České kluby chystají přísnější tresty za rasismus. Hrozí i ukončování zápasů

ČTK ČTK
19. 6. 2020 18:40
Ligová fotbalová asociace chce potlačit rasismus na stadionech a chystá přísnější tresty. LFA se dohodla s Komisí rozhodčích Fotbalové asociace ČR, že sudí při opakujících se projevech rasismu od fanoušků budou moci zápasy přerušit, nebo dokonce ukončit. Na čtvrtečním zasedání Ligového výboru se bude diskutovat také o možném zpřísnění disciplinárního řádu. Nulovou toleranci vůči rasismu vyhlásila
Radost Plzně v zápase 22. kola Plzeň - Příbram (Jean-David Beauguel)
Radost Plzně v zápase 22. kola Plzeň - Příbram (Jean-David Beauguel) | Foto: Tomáš Liška

"Rasismus stejně jako další formy diskriminace na fotbalové stadiony nepatří, LFA proto bude i nadále v budoucnu podobné případy tvrdě trestat," uvedla na webových stránkách asociace, která v Česku řídí první a druhou nejvyšší soutěž.

Při nedělním utkání 30. prvoligového kola mezi Olomoucí a Plzní (0:1) někteří diváci rasisticky uráželi útočníka Viktorie Jeana-Davida Beauguela. Když francouzský hráč tmavé pleti procházel pod kotlem domácích fanoušků, ozývaly se z tribuny zvuky napodobující opici.

Disciplinární komise LFA potrestala hanácký klub pokutou 120 tisíc korun. Sigma se po zápase omluvila a uvedla, že pořadatelská služba viníky identifikovala a okamžitě vyvedla. Klub bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení na jejich potrestání a dotyčným osobám zakázal na neurčito vstup na stadion.

Beauguel útok olomouckých příznivců tvrdě odsoudil na svém twitterovém účtu. Tam si rovněž postěžoval, že při středečním semifinále domácího poháru se Spartou fanoušci na Letné zase rasistický uráželi jiného plzeňského fotbalistu tmavé pleti Joela Kayambu. Disciplinární komise s pražským klubem, který po vítězství 2:1 postoupil do finále MOL Cupu proti Liberci, zahájila řízení.

"Některé profesionální kluby v minulosti realizovaly projekty se společenskou osvětou mezi svými příznivci. LFA se bude v blízké budoucnosti také zabývat možnostmi, jak dlouhodobou kampaní efektivně pomoci v boji proti rasismu a podobně závažným projevům," napsala Ligová fotbalová asociace.

Podle předsedy komise rozhodčích Jozefa Chovance jsou sudí dlouhodobě instruováni, jak se v případě rasistických projevů diváků chovat a zakročit. "Pro nás se tedy v zásadě nic nemění, ale vzhledem k událostem z posledních dnů a po debatě s LFA jsme nyní znovu na všechny naše rozhodčí opakovaně apelovali, ať jsou na hřišti opravdu maximálně důslední i v uplatnění těchto rozhodnutí, pokud se setkají s výše zmíněnými negativními projevy. Opravdu to je o nulové toleranci vůči rasismu a xenofobii," uvedl Chovanec pro web fotbal.cz.

"FAČR dlouhodobě a naprosto jednoznačně odsuzuje jakékoliv rasistické projevy na fotbalových hřištích, týká se to tedy samozřejmě i soutěží, které má ve své gesci včetně domácího poháru. Věříme, že konkrétní osoby budou identifikovány a potrestány, rasismus jednoznačně nemá v 21. století nejen na fotbale, ale i v celé naší společnosti místo," dodal předseda FAČR Martin Malík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy