Rychlý obrat i zázračný zákrok Staňka. Plzeň vydřela nad Dynamem slavnostní výhru

18. 9. 2021 18:19
Fotbalisté Plzně v 8. kole první ligy doma porazili České Budějovice po obratu 2:1 a upevnili si vedení v neúplné tabulce. Viktoria v sezoně nejvyšší soutěže vyhrála sedmé utkání. Na začátku druhého poločasu hosty poslal do vedení Nigerijec Fortune Bassey, mezi 69. a 79. minutou otočili skóre obránci Radim Řezník s Lukášem Hejdou. Západočeši tak oslavili vítězně 110. výročí založení klubu.
Jindřich Staněk
Jindřich Staněk | Foto: ČTK

V základní sestavě plzeňského týmu nastoupil poprvé v sezoně uzdravený záložník Kalvach. Domácí oblékli speciální retro dresy, fanoušci na tribunách symbolicky v 11. minutě předvedli oslavné choreo.

Krátce předtím plzeňský Pernica po rohu hlavičkoval do tyče. V další fázi ale převzaly iniciativu České Budějovice. Domácí hodně chybovali a velké problémy jim dělal především útočník Bassey. Blízko vedoucímu gólu byl Čavoš, který ve 20. minutě trefil tyčku. Poté Bassey v dobré pozici těsně přestřelil. Viktoria si do konce poločasu nevytvořila větší šanci.

Jihočeši vstoupili lépe i do druhého dějství a v 53. minutě otevřeli skóre. Rychlou akci Hory a Van Burena zakončil Bassey výstavní ranou z voleje, která po odrazu o tyč zapadla za bývalého budějovického brankáře Staňka.

Plzeňští se pokusili o rychlé vyrovnání, po hlavičce náhradníka Chorého vyrazil Mosquerovu dorážku Vorel. Hostující gólman poprvé inkasoval v 69. minutě, kdy ho Řezník zblízka překonal přízemní střelou.

Viktoria pak budějovické mužstvo dostala pod velký tlak. Po několika šancích v 79. minutě dokonal obrat Hejda, jenž hlavou využil Sýkorův centr po rohu.

Dynamo málem vyrovnalo, ale Talověrovu hlavičku na brankové čáře zlikvidoval fantastickým zákrokem Staněk. Plzeňský brankář v nastavení vyrazil i ránu střídajícího Škody.

Západočeši podvacáté za sebou s Budějovicemi v lize neprohráli a zvítězili v devátém z posledních 10 vzájemných zápasů.

Slovanu pomohlo vyloučení Skaláka

Liberec po podobné otočce v závěru porazil Mladou Boleslav 2:1. Hosty poslal ve 29. minutě do vedení David Douděra, v 82. minutě ale srovnal po vyloučení Jiřího Skaláka z penalty Júsuf Hilál a za čtyři minuty v přesilovce dokonal obrat další střídající hráč Lubomír Tupta.

Slovan si v druhém duelu pod trenérem Lubošem Kozlem připsal první výhru v ligové sezoně, v nejvyšší soutěži zvítězil po 12 zápasech a opustil poslední místo v tabulce. Boleslav ztratila body potřetí za sebou a je desátá.

Hráči Slovácka zdolali Zlín 3:0. Hosté hráli od 23. minuty bez vyloučeného Václava Procházky. Domácí využili dlouhou početní výhodu po změně stran. V rozmezí 49. až 62. minuty se trefili Marek Havlík, Stanislav Hofmann a Daniel Holzer. Tým z Uherského Hradiště vyhráli i čtvrtý domácí zápas v ligové sezoně. "Ševci" prohráli druhé kolo po sobě.

8. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:1)

Branky: 82. Hilál z pen., 86. Tupta - 29. Douděra. Rozhodčí: Hocek - Hrabovský, Leška - Štěrba (video). ŽK: Tiéhi, Nečas - Hlavatý, Skalák, Jarolím (trenér). ČK: 81. Skalák. Diváci: 1570.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi (77. Purzitidis), Havelka (77. Tupta) - Matoušek (59. Frýdek), Faško (59. Hilál), Mészáros (41. Nečas) - Rondič. Trenér: Kozel.

M. Boleslav: Halouska - Douděra, Karafiát, Suchý, Jurásek - Hlavatý (62. Smrž), Matějovský (72. D. Mašek) - Skalák, Ladra (62. L. Mašek), Ewerton (83. Zahustel) - Škoda (83. Fila). Trenér: Jarolím.

1. FC Slovácko - Fastav Zlín 3:0 (0:0)

Branky: 49. Havlík, 55. Hofmann, 62. Holzer. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Poživil - Machálek (video). ŽK: Hofmann, Kalabiška, Havlík, Kohút - Vraštil. ČK: 23. Procházka (Zlín). Diváci: 4 926.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Daníček (46. Jurečka), Kadlec - Reinberk, Havlík (86. Mareček), Sadílek, Kalabiška - Petržela (75. Kohút), Vecheta (68. Navrátil), Holzer (68. Šašinka). Trenér: Svědík.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Vraštil - Conde, Tkáč (69. Nečas) - Fillo (80. Hrdlička), Hrubý (69. Dramé), Čanturišvili (62. Janetzký) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 2:1 (0:0)

Branky: 69. Řezník, 79. Hejda - 53. Bassey. Rozhodčí: Petřík - Kotík, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: M. Havel, Beauguel, Pernica, Staněk - Čavoš. Diváci: 9312.

Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda, M. Havel - Bucha, Kalvach (56. Chorý) - Kopic (56. Janošek), Sýkora (90.+2 Čermák), Mosquera (80. Šulc) - Beauguel. Trenér: Bílek.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Králik, Talověrov, Novák - Čavoš, Hellebrand (83. Škoda) - Van Buren, Hora (70. Javorek), Mršič (74. L. Havel) - Bassey. Trenér: Horejš.