Kerbr se blýskl hattrickem, Liberec otočil derby a je už třetí. Vyhrála i Olomouc a je druhá

28. 10. 2017 20:24
Liberec otočil ve 12. kole fotbalové ligy utkání s Jabloncem a v podještědském derby zvítězil 4:1, když se hattrickem blýskl Milan Kerbr. Slovan tak poskočil v tabulce na třetí místo. Druhý je nováček z Olomouce, který doma zdolal 1:0 Teplice. Oba celky však může přeskočit Slavia, která má nedělní utkání se Slováckem k dobru. V dalších zápasech remizovalo Brno s Duklou 0:0 a Bohemians 1905 se Zlínem 1:1.
Liberecký Milan Kerbr slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Jablonce.
Liberecký Milan Kerbr slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Jablonce. | Foto: ČTK

Liberec - Fotbalisté Liberce zvítězili ve 12. kole HET ligy v podještědském derby nad Jabloncem 4:1. Slovan vyrovnal svou nejvýraznější výhru nad sousedním rivalem v samostatné lize a teprve podruhé v nejvyšší soutěži mu dal čtyři branky v jednom utkání.

Jablonec, který v lize dosud vyhrál v Liberci jen jednou, prožil snový vstup do zápasu. Pernica vrátil balon po rohu před branku, kam si naběhl nehlídaný Tecl a po 41 sekundách nadvakrát překonal domácího brankáře Koláře. Hostující útočník vstřelil svůj sedmý gól v ligové sezoně.

"Strašný začátek, z první situace jsme dostali branku," ulevil si kouč Slovanu Jindřich Trpišovský. "Na druhou stranu to zase pomohlo utkání, že to nebylo takticky svázané," konstatoval.

V 19. minutě mohl Liberec srovnat. Bosančič však trefil jen brankáře Bártu a Kerbr napálil tyč. Na opačné straně z protiútoku přehodil Tecl domácího gólmana a balon spadl na břevno. "V tu chvíli se lámalo utkání. Prohrávat 0:2 by bylo složité," uvědomoval si Trpišovský.

V 37. minutě už Slovan vyrovnal. Kerbrovu přihrávku ve vápně zastavil Jankovič rukou a domácí hráč, který penaltu vybojoval, ji sám proměnil. Z pokutového kopu se prosadil i v minulém utkání před vlastními diváky proti Dukle.

Kerbr hrál velký zápas a v poslední minutě první půle otočil stav, když se trefil na zadní tyči po Coufalově centru. Stejně jako proti Dukle tak vstřelil dvě branky. "Od vyrovnání jsme byli jasně lepší. Pomohl nám gól do šatny na 2:1 a ve druhém poločase až na jedno zaváhání jsme dokráčeli k výsledku docela přesvědčivě," liboval si Trpišovský.

Do druhé půle ovšem vstoupil Jablonec velkým náporem. Považancovu střelu ale skvěle vytáhl gólman Kolář, který si poradil i s Kubistovým zakončením, a mezitím se hosté marně dožadovali penalty za údajnou ruku. "Po přestávce jsme to chtěli srovnat, měli jsme tam několik šancí, ale domácí si to pohlídali," smutnil kouč hostů Zdeněk Klucký, jehož celek nebodoval venku poprvé po osmi zápasech.

Liberec přežil jablonecký nápor a po hodině hry udeřil potřetí. Bosančičovu ránu vytáhl Bárta jen na břevno a Hybš zblízka doklepl do sítě. Slovan se uklidnil a v 67. minutě zvýšil na 4:1. Akci vymyslel opět agilní Bosančič, po jehož přihrávce se přízemní střelou k zadní tyči prosadil Kerbr a mohl slavit svůj první ligový hattrick. "Zase po dlouhé době cítím z mužstva velkou sílu, že je schopné zvládnout utkání, které se pro nás nevyvíjí příznivě," lebedil si Trpišovský.

O výhře Olomouce rozhodla rána pod břevno

Olomouc zdolala 1:0 Teplice a natáhla sérii bez porážky na devět zápasů. O výhře domácích rozhodl v závěru Houska a nováčkovi z Hané tak v tabulce patří aktuálně druhá příčka.

"Je to pro nás velká úleva. Nezvládli jsme předtím za tři body dvě utkání v lize a vypadli jsme v poháru," připomněl olomoucký kouč Václav Jílek, že jeho celek potřeboval výhru. "Bylo to jedno z nejtěžších utkání, které jsme doma odehráli. Byla to určitá zkouška charakteru, ve které jsme obstáli," pochvaloval si.

Jako první zahrozily Teplice, když už ve třetí minutě prověřil pozornost brankáře Buchty ranou z dvaceti metrů Kučera. Po dvanácti minutách mohli otevřít skóre domácí, po nedorozumění stopera Šušnjara s brankářem Divišem těsně minul prázdnou branku Zahradníček.

V opatrné druhé půli olomoucký Chorý přehodil Diviše i branku, v 77. minutě se však Sigma dočkala. Povedenou akci Jemelky s Plškem zakončil střelou pod břevno Houska. "Jsem strašně rád, že jsme ten první gól dali my. Branka byla přesně podle představ toho, co chceme hrát," liboval si Jílek.

Teplice potvrdily, že se na hřištích soupeřů trápí, v této sezoně získaly venku ze šesti zápasů pouhé dva body.

Bod pro Bohemians trefil devatenáctiletý odchovanec

V Ďolíčku byl dlouho nebezpečnější hostující Zlín. Vukadinovič nejprve nedotáhl brejk, chvíli nato pálil vedle, po Ekpaiově přihrávce mu chyběl půlkrok, aby byl v jasné šanci, a nakonec nastřelil břevno.

Přesto se Moravané dostali do vedení. Holzerův střílený centr Fryšták jen vyrazil před sebe a Jiráček poslal míč do sítě. Jenže náskok vydržel hostům sotva dvě minuty. Reiter obešel dva protihráče a jeho akci zakončil premiérovým ligovým gólem devatenáctiletý Vaníček, odchovanec klubu.

Zlínu mohl vrátit vedení Traoré, ale pálil těsně nad, Diopovu tvrdou střelu zlikvidoval Fryšták. Na druhé straně mohl v závěru rozhodnout Vaníček, jenže i on mířil vysoko. Bohemians bodovali potřetí za sebou, Zlín sice s "Klokany" neprohrál už podesáté v řadě, ale z posledních šesti ligových duelů vyhrál jediný a zůstává ve spodní polovině tabulky.

"Po většinu utkání jsme tahali za kratší konec," uznal kouč Pražanů Martin Hašek. "Zlín byl lepším týmem, opanoval hřiště, protože měl výrazně vyšší úspěšnost v soubojích. Pro nás byla výhra, že jsme vyrovnali na 1:1, protože to byla v první půli naše jediná šance. Chtěl bych vyhrávat, ale dnes musím být rád za remízu," oddechl si Hašek.

Brněnský Škoda všechny souboje s gólmanem prohrál

Brno remizovalo doma s Duklou Praha 0:0 a v tabulce zůstalo na předposledním místě. Svěřenci trenéra Pivarníka doplatili na špatnou koncovku. Nejvíc šancí neproměnil Michal Škoda. V prvním poločase tři jeho pokusy vyškrábl Rada na rohové kopy, ve 41. minutě pak další střelu brněnského útočníka vyrazil na tyč.

"Jsme si vědomi toho, že doma potřebujeme vyhrávat a naplno bodovat. Vytvořili jsme si hodně čistých gólových šancí, které jsme měli proměnit. To je jediné, co týmu mohu vytknout," prohlásil kouč Zbrojovky Roman Pivarník. "Michal Škoda mohl se svými šancemi naložit lépe," doplnil.

Po změně stran naráželi domácí na pozornou obranu Pražanů, kteří naopak startovali do brejků. Nejnebezpečněji vypadal únik Holendy, jehož však nakonec Pavlík zastavil čistým skluzem. "V našem výkonu bylo obrovské nasazení, hráči šli na doraz svých možností. Je škoda, že jsme takto rozehraný zápas nedotáhli do úspěšného konce. Určitý pokrok v naší hře je. Cítíme, že jsme podali dobrý výkon," uvedl Pivarník.

Výsledky 12. kola fotbalové ligy:

Slovan Liberec - FK Jablonec 4:1 (2:1)

Branky: 37. z pen., 45. a 67. Kerbr, 61. Hybš - 1. Tecl. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Antoníček. ŽK: Breite, Coufal - Považanec. Diváci: 6523.

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr (87. Voltr) - Kulhánek - Ševčík, Bosančič (71. Folprecht), Breite, Hybš - Graiciar (56. Pulkrab). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Bárta - Jankovič, Pernica, Hübschman, Zelený - Kubista - Tecl, Považanec (79. Diviš), Trávník, Jovovič - Doležal (65. Mihálik). Trenér: Klucký.

Sigma Olomouc - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 77. Houska. Rozhodčí: Příhoda - Pelikán, Černý. Bez karet. Diváci: 3238.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (79. Moulis), Houska, Plšek (90.+1 Obročník), Kalvach, Falta (64. Hála) - Chorý. Trenér: Jílek.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Fillo, Král (82. Červenka), Kučera, Soungole (88. Haljeta), Rezek - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Bohemians Praha 1905 - Fastav Zlín 1:1 (1:1)

Branka: 37. Vaníček - 35. Jiráček. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Koval. ŽK: Dostál - Vukadinovič. Diváci: 4004.

Bohemians: Fryšták - M. Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek - Reiter (84. Jirásek), Hašek ml., Mašek (70. Nečas), Vaníček (88. Krch) - Kabajev. Trenér: Hašek st.

Zlín: S. Dostál - Kopečný, Bačo, Gajič, Holzer - Traoré, Janíček (66. Hnaníček), Jiráček - Ekpai (88. Džafič), Diop, Vukadinovič (84. Mehanovič). Trenér: Páník.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Arnošt. ŽK: Kratochvíl - Miloševič, Podaný. Diváci: 3012.

Brno: Melichárek - Gomes, Pavlík, Kijanskas, Vraštil - Juhar (22. Pilík), Kratochvíl, Polák, Lutonský (77. Fortes) - Koné, Škoda. Trenér: Pivarník.

Dukla: Rada - Kušnír (46. Bezpalec), Holek, Jiránek, Podaný - Miloševič, Bílovský, Mustedanagič (59. Duranovič) - Brandner (79. Koreš), Holenda, Schranz. Trenér: Hynek.