30. Pešek
50. Pešek
67. Karlsson
68. Hložek

Hezký nedělní podvečer, vítejte u online přenosu z utkání 30. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Libercem a Spartou. Duel startuje v 17 hodin.

Fortuna:Liga by za normálních okolností měla na programu poslední kolo a následovala by nadstavba. Jenže letošní sezona se hraje bez nadstavby a v osmnácti týmech, proto tak každý celek musí odehrát 34 duelů. O ligovém titulu je již téměř rozhodnuto, stále se však bojuje o druhé a také poté o čtvrté místo. O druhé místo bojuje pražská Sparta s Jabloncem, o jeden bod lepší jsou momentálně Severočeši, mají však odehrán o duel navíc. O čtvrté místo bojují Slovácko, Plzeň a Liberec. A nás v následujících minutách a hodinách čeká duel dvou celků z této první šestice. Pražská Sparta se představí u Nisy na půdě Liberce.

Letenští byli před tímto kolem třetí s bodovou ztrátou na Jablonec. 12. května je však čeká dohrávka odloženého utkání s Plzní. O ligové stříbro by Sparta rozhodně přijít nechtěla, proto nesmí dále ztrácet. Po dvou porážkách na Slavii a v Jablonci zaváhala i v Pardubicích. Až minulý týden se vrátila na vítěznou vlnu, když po hattricku Hložka sestřelila doma trápící se Opavu. Ve hře jsou Pražané krom ligy i v MOL Cupu. Ve středu je čeká domácí semifinále proti rivalovi ze Slavie. Tedy dvě opravdu důležité utkání v řadě. Naladit se do pohody chtějí už v Liberci.

Pavel Vrba zvolil stejnou sestavu jako v minulém kole s Opavou. V záložník řadě vedle Pavelky a Dočkala nastoupí Adam Karabec. Stále totiž chybí Ladislav Krejčí mladší i Filip Souček. Stejně tak Sparta postrádá Krejčího staršího nebo Kozáka s Vindheimem. Naopak na lavičce je takřka po třech měsících nejlepší střelec letenských Lukáš Juliš.

Severočeši se momentálně nachází na šestém místě, ale na čtvrté Slovácko ztrácí po jeho včerejší prohře jen čtyři body. Tým Pavla Hoftycha měl dlouhé týdny problém se střílením branek. Před čtrnácti dny navíc ztratil v závěru duel se Slavií. Jenže dva venkovní duely na hřištích celků hrajících o záchranu Liberci pomohly. V Opavě vyhrál tým z pod Ještědu 2:0, v Mladé Boleslavi 1:0. Dvakrát se trefil Michal Sadílek, jednou Imad Rondić. Duely mezi Libercem a Spartou bývají vyhrocené, často jsou k vidění sporné momenty a plno emocí. Nejinak tomu nejspíš bude i dnes.

Pavel Hoftych věří této jedenáctce. Vrací se stopeři Jugas a Chaluš, vedle budou na krajích obrany Mikula a Fukala. Vrací se také důležitý křídelník Pešek, na druhém křídle bude jindy obránce Koscelník. Ve středu pole budou figurovat Karafiát, Mara a Sadílek. Na hrotu bude osamocený Imad Rondić.

Toto kolo nabídlo už 7 utkání. Již včera České Budějovice uspěly jediným gólem v Příbrami. Stejně tak Mladá Boleslav překvapila Slovácko, jehož pohárové sny se začínají rozplývat. Opava doma jen remizovala s Bohemians 1:1 a další tým bojující o záchranu Brno uhrál překvapivý bod v Ostravě. Dnes Jablonec i v desíti porazil doma Olomouc 3:1 a utekl Spartě na 4 body. Karviná uhrála cennou remízu v pardubickém azylu v Ďolíčku. V utkání Teplic se Zlínem branka nepadla.

Na trávníku stadionu u Nisy už jsou oba celky. Liberec bude hrát v modrém, Sparta v rudém. Hlavní rozhodčím dnes bude Pavel Orel.

Utkání 30. kolo na stadionu U Nisy právě odstartovalo.

2

Na severu Čech hustě prší, bude tak zajímavé sledovat, v jakém stavu bude terén.

4

Plavšić zkusil pálit nebezpečně ze střední vzdálenosti. Těsně však přestřelil bránu Knoblocha.

6

První velká šance po nadějném brejku. Plavšić vyslal do úniku Wiesnera. Ten našel pod sebou Karabce, jenže tomu trvalo narovnat si míč na slabší pravou nohu. Pod nohy jeho střely však skočil Chaluš.

9

Koscelník po brejku centroval z pravé strany, z vápna však odklidil míč do bezpečí Sáček.

12

Dobrý průnik směrem k vápnu podnikl Michal Sáček. Jenže z hranice šestnáctky nestihl pořádně přihrát ani vystřelit.

16

Stejně jako Slavia, tak i Sparta to má na severu Čech obtížné. Jde o hodně bojovný zápas.

18

Poprvé se k zakončení dostal Adam Hložek. Tomu posadil míč na hlavu Dočkal, mladý útočník však bránu netrefil.

21

Liberec bude mít možnost zahrávat rohový kop poté, co byl zblokován centr Jakuba Peška z pravé strany.

25

Nejčastěji střílejícím hráčem je dnes Adam Karabec. Tomu pěkně prostrčil míč do vápna Hancko. mladý záložník však z levé strany těsně minul bránu.

30

Liberec z ničeho nic udeřil z bleskové akce. Míč se dostal za zálohu hostí, Rondić posunul míč doleva na Peška. Ten se jedním rychlým krokem dostal před Sáčka a překonal Florina Nitu.

34

Sparta mohla zareagovat do pár minut. Hložek přetlačil Chaluše, Plavšiće pak těsně před vápnem po kličce poslal k zemi Mikula. Domácí kapitán uviděl žlutou kartu.

35

Přímý kop zahrával Bořek Dočkal. Jenže kapitán Sparty bránu přestřelil.

38

Po ztrátě před vápnem se míč dostal až na levou stranu k Plavšićovi, ten si zasekl míč, ale slabší pravou bránu netrefil.

40

Domácí se dožadují pokutového kopu. Po odraženém míči se ve vápně v souboji s Karabcem zřítil Sadílem, penalta se však nepískala.

41

Frustrovaný Sadílek poté ostře zajel do Hancka a obdržel žlutou kartu. Stejný trest viděl i Tomáš Wiesner za chování po odpískání.

45

Nastavuje se jedna minuta.

45+1

Slovan mohl v závěru půle udeřit i podruhé. Koscelník poslal do malého vápna skvělý střílený centr, u které byl jako první Rondić. Jenže skoro bezmocného Nitu nepřekonal. Jeho bránu přestřelil.

Prví půle je minulostí, Liberec vede 1:0.

Fotbalisté Sparty veděli, že je U Nisy čeká těžký duel. Jenže hosté se nedokázali prosadit ani po dvou pokusech Karabce a hlavičce Hložka. Herně ale nedokáži Pražané vůbec dominovat, bojovný styl Liberce slaví úspěch. A po půl hodině se jeden z rychlých brejků vyplatil, když se prosadil Jakub Pešek. Domácí mohli v závěru půle i zvýšit vedení, Rondić však těsně přestřelil.

Odstartovala druhá půle.

48

Michal Sadílek by si měl dávat pozor na podobné zákroky, jaký předvedl právě teď proti Sáčkovi. Mladý záložník už má žlutou kartu.

50

Jakub Pešek je fantomem dnešního utkání. Muž, který hraje se žlutým číslem pro nahrávače měsíce, dnes změnil roli. Rondić nakopl z půli hřiště míč směrem dopředu, Pešek byl opět rychlejší, dostal se před něj a tváří v tvář Nitovi zakončil parádně.

54

Dvojnásobné střídání v kádru Sparty. V utkání nepokračují Wiesner s Karabcem, nahradili je Karlsson a Juliš. Karlsson nahradí na pravém křídle Wiesnera, Juliš doplní Hložka na hrotu. Dá se čekat rozestavení 4-4-2.

55

Před vápnem Liberce poslal Sáčka k zemi Mikula. Sparta tak bude moct rozehrávat nadějný přímý kop.

56

Podle očekávání se k exekuci přímého kopu postavil David Moberg Karlsson, jenže míč poslal vysoko nad bránu.

58

Sparta se snaží a měla dobrý tlak. Jenže ke střele na Knoblocha stále nedošlo.

64

Po solidním tlaku Sparty přišla pasáž, kdy byl blíž brance Liberec. Domácí každopádně s přehledem hlídají své vedení.

65

Jakub Pešek už potřetí unikal sám na bránu po chybě Čelůstky. Tentokrát ale rychlonohý křídelník bránu těsně minul.

66

Po souhře obou útočníků mohl pálit Juliš, ale obrana Liberce zasáhla.

67

Sparta je zpět ve hře. Pavelka přiťukl míč Karlssonovi a ten z velké dálky famózně překonal Knoblocha.

68

Tak to je zvrat jako hrom. Zpoza vápna se odhodlal k ráně svou slabší levou nohou Adam Hložek. A přízemní pokus zapadl přesně k tyči.

70

Dnes vidíme, jaké zvraty může fotbal nabízet. V 65. minutě ještě unikal Pešek sám na bránu a mohl rozhodnout. Jenže za tři minuty bylo vše jinak, když se Sparta trefila dvakrát během dvou minut.

71

Jakub Pešek má dnes dobojováno. Na trávníku jej nahradil Jhon Mosquera.

74

Sparta už jednou na hřišti soupeře otočila z 0:2 na 3:2. Bylo to v prvním utkání pod Pavlem Vrbou v Olomouci.

75

Sparta mohla definitivně otočit. Dočkal krásně vysunul do brejku ze strany Karlssona. Švédský ofenzivní záložník střílel po zemi na zadní tyč, Knobloch však fantasticky vyrazil míč.

75

A hned brejk na druhé straně. Nakonec z kroku zkoušel přehodit Nitu Mosquera, bránu však kolumbijský útočník minul.

76

Liberec střídá. Autor dvou asistencí Imad Rondić dohrál, nahradil Michael Rabušic. V utkání už dohrál také Ondřej Karafiát, kterého nahradil Michal Faško.

79

Žlutá karta a plno emocí. To vše přinesl hodně ostrý zákrok Rabušice na Dočkala. Kapitána Sparty útočník domácích přejel takřka na červenou kartu.

85

Nadějný brejk Liberce tahal Sadílek, našel Rabušice, jehož rána se otřela o ruku padajícího Pavelky. Penalta se však nepískala.

87

Další rychlý brejk domácích, kteří jsou teď nebezpečnější. Mosqura pálil z levé strany a jen o centimetry minul levou tyč.

87

Žluté karty na obou stranách. David Pavelka za faul před šancí Liberce, Michal Faško zabránil taktickým faulem brejku Hložka.

88

Bořek Dočkal dnes dohrál. Kapitána Sparty nahradil Michal Trávník.

90

Nastavují se překvapivě jen dvě minuty.

90+2

Na Mosquerův centr nabíhal na zadní tyč Koscelník. Před ním však zasáhl Plavšić. Ještě jeden rohový kop pro domácí.

Je konec. Po skvělé druhé půli končí utkání Liberce se Spartou 2:2.

První půle nenabídla divákům na stadionu ani u televizních obrazovek příliš atraktivní podívanou. Spousta soubojů, fotbalovost minimální. Přesto jsme viděli jednu branku, když Pešek unikl Sáčkovi a přesně zakončil podél Nity. Tentýž hráč se trefil i pět minut po startu druhého poločasu, když se opakovala stejná situace. Pešek za obranou a přesně zakončil. Křídelník Liberce mohl uzavřít v 65. minutě hattrick, jenže při třetím úniku selhal. A Sparta trestala.

V 67. minutě hosté snížili, když neuvěřitelnou ranou z dálky poslal míč do horního rohu David Karlsson. Neuplynula ani minuta a zpoza vápna skvěle po zemi vypálil Hložek - Knobloch opět bezmocný. Otočit mohl znovu Karlsson, tentokrát ale brankář Severočechů zasáhl. V závěrečné desetiminutovce pak naopak mohli rozhodnout domácí, Rabušic ani Mosquera se však neprosadili. Zápas tak skončil 2:2 a smutní vlastně oba celky.

Liberec se mohl dotáhnout ke 4. Slovácku na rozdíl bodu, teď ztrácí body tři. Stejnou ztrátu má třetí Sparta na druhý Jablonec. Příští středu 12.5. však bude dohrávat duel s Plzní a Jablonec může dotáhnout. Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.