Malá náplast za prohraný šlágr ligy. Sparta díky hattricku Konatého porazila Plzeň

Aktualizováno 24. 10. 2016 16:57
Fotbalisté Sparty v nedělním duelu A týmů v Plzni sice podlehli 0:1, souboj juniorských týmů ale v pondělí ovládli poměrem 5:3. Hattrickem se na tom podílel Tiemoko Konaté, dva góly vstřelil Matěj Pulkrab. Sparta nastoupila s notně posíleným kádrem, v týmu Michala Horňáka se objevili například Costa Nhamoinesu, Daniel Holzer či Josef Šural. Sparta se díky výhře posunula na druhé místo tabulky, o bod za Hradec Králové, oproti kterému má navíc zápas k dobru. Naopak Plzeň zůstává na 14. příčce.
Tři z pěti gólů Sparty dnes vstřelil Tiémoko Konaté.
Tři z pěti gólů Sparty dnes vstřelil Tiémoko Konaté. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jen necelý den po šlágru 11. kola nejvyšší fotbalové soutěže mezi Plzní a Spartou se oba kluby potkaly znovu. Tentokrát v rámci Juniorské ligy. Na Strahov, kde hrají soutěžní utkání mladí sparťané přijel výběr Plzně do jednadvaceti let.

Zkušenost pro plzeňské mladíky

Zatímco hosté přivezli tým, ve kterém byl nejstarší fotbalista Nikola Vukajlovič narozený v roce 1996, tak domácí využili pravidla, které umožňuje nastoupit hned pětici starších fotbalistů a nastoupili se čtyřmi posilami z "Á" týmu.

Trenér sparťanské juniorky Michal Horňák mohl počítat se čtveřicí z týmu Davida Holoubka a také s Tiémokem Konatém, který v juniorce pyká za své zaječí úmysly z konce přestupového období, ve kterém si chtěl vynutit přestup do rumunské Steauy Bukurešť.

Parádní nástup domácích

V zápase začali aktivněji sparťané, kteří těžili z dobré práce Josefa Šurala, který hned v 6. minutě uvolnil na pravé straně a k jeho centru se na přední tyči probil Matěj Pulkrab a protlačil míč do sítě. Hned o čtyři minuty později si Konaté narazil míč se spoluhráčem, vtrhl do pokutového území, obešel brankáře a navýšil vedení Sparty už na 2:0.

Jenže poté se Sparta zřejmě vedením uspokojila a mladí Plzeňané se dostávali do hry a v ničem zkušenějším protihráčům nezaostávali. Hned ve 24. minutě obešel útočník Plzně Lukáš Matějka Costu poslal míč do strany a celou akci zakončoval téměř do prázdné branky Jiří Sedláček. A hned s dalšího pokusu o minutu později srovnal Michal Hlavatý.

Plzeň se hvězd nezalekla

Plzeňský výběr, kterému dominovali hráči narození v roce 1997 se zkušených sparťanů nezalekli a nadále byli vyrovnaným soupeřem. Jenže pravá sparťanská strana se Šuralem ukázala svou kvalitu. Třetí branka domácích byla téměř totožná jako první. Na přední tyči se znovu probil Pulkrab a poslal domácí znovu do vedení.

Jenže ještě do přestávky ve 45. minutě Plzeň znovu srovnala a zase u toho byl Costa, který při dlouhém autovém vhazování neubránil Matějku, který z prvního doteku uvolnil Bohumila Hájka a plzeňský záložník z bezprostřední blízkosti skóroval.

Hráči "A" týmu uspěli z poloviny

Do kabin se tedy šlo za vyrovnaného stavu a necelá stovku fanoušků už na hřišti znovu neviděla kvarteto z "A" týmu. Costa s Holzerem nezanechali příliš dobrý dojem. První jmenovaný se svým nedůrazem zapříčinil o dva góly a druhý zase i přes několik povedených momentů působil na hřišti nezúčastněně.

Horňák ale musel být spokojený s dvojicí Pulkrab a Šural. Pulkrab věkem ještě patří do dorostenecké kategorie, ale své vrstevníky už dávno přerostl, což předvedl i proti plzeňské juniorce, proti které těžil nejvíce ze svého fyzického pojetí fotbalu. Záložník Šural se zase vrací po vleklých zdravotních problémech a na pravé straně byl pro Plzeň nebezpečný.

Druhý poločas patřil Konatému

Do druhé půle už nastoupila Sparta s dalšími členy juniorky, ale na výkonu to nebylo znát, ba naopak. Hra se sice, co se týče držení míče více srovnala, ale Sparta byla nebezpečnější.

Konaté mohl vrátit vedení Spartě v 65. minutě, ale na brankáře Sváčka si v úniku z levé strany nepřišel. Šestadvacetiletý ofenzivní fotbalista z Pobřeží Slonoviny se ale prosadil hned o 3 minuty později. Konaté nejprve na hranici velkého vápna ustál dva souboje, narazil si míč se spoluhráčem, vtrhnul do pokutového území a chladnokrevně proměnil.

Napoprvé  odmítl hattrick

Hned o dalších 5 minut šel Konaté sám na brankáře, ale ještě se snažil najít spoluhráče přihrávkou do prázdné branky, ale z pokusu o asistenci se stal pouze nevyužitý rohový kop.

Třetí branku v zápase přidal Konaté až v úplném závěru, ve kterém se hosté hnali za vyrovnáním a už příliš nemysleli na zadní vrátka. To nadmíru vyhovovalo rychlému Konatému, který si zaběhl za obranu, sklepl prsama dlouhý nákop a uháněl sám na brankáře. Tentokrát zvolil kličku a do prázdné branky rozhodl.

Hlavním hrdinou zápasu se tedy stal prvním týmem zatracovaný Konaté, který však v zápase ukázal i svou stinnou stránku. Dvakrát v zápase gestikuloval směrem k asistentovi utkání způsobem, který by mu v nejvyšší soutěži nejspíš vysloužil žlutou kartu. V zápase se prosazoval hlavně díky zvládnutým osobním soubojům proti devatenáctiletým protihráčům.