Liberec zdolal Ostravu, Brno přehrálo Teplice. Sigma porazila Zlín a zůstává druhá

18. 11. 2017 18:33
Fotbalisté Liberce porazili ve 14. kole HET ligy Baník Ostrava díky gólu střídajícího Radka Voltra. Michal Škoda vystřelil Brnu v závěru těsnou výhru nad Teplicemi a Olomouc nezaváhala proti Zlínu. Sigma tak dále zůstává na druhém místě.
Fotbalisté Sigmy Olomouc natáhli sérii neporazitelnosti už na 11 utkání.
Fotbalisté Sigmy Olomouc natáhli sérii neporazitelnosti už na 11 utkání. | Foto: ČTK

Liberec - Fotbalisté Liberce porazili ve 14. ligovém kole Ostravu 2:1. Domácí poslal ve třetí minutě do vedení Radim Breite, ve 13. minutě srovnal Tomáš Mičola, ale v 71. minutě rozhodl střídající Radek Voltr. Zbrojovka zdolala Teplice jedinou brankou Michala Škody z 86. minuty a poskočila z nejnižších pater tabulky. Sigma Olomouc přehrála Zlín 2:0 a natáhla neporazitelnost na 11 utkání. Skórovali Tomáš Chorý a Martin Hála.

Trpišovskému se povedlo střídání

Liberec vstoupil do zápasu lépe a hned ve třetí minutě otevřel skóre. Pulkrab posunul ve vápně na volného Breiteho a ten střelou mezi nohy překonal brankáře Šustra. Domácí záložník zaznamenal svůj druhý gól v ligové sezoně.

Baníku chvíli trvalo, než se oklepal, ale pak ve 13. minutě z první útočné akce srovnal. De Azevedo vysunul kolmicí Mičolu, domácí gólman sice vyběhl, ale zasáhl tak smolně, že se odrazil před hostujícího záložníka a ten střelou do prázdné branky srovnal. Také ostravský středopolař se dočkal druhé trefy v ligovém ročníku.

Liberec měl ve zbytku první půle více ze hry, ale do šancí se nedostával. Severočeši naopak vzadu udělali několik chyb, po té Kudelově z 37. minuty šel ze strany sám na gólmana De Azevedo a křížnou střelou těsně minul.

Druhý poločas odstartoval lépe Baník. Ve 47. minutě po centru zakončoval na malém vápně bývalý liberecký hráč Baroš, ale v záklonu mířil příliš vysoko. V 64. minutě po delší době zahrozil i Liberec. Po Pulkrabově přiťuknutí pálil Breite a k druhému gólu v utkání mu chyběl jen kousek. Vzápětí se Voltr marně dožadoval penalty.

Slovan stupňoval tlak a v 71. minutě šel znovu do vedení. Karafiátova kolmá přihrávka prošla až na Voltra, ten sám před Šustrem nezaváhal a poslal míč přesně k tyči. Domácí útočník dal svůj první soutěžní gól od května a Ostrava 29. inkasovanou brankou jen potvrdila pozici nejhůře bránícího celku ligy. Liberec ve zbytku zápasu už nepřipustil komplikace a připsal si třetí domácí ligovou výhru po sobě.

Olomouce se veze na bodové vlně

Olomouc od úvodu potvrzovala dobrou formu a už v sedmé minutě se ujala vedení. Chorý nejprve odcentroval na Zahradníčka, který ale na míč nedosáhl a vrátil ho zpět svému spoluhráči a ten pohotově zakončil k tyči. Domácí útočník si připsal druhý gól v sezoně a první od začátku srpna.

Zlín byl blízko vyrovnání ve 23. minutě, ale Bačo ve skluzu olomouckého brankáře Buchtu nepřekonal. Olomouc měla v prvním poločase více ze hry, ale nevedlo se jí v koncovce. Po půlhodině hry nejprve Holzer zblokoval střelu Plška a Chorý poté hlavičkoval mimo.

Po pauze se obraz hry nezměnil a domácí několikrát byli blízko druhému gólu. V 51. minutě byl Plšek sám před odkrytou brankou, ale na Zahradníčkovu přihrávku mu ve skluzu chyběly centimetry. Vzápětí se ocitl s míčem na malém vápně, ale tentokrát mířil nad.

Zlín se dostal ke slovu v 53. minutě poté, co Mehanovič našel na vzdálenější tyči Ekpaie, který však trefil pouze boční síť. Stejně dopadl po hodině hry na druhé straně Chorý. A neuspěl ani Kalvach s tvrdou střelou, kterou zlínský brankář Dostál s vypětím sil vytáhl na roh.

Gólové pojistky se Olomouc dočkala v 87. minutě, kdy se po třech minutách na hřišti prosadil střelou ke vzdálenější tyči Hála, kterému přihrával jiný střídající hráč Texl. Sigma si tak připsala šesté vítězství z posledních jedenácti zápasů a v neúplné tabulce má na druhém místě náskok tří bodů před Libercem a čtyř před Slavií, která má však zápas s Duklou k dobru.

Brno uspělo i bez vyloučeného Koného

Hlavní postavou prvního poločasu utkání mezi Brnem a Teplicemi byl Koné. Ve 12. minutě tožský útočník hlavičkoval vedle branky. Krátce na to přestřelil Kratochvíl. A Koné neuspěl ani v dalších dvou šancích. Ve 37. minutě pak Koné dostal žlutou kartu za zakopnutí míče. Navíc tři minuty na to v přerušené hře strčil do Kroba a po druhé žluté byl vyloučen.

Teplice mohly využít přesilovku v úvodu druhé půle, kdy po centru nedosáhli na míč Vaněček ani Král. Jinak ale Brno velmi dobře bránilo a Severočechy nepouštělo do šancí. Naopak po standardní situaci Pilíka byl blízko šance Pavlík.

Deset minut před koncem zastavil akci hostujícího Vondráška ofsajd, a tak rozhodující okamžik přišel v 86. minutě. Škoda na křídle předskočil protihráče a vybojoval míč a hned se z 25 metrů opřel do míče. Parádní střelou přehodil gólmana a zařídil teprve druhou výhru Brna za posledních devět kol.

14. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Baník Ostrava 2:1 (1:1)

Branky: 3. Breite, 71. Voltr - 13. Mičola. Rozhodčí: Julínek - Hrabovský, Pospíšil. ŽK: Voltr, Bosančič - Morgan, Mičola. Diváci: 4875.

Sestavy:

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Kulhánek - Bartl (80. Mikula), Bosančič, Breite, Hybš (45. Voltr, 90. Graiciar) - Pulkrab. Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Šustr - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan - Mičola (83. Macej), Šindelář, Hrubý (78. Poznar), Granečný - De Azevedo (60. O. Šašinka) - Baroš. Trenér: Kučera.

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 7. Chorý, 84. Hála. Rozhodčí: Ardeleanu - Nádvorník, Moláček. ŽK: Mehanovič (Zlín). Diváci: 4159.

Sestavy:

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (84. Hála), Houska, Kalvach, Falta (90. Moulis) - Plšek, Chorý (82. Texl). Trenér: Jílek.

Zlín: Dostál - Kopečný, Bačo, Gajič, Holzer - Ekpai (80. Bartošák), Jiráček, Janíček (55. Hnaníček), Traoré, Mehanovič (67. Džafič) - Diop. Trenér: Páník.

Zbrojovka Brno - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 86. Škoda. Rozhodčí: Jílek - Kotík, Kubr. ŽK: Gomes, Pilík, Koné, Škoda - Fillo, Šušnjar. ČK: 40. Koné. Diváci: 3218.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Gomes, Pavlík, Kijanskas, Vraštil - Polák (78. Sedlák) - Fortes (61. Zikl), Kratochvíl, Pilík (85. Škoda), Lutonský - Koné. Trenér: Pivarník.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Kučera, Soungole (54. Trubač) - Fillo, Král (87. Červenka), Rezek - Vaněček. Trenér: Šmejkal.