě výše. To mi nepřipadá chytré. Zklamání, které se určitě dostavilo, se projevilo i v Karviné, tři góly od mužstva, jehož hlavním cílem je záchrana, nemůže obhájce titulu přece dostat.

Hodně se probírá, jak chodili domácí do brankáře Koláře. Agresivně, nešetrně, dalším příměrům bych se raději vyhnul. Podle mého v tom byl úmysl. Rozhodčí moc dělat nemůže. Pokud ataky nepřekročí pravidla, musí pískat rovinu, nemůže brát zřetel na to, že brankář prošel nějakým nepříjemným zraněním. Postavil ses do branky, tak chytej, žádnou zvláštní ochranu z pohledu pravidel nemáš. Petra Čecha se také nikdo neptal, jestli se cítí v pohodě.

Ale v tomto případě musí pomoci spoluhráči. Když si brankář Kolář nezjedná patřičný respekt sám, protože mu to třeba jeho stav ani nedovoluje, tak musí udělat pořádek někdo z obránců nebo jiná osobnost týmu. Vyčistit to před Kolářem, jasně vzkázat soupeři, že takhle ne, takhle do mého gólmana chodit nebudeš.

Sparta vede ligu a to mi dělá velkou radost. Vyhrála sice pouze jedna nula, ale ať si říká, kdo chce, cokoli, že je to málo, že mohla o vítězství i přijít, tak je to nesmírně cenné vítězství, protože její konkurenti ztráceli. Nemusíte každému dávat klepec pěti gólů, i když by to bylo hezké a fanoušci by to jistě uvítali, ale každá výhra mužstvo posiluje a směruje k cíli.

Plzeň pozice nevyklidí

Nečekal jsem, že Plzeň prohraje na půdě nováčka Hradce. Tedy na jeho půdě… hostuje v Mladé Boleslavi. Jako bývalého hráče východočeského klubu mě to potěšilo, konečně má Hradec na kontě výhru, nadšený jsem byl z gólu Jakuba Rady. Nádherně to trefil.

Plzni se prorokuje, že může vyklidit své nedávné pozice. Neřekl bych. Nepronikla opět do evropského poháru, na což byli její hráči zvyklí, ukazovat se na mezinárodní scéně, najednou mají před sebou jen zápasy na domácí. To nepovzbudí. Ale pořád má Viktoria kádr plný výborných fotbalistů, kteří chtějí něco předvést, dosahovat na výsledky.

Neúspěšné kvalifikace do evropských soutěží byly pro Slavii a Plzeň frustrující, naopak v Jablonci spadl všem kámen ze srdce, dostali se do základní skupiny Konferenční ligy. A najednou slíznou v Olomouci čtyřku. To přece nedává smysl, myslí si mnozí.

Čtyři góly jsou opravdu moc, ale je třeba vidět vysokou kvalitu Olomouce. A já bych tenhle debakl přisoudil i neskutečnému psychickému vypětí, které Jablonec zažil, protože šlo o budoucnost klubu. Ten peníze od UEFA pro činnost potřebuje. K tomu cestování, náročný program. Trenér Rada si prohru venku přebere s tím, že nejdůležitější úkol s mužstvem zvládl.

V Liberci padla těžká deka

Mnohem složitější situace nastala v sousedním Liberci. Nedaří se, nedaří. Po ostudném vyřazení v domácím poháru s amatérskými Zbuzany vedení odvolalo trenérské duo Hoftych-Medynský, já bych jim za nelichotivý stav vinu ovšem nedával. Když vám majitel každý rok rozprodá mužstvo a přivedete si jiné hráče, třeba i kvalitní, nemusí si to hned sednout, nějaký čas to trvá. V Liberci však takový prostor trenéři nemají.

Proti Zlínu vedl Slovan druhý asistent Míra Holeňák, který něco na hřišti jako hráč dokázal. Hraje proti Zlínu, odkud pochází, má nějaký záměr, plán, neproměníte nějaké šance, pak přijde zbytečná červená a gól, který vás úplně zašlape do země. Jste za blbce a deka, která vás přikrývá, ještě ztěžkne.

Přichází výborný trenér Luboš Kozel, ale jeho pozici mu rozhodně nezávidím. Může totiž ještě nějakou dobu trvat, než se mužstvo psychicky, herně a hlavně výsledkově zvedne. Naštěstí je tu reprezentační přestávka, kdy se dá něco dělat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy