Degradace do béčka? Sparta je hodně specifická. A já jsem soudný, říká Vácha

Michal Muzikant
10. 2. 2020 6:16
Už rok působí v béčku fotbalové Sparty, přesto je stále vnímán jako jedna z velkých osobností Letenských. Jeho role je už ale jiná a z učně se pomalu ve třiceti letech stává profesorem, který se snaží předat zkušenosti svým nástupcům. „Jsem soudný. Už tolik nevydržím, v přípravě jsem byl rád za běžky,“ přiznává Lukáš Vácha.
Lukáš Vácha.
Lukáš Vácha. | Foto: Milan Kammermayer

Co se pro vás přesunem do béčka změnilo?

Není to tak dramatické. Pořád jsem s áčkem provázaný, protože kluky i trenéry znám a jsem s nimi v kontaktu. Nyní pracuju s klukama, kteří jsou o deset až dvanáct let mladší, a už nevydržím tolik jako oni. Takže jsem spíše příkladem, než že bych se měl od někoho učit.

Nemrzí vás, že už nehrajete na té nejvyšší úrovni? Nechtěl byste to ještě zkusit?

Myslím si, že jsem v sobě našel soudnost, kterou někteří sportovci nemají, když vidí, že už to nejde. Já nechci říct, že bych na to neměl srdcem nebo hlavou, ale prodělal jsem spoustu operací a mám hodně zdravotních problémů. Z toho důvodu se už nedokážu udržet na takové úrovni, na jaké bych chtěl. Takže mě to nemrzí ani neštve, jenom jsem soudný.

Jak hodnotíte kauzu Martin Hašek, který odmítl s áčkem odletět na soustředění? Vzhledem k tomu, že se nedohodl ani v Izraeli, s největší pravděpodobností se potkáte v béčku…

Nezlobte se, tohle bych komentovat nechtěl.

Dobře, tak pojďme to vzít obecněji. Spartě se v posledních letech nepodařilo těch příchodů víc. Proč?

Spartě hodně ublížil tah se spoustou zahraničních hráčů a momentálně se z toho léčí. Věřím, že teď je nastavená správná cesta. Nabrali se hráči, kteří jsou mladí a odchovaní Spartou, což je důležité. To je cíl, který je správný a Sparta by jej měla mít.

Čím si vysvětlujete, že se neprosadili ani hráči jako Vukadinovič nebo Karlsson?

Někteří na to mají, někteří ne. Je to hlavně o mentalitě a o tom, jak se srovnají s tlakem. Sparta je v tomhle ohledu hrozně specifická, není sranda v ní být a prosadit se.

Naopak, když přijde hráč do Slavie, tak se v poslední době chytí a neztratí se.

Je to o výběru hráčů. Slavii teď funguje všechno. Ve Spartě to takhle jelo několik sezon. Tohle se nedá hodnotit po dvou letech, ale můžeme to hodnotit po dekádě.

V tu dobu už může být z Lukáše Váchy trenér. Jak moc je to pravděpodobné?

Vystudoval jsem pedagogické lyceum se zaměřením na fotbal, takže základ mám, ale nedokážu říct, jestli by mě to bavilo. Těch věcí, které bych mohl dělat, je hodně a mohla by se mi otevřít spousta možností.

Jednou z věcí, kterou jste kromě fotbalu dělal, byla kolekce oblečení. Jak to s ní vypadá?

Pořád ji mám, ale momentálně neběží a nevěnuju se tomu. Je to moje ochranná známka, kdykoliv ji můžu znovu otevřít a udělat novou kolekci. Svět módy se točí a je to jedna z věcí, kterou bych mohl dělat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy