Plzeň porazila Spartu a je sedm bodů před ní. Vyhecovaný šlágr rozhodl Krmenčík

Aktualizováno 23. 10. 2016 19:52
Fotbalisté Liberce na domácím hřišti přehráli Hradec Králové 2:0. Ve šlágru kola pak Plzeň porazila nejtěsnějším výsledkem pražskou Spartu.
Hrdina Krmenčík v souboji se sparťanem Mazuchem.
Hrdina Krmenčík v souboji se sparťanem Mazuchem. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Šlágr podzimní části fotbalové ligy ovládla Plzeň. Viktoria na domácím hřišti porazila pražskou Spartu nejtěsnějším výsledkem 1:0 a dotáhla se bodově na vedoucí Mladou Boleslav. Pražané zůstávají na pátém místě a na čelo tabulky ztrácejí už propastných sedm bodů.

O výhře Západočechů rozhodl v prvním poločase útočník Michael Krmenčík, který z blízka proměnil přesný pas kapitána Romana Hubníka. Sparta prohrála v lize s Plzní popáté za sebou.

Plzeň oproti předchozím duelům překvapivě nastoupila s jediným hrotem Krmenčíkem a se třemi středními záložníky, čímž trenér Pivarník zareagoval na předchozí dva nepovedené zápasy. Naopak Sparta nasadila hned tři útočníky a v úvodu byla aktivnější.

První vážnější šance přišla ve 12. minutě. Domácí Hromada chyboval při rozehrávce a Sparta se dostala do brejku. Václav Kadlec měl velkou šanci, ale Kozáčik ho dobře vychytal. Slovenský brankář muse zasahovat i po ráně Dočkala z hranice vápna.

Západočeši však udeřili z první vážnější šance. Po rohovém kopu zůstali u vápna soupeře, Hubník poslal za obranu ideální pas a Krmenčík ve skluzu překonal Koubka. Navázal tak na své dva jarní góly do sítě Sparty.

Sparťanům v závěru tekly nervy

Kapitán Hubník, který se vrátil do sestavy Plzně po zdravotních obtížích z průběhu týdne, se pak na druhé straně nedohodl s Kozáčikem a málem si dal vlastní gól. Míč však branku těsně minul.

Plzeň mohla sama pomoci Pražanům k vyrovnání i brzy po změně stran, kdy Hejda nepochopitelně před vlastním vápnem chyboval ve chvíli, kdy byl Kozáčik mimo branku. Lafata se ihned snažil lobem poslat míč na branku, ovšem gólman Viktorie se na poslední chvíli vrátil a situaci zachránil.

Sparta se snažila s výsledkem něco udělat, ale nedařilo se, na což trenér Holoubek reagoval dvojím střídáním, když do hry poslal Pulkraba s uzdraveným Costou. Blíže gólu byla Plzeň, ale Hrošovského tečovaná střela skončila těsně vedle.

Letenským tekly nervy, hádali se s rozhodčím a Costa si svými zákroky koledoval o vyloučení. Plzeň se s přehledem ubránila, když hosty už nepustila do jediné vážnější šance.

Liberec vydřel důležité vítězství

Třetí ligovou výhru v sezoně zaznamenali v 11. kole nejvyšší fotbalové soutěže hráči Slovanu Liberec. Severočeši na domácím stadionu U Nisy přehráli Hradec Králové 2:0, když o jejich výhře rozhodl dvěma góly po přestávce záložník Daniel Bartl. Liberec se díky tříbodovému zisku vyhoupl ze čtrnáctého na jedenácté místo tabulky.

Slovan si doma spravil chuť po čtvrteční prohře 1:3 s Fiorentinou v Evropské lize. Východočeský nováček naopak prohrál počtvrté za sebou a klesl na čtrnáctou příčku.

Liberecký trenér Trpišovský udělal oproti čtvrtečnímu duelu s Fiorentinou hned čtyři změny v sestavě. Domácí začali aktivně a první půlhodinu hrozili hlavně oni. Vůchovu střelu ale vytáhl nad břevno brankář Ottmar a při několika dalších závarech chyběl Severočechům důraz.

Poté se osmělili i hosté. V 36. minutě volný Holeš po přímém kopu hlavičkoval do středu branky, kde stál Dúbravka, který si poté poradil i s pokusem Krátkého k tyči. Největší šanci prováhal Hradec těsně před pauzou. Černý šel ve dvojici s Vlkanovou sám na gólmana, jenže trestuhodně špatně přihrál před prázdnou bránu a spoluhráč na míč nedosáhl.

Po přestávce hlavičkoval mimo domácí Markovič, na druhé straně se vzápětí po individuální akci dostal do zakončení Vlkanova, ale Dúbravka ho vychytal.

Slovan se prosadil až v 69. minutě. Coufal vzduchem vysunul střídající Ševčíka, který zprava přihrál na malé vápno a důrazný Bartl překonal Ottmara.

Královéhradecký gólman poté podržel svůj tým čtvrthodiny před koncem při Ševčíkově hlavičce, v 79. minutě už ale podruhé inkasoval. Ševčík si zopakoval spolupráci s Bartlem a ten přidal svou druhou branku v utkání. V lize se dvakrát v jednom duelu trefil poprvé v kariéře. Liberec tak "Votroky" v nejvyšší soutěži porazil doma poosmé za sebou.

11. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 26. Krmenčík. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Wilczek. ŽK: Mareček, M. Kadlec, Zahustel, Mazuch, Costa (všichni Sparta). Diváci: 11.651.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela (87. Matějů), Hrošovský, Hořava, Hromada (90. Baránek), Zeman - Krmenčík (68. Poznar). Trenér: Pivarník.

Sparta: Koubek - Karavajev (78. Šural), Mazuch, Holek, M. Kadlec - Zahustel, Mareček, Dočkal, V. Kadlec - Juliš (63. Pulkrab), Lafata (63. Costa). Trenér: Holoubek.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 2:0 (0:0)

Branky: 69. a 79. Bartl. Rozhodčí: Příhoda - Paták, Šimáček. ŽK: Folprecht, Coufal - Černý, Schwarz, Chleboun. Diváci: 3652.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Latka, Hovorka, Bartošák (68. Sýkora) - Breite, Folprecht - Bartl (86. Karafiát), Markovič, Vůch - Komličenko (46. Ševčík). Trenér: Trpišovský.

Hradec: Ottmar - Holeš, Polom, Plašil, Mudra (78. Trubač) - Schwarz, Janoušek - Krátký (78. Pázler), Vlkanova, Malinský - Černý (83. Chleboun). Trenéři: Pilný a Frimmel.