25. Červ
90+5 Olatunji
30. Olayinka
65. Van Buren

Hezký sobotní podvečer, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání 24. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Libercem a Slavií Praha. Zápas začíná v 18 hodin.

Za námi už jsou duely evropských pohárů a máme za sebou i dalších kol. Bohužel bez české účasti. Týmy Fortuna:Ligy už se plně soustředí na ligové boje. Ten o titul je z ničeho nic zajímavý. Plzeň a Slavia po pauze několikrát zaváhali, čehož využila skvěle hrající Sparta. Ta po výhře v Ostravě chvíli i vedla, jenže poté ve šlágru Slavia otočila duel s Plzní. Před tímto kolem byla Slavia první, jenže Sparta hrála dnes již od 15:00 a po utkání s Hradcem poskočila o bod před sešívané. Ti tak musí znovu reagovat a uspět v utkání, které budeme nyní spolu sledovat, na půdě Liberce, kde se nikdy nehraje snadno. Severočeši ale postrádají formu.

Slavia odstartovala jarní část sezony skvěle. Rozdrtila doma Jablonec a od té chvíle se držela na čele tabulky. Přišly i další výhry v Pardubicích nebo doma s Brnem. Malinké zaváhání poté přišlo v Teplicích, kde svěřenci kouče Trpišovského jen remizovali 1:1. Po výhře se Slováckem by tak nikdo nečekal, že sešívaní prohrají v Českých Budějovicích. Před šlágrem s Plzní tak mohli být hráči vršovického celku nervózní. Brzy navíc prohrávali, jenže zatažené Západočechy dokázali přetlačit a otočili na konečných 2:1.

Výhra proti Plzni znamenala, že se sešívaní utrhli Viktoriánům na čtyři body a Spartě na dva. Důležité to bylo i psychicky, tlak byl velký. Navíc Bílkův tým přijel s ne příliš fotbalovou taktikou a i podle bývalého fotbalisty Milana Fukala si počínal spíše jako celek z nižších pater tabulky než ten, který chce hrát o titul. Slavii ale nezastavila ani urputná defenziva západočeského týmu a i silou vůle duel otočili, což jim může hodně pomoct v důležitém boji o titul. A třeba i dnes v utkání na půdě vždy nebezpečného Liberce.

Tuto sestavu dnes zvolil kouč Jindřich Trpišovský. Je to víceméně ta, která hrála druhé dějství s Plzní. Ve stoperské dvojici s Ogbuem zůstává kapitán Tomáš Holeš. Pravý kraj budou mít po palce Masopust a Douděrou, vlevo zase budou hrát David Jurásek s Olayinkou. Střed pole zkusí ovládnou Oscar s Ševčíkem, před nimi bude hrát Lingr a na hrotu Stanislav Tecl. Zranění nepustá do hry Provoda s Hovorkou, trest za karty Schranze.

Liberec vždy platil za takového černého koně, který dokáže obrat celky z přední části tabulky. Jenže ze sedmi jarních zápasů vydoloval jen pět bodů. Domácí remíza s Pardubicemi trochu bolela, výhra v Českých Budějovicích ale znamenala dobrou náplast. Poté přišla domácí prohra se Slováckem, domácí remíza s Olomoucí. Od té doby tři porážky - v Plzni, doma s Bohemians a naposledy čtyřgólový debakl v Mladé Boleslavi. Severočeši jsou momentálně až jedenáctí a mají blíže poslednímu místu než čtvrtému zajišťujícímu poháry. Navíc jedna zajímavost, Kozlův celek hrál na jaře už čtyřikrát doma a uhrál jediný bod. Před rokem ale doma po Ještědem porazil Slavii bez jediné střely na bránu. Uvidíme, který Liberec se ukáže dnes.

Luboš Kozel zvolil tuto jedenáctku. Proti minulým zápasům, kdy hráli Severočeši převážně 3-4-2-1 to dnes vypadá na hru se 4 vzadu (Ndefe, Plechatý, Pourzitidis a Preisler), střed pole Doumbia - Červ a množství ofenzivní záložníků nebo útočníku - Mészáros, Olatunji, Tupta a Rondič. Uvidíme, jaké to nakonec bude rozestavení.

Oba celky už jsou na trávníku Stadionu U Nisy. Hlavním sudím bude Miroslav Zelinka. Domácí budou hrát v modrém, hosté v sešívaných dresech.

Utkání právě odstartovalo.

2

Olatunji je v úvodu aktivní. Jeho přihrávku ale Rondič nedostal pod kontrolu.

4

Liberec přeci jen nastupuje v rozestavení 3-4-3. Gigli Ndefe hrával vždy více na kraji, někde v Baníku i na kraji zálohy, dnes hraje jako pravý stoper v tříčlenné obraně vedle Plechatého Pourzitidise, vlevo hraje Preisler, vpravo poté Mészáros. Střed pole zůstává podle avizovaných zpráv Doumbia - Červ, vepředu si pak bude měnit pozice trojce Tupta, Olatunji a Rondič.

6

Masopust neváhal a opřel se do voleje z úctyhodné dálky. Bránu ale vůbec netrefil.

8

Rychlá akce Slavie. Ševčík z jedné vyslal míč do běhu Olayinkovi, který našel centrem hlavu Stanislava Tecla. Zkušený útočník ale z těžké pozice míč poslal nad bránu.

10

Slavia se začíná usazovat v utkání. Výborně se na levé straně uvolnil Oscar Dorley, jenže zpětná přihrávka do vápna nenašla adresáta.

17

Slavia vede rychlý brejk, ale Olayinkova přihrávka nebyla přesná.

25

Hluchá bojovná pasáž je ukončena gólovou akcí Liberce. Sešívaní nedobře odvrátili míč po rohovém kopu, Doumbia se jej chopil a z dálky trefil tyč. Míč ve vápně nikdo nezachytil, jenže odrazil se za vápno, odkud pálil bývalý Slávista Červ. Míč se otřel o Ogbua a změnil tak směr. Kolář byl bez šance.

30

Slavia dokázala za ani ne 5 minut srovnat. Masopustův centr ještě nezpůsobil pohromu, odražený míč ale poslal na bránu Douděra. Vliegen sice odrazil míč, jenže jenom před Olayinku a ten jej dorazil do sítě. Už 5. jarní gól nigerijského útočníka.

34

Výborně funguje na pravé straně Slavie spolupráce Masopusta s Douděrou, kteří si mění pozice a dokáží vytvářet nebezpečné akce. Nyní z toho byl jen rohový kop. Ten domácí obrana odvrátila.

41

Olatunji je hodně běhavý a aktivní, centr do vápna byl ale kořistí Koláře.

44

Před pěti minutami dostal první žlutou kartu Doumbia, teď ji dostal hostující asistent kouče Stanislav Vlček za vehementní protesty směrem k sudímu Zelinkovi.

45

Nastavuje se 5 minut.

45+1

Rychlý brejk v nastavení vedl po levé straně Olatunji, chytře si na půli hřišti píchl míč kolem Ogbua, obránce Slavie jen ale poslal k zemi faulem a dostal za něj žlutou kartu.

45+5

Ševčíkův centr nejprve odvrátil Plechatý, poté odvedl skvělou defenzivní práci i útočník Rondič.

První půle je minulostí, stav utkání je nerozhodný 1:1.

První půle pod Ještědem nabídla zajímavou podívanou. Většinou to byl spíše bojovný fotbal, ale viděli jsme dvě branky, vždy po dorážkách. Nejprve v 25. minutě po dobré ráně Doumbii s pomocí teče dorazil míč do brány exslávista Červ. Za pět minut bylo srovnáno, když po prvním odvráceném míči pálil jen do Vliegena Douděra, u dorážky byl první Olayinka a 10. gólem v sezoně srovnal. Hosté byli aktivní, ale bojovní domácí je příliš do šancí nepouštěli a drží tak nejspíš spravedlivou remízu.

Druhá půle U Nisy právě začala.

50

Sešívaní se radovali z branky, jenže ta neplatí. Ševčíkův centr sklepl Tecl na Olayinku a ten propálil Vliegena. Jenže právě už centr středního záložníka Slavie podle asistenta rozhodčího opustil během letu hrací plochu.

54

Masopust hraje dobrý zápas na pravé straně, tentokrát ale jeho oblouček do vápna odvrátil hlavou Plechatý.

56

Dvojí střídání nachystal Jindřich Trpišovský. Tecla nahradil na hrotu útoku Mick van Buren. Dohrál i Lukáš Masopust, který po zdravotních problémech nezvládne ještě celý zápas. Místo něj naskočil mladý záložník Christos Zafeiris.

57

Van Buren byl hned v akci. Sklepl ve vápně míč na Douděru, jeho volej ale trefil jen bývalého spoluhráče Červa.

59

Vypadá to, že po prostřídání hraje Slavia také na 3 vzadu. Momentálně hrají v jedné linii Ogbu, Holeš a Jurásek, v roli wingbacků Douděra a Oscar. Střed pole patří Ševčíkovi, Zafeirisovi a Lingrovi, vepředu pak volně hrající Olayinka a Van Buren.

61

Pohyb hráčů Slavie je variabilní, David Jurásek se hodně vytahuje dopředu, Olayinka se stahuje dozadu.

62

Miroslav Zelinka překvapivě píská penaltu. Gigli Ndefe si hlídal kličku Olayinky, nechal míč doputovat do zázemí, místo těla ale zahrál do Olayinky i rukama. Sudí nejprve ukázal odkop do brány, poté hned pískl penaltu.

63

Preisler měl moc řečí a dostal žlutou kartu.

65

Penalty se ujal Mick van Buren a s přehledem skóruje. Znovu z pozice náhradníka skóruje a pomáhá k obratu.

70

Střídání domácí. Ahmad Ghali nahrazuje Dominika Preislera.

71

Zafeiris ukázal parádní techniku, jeslemi si udělal prostor a našel ve vápně Olayinku. Ten z dobré pozice ale zamířil vedle.

76

Ondřej Lingr má odpracováno. Místo něj naskakuje Matěj Jurásek.

78

Hřiště opustil Méeszáros, nahradil jej Michael Rabušic. Matyáš Kozák pak nahradl Imada Rondiče.

79

Mick van Buren po skvělé práci Zafeirise z dobré pozice trefil jen Vliegena a dorážející Matěj Jurásek si pomohl faulem.

80

Dohráno má i střelec jediné branky domácích Lukáš Červ, místo něj naskočil mladý Ukrajinec Ivan Varfolomejev.

88

Tak to jsou nečekané emoce a nepříjemná situace pro kouč Trpišovského. Peter Olayinka na hranici po střetu spadl a chtěl penaltu. Ta se nepískala, hra pokračovala dál. Gigli Ndefe šel Olayinkovi vynadat, protože si myslel, že Nigérijec simuluje. Ten neunesl tíhu situace, vstal a hlavičkou složil obránce Liberce k zemi. Bude tak chybět v dalších zápasech.

90+1

Jakub Hromada se dostal v závěru na trávník. Překvapivě střídá Micka van Burena, který byl na trávníku něco málo přes půl hodiny a dal gól.

90+1

Nastavuje se 8 minut.

90+3

Osmnáctiletý Varfolomejev taky neunesl tíhu okamžiku a nakopl Davida Juráska, překvapivě unikl jakémukoli trestu, přitom tady by se dalo hovořit i o červené kartě.

90+4

Liberec se dostal do obrovské šance, jenže nakonec by z toho nic nebylo, Rabušic totiž přebíral míč v ofsajdové pozici.

90+5

Obrovská pohroma pro Slavii. Ta nezvládla závěr zápasu, který měla ve svýc rukách. Doumbia poslal z hloubi pole krásný míč za obranu na Olatunjiho, ten se vyhnul ofsajdovému postavení, s mírnými obtížemi zpracoval míč, vyběhnutého Koláře ale dokázal přehodit a srovnat.

Je konec. Šílený závěr dnes stanovil konečný výsledek 2:2.

Tak toto byl neskutečný závěr utkání. První půle nabídla bojovný fotbal, domácí vedli, když dorážku otřel Červ o Ogbua a otevřel skóre. Do 5 minut srovnal podobným způsobem Olayinka. Peter Olayinka byl klíčový i po pauze, když se stal terčem hloupého faulu Ndefeho a Mick va Buren z pozice žolíka penaltu využil a otočil stav.

Hosté poté kontrolovali zápas, velké šanci neproměnili Olayinka a Van Buren. V 88. minutě Olayinka po souboji s Plechatým chtěl penaltu, jenže ta se nepískala, nigerijskému útočníkovi šel poté vyplísnit Ndefe. Olayinka zareagoval podrážděně a hlavičkou skolil svého soupeře. Dostal červenou kartu. To nakoplo Liberec, který v nastavení vrhl síly do útoku a v 95. minutě vyrovnal.

Sešívaní tak znovu venku ztrácí body. Remíza znamená, že mají momentálně stejně bodů jako pražská Sparta, první je už jen o skóre. Na rozdíl dvou bodů se zítra může dotáhnout Plzeň. Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.