Lafata vystřelil Spartě první ligovou výhru v Boleslavi, Rosický hlavičkoval do tyče

Aktualizováno 7. 8. 2017 20:07
Sparťané na hřišti Mladé Boleslavi poprvé v soutěžní sezoně zvítězili za tři body. Trenér Andrea Stramaccioni postavil do hry od první minuty jedenáctou posilu Jonathana Biabianyho a ten nacentroval na jediný gól Davidu Lafatovi. Boleslav nemá po dvou ligových kolech jediný bod, Letenští rozšířili své konto na čtyři body.
Tomáš Rosický a Ondřej Zahustel se radují z výhry v Mladé Boleslavi.
Tomáš Rosický a Ondřej Zahustel se radují z výhry v Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav - Fotbalisté Sparty si na čtvrtý pokus připsali první soutěžní výhru pod novým trenérem Andreou Stramaccionim. Ve 2. ligovém kole v souboji dvou celků vyřazených ve 3. předkole Evropské ligy vyhráli na hřišti Mladé Boleslavi 1:0. O jediný gól se ve 28. minutě postaral kapitán David Lafata po asistenci nejnovější posily Jonathana Biabianyho. Pro Mladou Boleslav to naopak byla třetí soutěžní prohra v řadě a spolu s Brnem a Duklou je jediným týmem bez bodu.

"Tahle výhra je pro nás strašně důležitá. V Boleslavi to nebude lehké pro žádný tým. Dnes to byl ale z naší strany zatím nejlepší týmový výkon, všichni bojovali za Spartu a rvali se o výhru," řekl Stramaccioni. Naopak generální sportovní manažer Boleslavi Dušan Uhrin mladší byl rozladěn z nepovedeného startu do ligy. "Teď máme před sebou zápas venku, bude těžké se z toho dostávat, ale musíme se z toho dostat. Nehrajeme špatný fotbal, máme šance, jen je třeba je proměňovat," uvedl Uhrin.

V sestavě Sparty se hned objevila posila Biabiany, jehož hostování z Interu Milán letenský celek oznámil teprve dnes. A francouzský křídelník hned ukázal, proč o něj trenér Stramaccioni tolik stál. Už v 15. minutě měl první velkou šanci, když si naběhl za obranu na dlouhý nákop a ocitl se sám před brankářem. Vejmola ho však vychytal a dorážce do prázdné branky zabránil Stronati.

Ve 28. minutě už ale Biabiany gól zařídil svou rychlostí. Doběhl zdánlivě ztracený míč a přesným centrem našel hlavu Lafaty, který zblízka protlačil míč přes Vejmolu. "Centr to byl nádherný, to se musí nechat. Škoda, že Jonathan neproměnil i svou šanci, ale posila to bude dobrá," chválil nového spoluhráče Lafata. "Samozřejmě jsme tento výsledek potřebovali, ale musíme to potvrdit v dalších zápasech," dodal.

Mladá Boleslav po vyřazení z Evropské ligy výrazně obměnila sestavu. Místo Diviše byl v brance Vejmola, stoper Čmovš se posunul na beka, odkud se Pauschek vysunul do zálohy. První šanci v sezoně dostal také Takács. Celkově tak byla sestava výrazně defenzivněji laděná než v předchozím průběhu sezony. A tak i když domácí Spartu vykombinovali, chyběl jim větší počet hráčů ve vápně.

"Byli jsme aktivní, jak jsme chtěli, ale chyběl mi tam důraz ve středu hřiště a nebyli jsme tak nebezpeční jako v minulých zápasech. Nebyli jsme produktivní. Navíc jsme si nepohlídali náběhy za obranu, na což jsme se upozorňovali," mrzelo Uhrina.

Také Sparta pozměnila sestavu: do základu se dostali Zahustel, Sáček či brankář Koubek, který nahradil nejistého Dúbravku. Reprezentační gólman však musel zasahovat prakticky jen proti ráně Fleišmana ze 14. minuty.

Sparťanská obrana byla pevná i po změně stran, kdy si Boleslav vytvářela tlak, ovšem bez větších šancí. Trenér Uhrin proto poslal do hry i novou útočnou posilu Babalje, ovšem výraznější vzruch přinesla až 83. minuta, kdy se domácí vehementně dožadovali penalty za domnělou ruku Štetiny. Sudí Jílek však zůstal v klidu. Krátce nato pálil vedle Takács, ale Sparta už si výhru pohlídala.

Potvrdit ji mohl Plavšič, který šel po krásné Rosického přihrávce sám na gólmana, ale Vejmola ho vychytal. A o chvilku později ho zablokoval v další šanci Stronati. Gólu se mohl dočkat i Rosický, jenže v nastavení trefil hlavičkou tyč.

2. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branka: 28. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Arnošt. ŽK: Stronati - Čivič, Sáček. Diváci: 5000.

Sestavy:

M. Boleslav: Vejmola - Čmovš (75. Babalj), Da Silva, Stronati, Fleišman - Jánoš (72. Rada), Takács - Pauschek, Matějovský, Přikryl - Komličenko (64. Mareš). Trenér: Uhrin ml.

Sparta: Koubek - Zahustel, Mareček, Štetina, Čivič - M. Frýdek (64. Rosický), Mandjeck, Sáček - Biabiany (79. Karavajev), Lafata, Ben Chaim (71. Plavšič). Trenér: Stramaccioni.