Plzeň přehrála Slovácko i díky sporné penaltě, Liberec se vzdálil sestupovému pásmu

Radost plzeňských fotbalistů
Do Štruncových sadů v neděli přijelo Slovácko a zápasu předcházela charitativní akce na podporu vozíčkářů.
V civilu kvůli karetnímu trestu zůstal domácí obránce David Limberský.
Na kraji plzeňské defenzivy ho vystřídal Slovinec Erik Janža.
Na druhé straně nechyběl v bráně Slovácka Michal Daněk, který měl jako bývalý hráč Plzně rozhodně motivaci uspět.
16. 4. 2017 17:07
Slovan Liberec poskočil na jedenácté místo tabulky, když ve 24. kole nejvyšší fotbalové soutěže porazil Duklu 3:1. Plzeň si doma poradila se Slováckem 2:0, i když po sporné penaltě.

Plzeň - Fotbalisté Plzně ve 24. kole první ligy vyhráli doma 2:0 nad Slováckem a na prvním místě tabulky mají náskok čtyř bodů na druhou Slavii. Ta má pondělní dohrávku s Hradcem Králové k dobru. Plzeň poslal do vedení hlavičkou v pádu Michael Krmenčík, pro kterého to byl sedmý zásah v sezoně, ve druhé půli zvyšoval z penalty Marek Bakoš. Slovácko tak přišlo o sérii devíti zápasů bez porážky.

Plzeň nastoupila bez levého beka Limberského, který stál kvůli kartám, navíc už ve 23. minutě přišla i o kapitána Hubníka, který si při jednom ze soubojů narazil bok a těžko se mu běhalo. Do hry tak musel Hájek a celá levá strana obrany se změnila.

Slovácko sice brejky plzeňskou obranu testovalo, ale jinak měla míč na kopačkách hlavně Plzeň. Domácím se však dlouho nedařila finální fáze, takže se téměř nedostávala do zakončení. Centry byly nepřesné, nebo je hostující obrana stíhala odvracet. A do střel z dálky se Plzeňští nepouštěli.

Dlouho tak byla jedinou vážnější šancí střela hostujícího Navrátila do boční sítě. Ve 35. minutě už ale Plzeň udeřila z první vážnější střely na branku. Petrželův centr se zdál krátký, ale Krmenčík se natáhl a téměř v poloze ležmo prodloužil hlavou míč mimo dosah hostujícího gólmana.

Jen dvě minuty na to po standardní situaci ohrožoval vlastní branku Reinberk, ale gólman Slovácka Daněk stihl zasáhnout. A krátce po změně stran protáhl Daňka střelou z dálky Zeman.

Gólman Slovácka se pak vytáhl v 62. minutě. Po hostujícím nepovedeném rohu se Plzeň hnala do brejku, Petržela běžel se Zemanem na jediného obránce, dobře nahrál, ale Zemana v jasné šanci vychytal Daněk.

V 67. minutě už ale Plzeň vedení navýšila. Zeman vlétl do vápna a po kontaktu se skluzujícím Šumulikoským upadl. Sudí Orel odpískal pokutový kop, který Bakoš ranou do středu proměnil. Oslavil tak své sobotní 34. narozeniny a vstřelil čtvrtý gól z posledních pěti zápasů. Zároveň to pro něj byl jubilejní 100. gól v součtu české a slovenské ligy.

Slovácko si pak sice vytvořilo převahu, ale do výraznější šance se nedostalo a zápas ani nezdramatizovalo.

Liberec si poradil s Duklou

Liberečtí porazili Duklu 3:1 a udělali důležitý krok k záchraně. Slovan poskočil na jedenácté místo tabulky, kde má šestibodový náskok na předposlední Jihlavu. Pražané prohráli podruhé za sebou a jsou desátí. Zápas v úvodním poločase gólově otevřel domácí Jan Mikula. Po změně stran vyrovnal Nigerijec Peter Olayinka, ale Milan Kerbr v závěru rozhodl o vítězství Severočechů, které ještě pojistil třetím gólem Martin Kouřil.

První větší šanci si vypracoval po čtvrt hodině hry Liberec, ale Mikulovi ještě hlavička nevyšla. Domácí bek si spravil chuť ve 21. minutě, kdy si naběhl na Ekpaiův pas za obranu, kličkou si položil stopera Štetinu a propálil brankáře Radu.

Hráče Slovanu vedoucí gól uklidnil a kontrolovali hru. Blízko ke druhému zásahu měl Bosančič, který vystřelil těsně vedle. Dukla se pak osmělila, jenže Miloševičovy slibné centry nevyužili Olayinka ani Štetina. Před pauzou ještě Kerberovu ránu vyrazil Rada na roh.

Dukla v úvodu druhé půle zahodila dvě velké příležitosti, když Olayinka a poté ani volný Kušnír po rohu netrefili branku. Liberečtí znervózněli a dávali hostům stále více prostoru. Slovan podržel gólman Dúbravka, který zneškodnil Šimůnkův pokus z úhlu i dorážku Kušníra.

Pražané nakonec z velkého tlaku vyrovnali. V 74. minutě si Olayinka naběhl na dlouhý míč za obranu a přízemní střelou překonal Dúbravku. Nejlepší střelec Dukly zaznamenal šestou ligovou trefu v sezoně.

Domácí se ale rychle oklepali. Už za osm minut Vůch z přímého kopu našel Kerbra a ten přesným volejem vrátil Liberci vedení. To ještě v 89. minutě pojistil střídající Kouřil po přihrávce dalšího náhradníka Breiteho. Slovan tak porazil Duklu poprvé po pěti ligových zápasech.

24. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Dukla Praha 3:1 (1:0)

Branky: 21. Mikula, 82. Kerbr, 89. Kouřil - 74. Olayinka. Rozhodčí: Julínek - Kubr, Pochylý. ŽK: Souček, Ševčík, Kerbr, Kúdela - Šimůnek, Bezpalec, Tetour. Diváci: 3712.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Karafiát, Kúdela, Kerbr - Souček - Ekpai, Ševčík (85. Kouřil), Bosančič (59. Breite), Vůch - Baroš (79. Voltr). Trenér: Trpišovský.

Dukla: Rada - Kušnír, Šimůnek, Štetina, Miloševič - Hanousek, Tetour, Bezpalec (84. Smejkal) - Juroška (66. Koreš), Holenda, Olayinka. Trenér: Hynek.