Ligisté mají blízko k záchraně, Bohemians i Teplice slaví v baráži první výhry

19. 5. 2022 19:06
Fotbalisté Bohemians a Teplic mají blízko k setrvání v elitní Fortuna:Lize, v úvodních duelech baráže proti druholigovým celkům vyhráli. "Klokani" zdolali Opavu na jejím hřišti 1:0, Severočeši si doma poradili s Vlašimí 3:0. Odvety se hrají v neděli.
Fotbalisté Bohemians mají důvod k radosti, záchrana v nevyšší soutěži je blízko
Fotbalisté Bohemians mají důvod k radosti, záchrana v nevyšší soutěži je blízko | Foto: Milan Kammermayer

Teplický trenér Jarošík udělal v základní sestavě hned 10 změn oproti sobotnímu závěrečnému utkání ligové nadstavby proti Pardubicím, v zahajovací jedenáctce zůstal jen útočník Sejk. I díky vstupnému zdarma přišlo na Stínadla na duel s druhým týmem druhé ligy 7145 diváků.

Tepličtí, kteří hrají v první lize nepřetržitě od sezony 1996/97, začali aktivně a už ve 2. minutě byli blízko gólu, ale Hyčka trefil jen tyč. Vlašim postupně hru vyrovnala, byť v ofenzivě zpočátku nebyla nebezpečná. Až ve 34. minutě Jurásek z přímého kopu vypálil nad břevno a další střelu mu chytil brankář Grigar.

Domácí se po slabší pasáži zvedli a v poslední minutě první půle otevřeli skóre. Grigar dlouhým nákopem vyslal do úniku Fortelného a ten křížnou střelou překonal gólmana Vágnera.

V 51. minutě přidal patnáctý celek prvoligové sezony pojistku. Mareš ještě trefil obránce, ale Fortelný z dorážky nezaváhal. Nejlepší týmový střelec, jenž v Teplicích hostuje ze Sparty, si v sezoně polepšil na sedm soutěžních gólů.

Vlašim, usilující o premiérový postup do první ligy, chvíli nato zahodila obrovskou šanci, když Zlatohlávkovu ránu zblízka vykopl Grigar. Jeho protějšek Vágner zase zlikvidoval Sejkův pokus.

Tepličtí měli velkou převahu a v 73. minutě skórovali potřetí. Na Vondráškův centr si naběhl Mareš a hlavou nedal Vágnerovi šanci. "Skláři" mohli vyhrát i vyšším rozdílem, ale gólman hostující ze Slavie v závěru ještě Mareše dvakrát vychytal.

"Klokani" rozhodli v úvodu

Vršovický favorit začal v Opavě proti třetímu celku druhé ligy skvěle. Uběhly sotva čtyři minuty, když se kapitán Bohemians Dostál prohnal kolem Janoščína. Prudkým centrem našel ve vápně Květa, který hlavou udeřil do míče a poslal ho přesně k tyči mimo dosah opavského gólmana Digani.

Krátce po inkasované brance zahrozili i domácí. Celba poslal centr na volného Pikula, před kterým na poslední chvíli odvrátil míč na roh bývalý opavský útočník Puškáč. "Klokany" úvodní trefa uklidnila, věnovali se spíš bránění těsného náskoku a nechali Slezany tvořit hru.

Po 20 minutách měli domácí jasnou gólovou příležitost. Šigut obešel Vondru, předal balon Ratajovi, který ale zblízka přestřelil bránu Valeše. Opavští se dál snažili o vyrovnání stavu.

Po změně stran nejprve Pikul střelou bez přípravy z hranice šestnáctky těsně minul levou tyč a v 62. minutě Helešic ranou z přímého kopu trefil brankovou konstrukci. Slezané svůj nápor vystupňovali v závěru utkání. Celba střelou z ostrého úhlu napálil balon nad břevno.

V nastavení měl na noze vyrovnání Kopečný, ale ve skluzu nedokázal usměrnit míč po prudkém Ščudlově centru na zadní tyč do sítě. Opavští tak doma na jaře poprvé prohráli. Naopak Bohemians potvrdili stoupající formu ze závěru sezony a zvítězili potřetí z posledních čtyř zápasů. S Opavou neprohráli už 10 soutěžních duelů po sobě.

Baráž o první fotbalovou ligu - úvodní utkání:

SFC Opava - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 4. Květ. Rozhodčí: Černý - Kubr, Kříž - Ondráš (video). ŽK: Krch, Petrák, Kovařík, Valeš (všichni Bohemians). Diváci: 3876.

Opava: Digaňa - Celba, Didiba, Žídek, Janoščín - Macháček, Darmovzal - Šigut (69. Kopečný), Pikul (81. Bílek), Helešic (69. Ščudla) - Rataj (69. Kramář). Trenér: West.

Bohemians: Valeš - Krch (62. Köstl), Křapka, Vondra - Dostál, Petrák (62. Jindřišek), Květ, Kovařík (82. Fulnek) - Hronek - Puškáč (46. Bartek), Chramosta (87. Koubek). Trenér: Veselý.

FK Teplice - Sellier & Bellot Vlašim 3:0 (1:0)

Branky: 45. a 51. Fortelný, 73. Mareš. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Antoníček - Štěrba (video). ŽK: Hyčka, Mareček - Breda. Diváci: 7145.

Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Shejbal - Hyčka (83. Prošek), Mareček, Trubač, Vondrášek - Fortelný (78. Sunzu) - Ledecký (46. Mareš), Sejk (72. Kodad). Trenér: Jarošík.

Vlašim: Vágner - Icha, Broukal, Breda, Svoboda - Jurásek (90.+2 Lehoczki), Suchan, Křišťan (78. Toula), Zinhasovič (63. Solomon), Rigo (78. Kneifel) - Zlatohlávek (63. Krunert). Trenér: Hyský.