Křetínského koníčkem je zasahování do práce trenérů. A Slavii skutečně prověří až krize, říká Mádl

Sport Sport
28. 7. 2017 15:43
Po bělehradském propadáku by bylo chybou Spartu odepisovat, vytoužený titul zaručující přímý postup do Ligy mistrů klidně může vykopat. Myslí si to fotbalový expert Luděk Mádl, který se v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz věnoval nejen právě začínající ligové sezoně.
Online rozhovor s Luďkem Mádlem před začátkem fotbalové ligy
Rozhovor skončil
13:00
Přečíst si rozhovor

Praha - Při svém nástupu do Sparty kouč Andrea Stramaccioni avizoval, že bude chtít dvě až tři kvalitní posily. "I to mohla být menší rozbuška v otázce nabourání vztahů s fotbalisty-domorodci. Že přijde deset lidí, kteří budou hrát místo nich, s tím asi nepočítali," tvrdí fotbalový expert Luděk Mádl.

Nyní ovšem bude záležet, jak si na Letné strašidelný výkon ve 3. předkole Evropské ligy v Bělehradě vyhodnotí. "Podstatné je, zda po úvodním propadáku nastolí nějakou pozitivní tendenci v sehranosti, přenastavení vztahů, prostě jestli začne fungovat. Kvalitativní předpoklady k tomu hráči, kteří přišli, jistě mají, přinejmenším velká část z nich," dodává Mádl.

O něco lépe připravené na začátek nového ročníku HET ligy tak vypadá duo zbylých favoritů na titul, Slavia a Plzeň. "Viděli jsme od každého jeden soutěžní zápas. A myslím, že ve všech táborech bude snaha sázet hodně na kolektivní pojetí. Ve Slavii čekají mnohé od Dannyho, ve Spartě, předpokládám, od Mavuby, v Plzni… asi od trenéra Pavla Vrby."

Online rozhovor s Luďkem Mádlem před začátkem fotbalové ligy

Rozhovor skončil
28. 7. 2017
Ptá se: Jakub

Dobrý den, existuje podle Vás šance, že by se Danielovi Křetínskému mohly ty vynaložené peníze, které před sezonou do posil a trenéra nasypal, v dohledné době vrátit?

Odpovídá: Luděk Mádl

Ďobrý den!
Shrňme si, kolik do nové Sparty zatím zhruba investoval. Transfery 250 milionů, volní hráči dostali podpisové bonusy, tady můžeme tipovat něco kolem 100 milionů korun, a roční platy nových hráčů můžeme odhadovat kolem 150 milionů. To je půl miliardy korun. Což jsou shodou okolností plus mínus peníze, které lze vydělat startem v Lize mistrů. Tam dostanete 312 milionů jako startovné, další peníze za případné uhrané body, k tomu si dopočítejte tržby za vstupenky, zvýšený zájem sponzorů a zvýšenou bonitu hráčů na transferním trhu.

28. 7. 2017
Ptá se: dopo33

Dobrý den Luďku, zajímala by mě Vaše predikce na největší propadák z dosavadních přestupů letošní sezony?

Odpovídá: Luděk Mádl

Uvidíme, jestli odvedený výkon za vynaložené prostředky odvede sparťan Semih Kaya. zatím se mu to hodně nedaří.

28. 7. 2017
Ptá se: Vasek

Myslite,ze Sparta bude schopna bojovat aspon o 3misto?Na titul tenhle tym letos urcite nema,ikdyz vse stalo miliony..

Odpovídá: Luděk Mádl

Já si myslím, že i tento tým Sparty může uhrát titul. Nesoudil bych podle jednoho utkání. Podstatné je, zda po úvodním propadáku nastolí nějakou pozitivní tendenci v sehranosti, přenastavení vztahů, prostě jestli začne fungovat. Kvalitativní předpoklady k tomu hráči, kteří přišli, jistě mají, přinejmenším velká část z nich.

28. 7. 2017
Ptá se: Martin Hudera

Dobrý den, Luďku,

Jaký názor máte na práci s mládeží v českém fotbalu? Nebylo by mnohdy rozumnější investovat do vlastních řad, byť je to cesta na delší časové období?

Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Dlouhá léta byla práce s fotbalovou mládeží v ČR podceňovaná, zanedbávaná. Na některých konkrétních místech to s ní ale jistě dělali a dělají dobře. Podívejte se, kolik reprezentantů vzešlo za poslední léta třeba z Jihlavy.
U Sparty mě zaráží, že chvíli zvažuje, zda nehrát s Holoubkovými dorostenci - a pár týdnů nato nakoupí 10 hotových profíků. Způsob práce ode zdi - ke zdi úplně nesvědčí o tom, že by ve Spartě pracovali s nějakou dlouhodobější ucelenou sportovní koncepcí. Bohužel.

28. 7. 2017
Ptá se: Jiří Hájek

Dobrý den. V posledních letech mi připadá, že před utkáním s týmem střední a východní Evropy jsme dle četných vyjádření zástupců týmů, veřejnosti, ale i sázkových kanceláří ohromnými favority. Výsledky pak jsou známé. Myslíte si, že zejména ze strany hráčů nedošlo k nepochopitelnému podcenění CZB, týmu s bohatou minulostí, u kterého o nějaké krizi, potom co jsme viděli včera, nelze mluvit.

Odpovídá: Luděk Mádl

Najít optimální balanc mezi zdravým sebevědomí a respektem vůči jakémukoli soupeři je podle mě součástí výbavy fotbalového profesionála, podobně jako kličky a střely. Stejně tak by to mělo platit pro trenéry a management klubu. Nemyslím si ale, že konkrétně včera bylo bylo zrovna podcenění klíčovou součástí problému Sparty.

28. 7. 2017
Ptá se: JEFFINHO

Dobrý den pane Mádl,

rád bych se Vás zeptal na Váš názor, kdo bude podle Vás největším tahounem Slavie, Sparty a Plzně a naopak na které pozici je bude nejvíce "tlačit bota"...

Předem díky za odpověď

Odpovídá: Luděk Mádl

Viděli jsme od každého jeden soutěžní zápas. A myslím, že ve všech táborech bude snaha sázet hodně na kolektivní pojetí. Ve Slavii čekají mnohé od Dannyho, ve Spartě, předpokládám, od Mavuby, v Plzni.. asi od trenéra Pavla Vrby. :-)

A co se týče tlačící boty... Plzeň potřebuje stabilizovat složení obrané čtveřice, Slavia doladit souhru s novými hráči - a Sparta musí, soudě dle Bělehradu, spravovat snad úplně všechno.

28. 7. 2017
Ptá se: Pavel Tomeš

Dobrý den! Kdo víc škodí našemu fotbalu Svoboda nebo Berbr? Myslíte že akademie nahradí mládež v malých oddílech.? Vědí vůbec tito pánové kolik máme dorostenců!

Odpovídá: Luděk Mádl

Berbr víc. :-)
Akademie nenahradí mládež v malých oddílech. Tam musí kluci začít. Ale pokud bude hrát talentovaný Pepík až do 17 let v Kostomlatech, s kluky, co jsou přeci jen méně talentovaní než on, tak se nerozvine tak jako v krajské akademii, kde bude mít na české poměry opravdu optimální podmínky k tomu, aby s kluky, kteří mají talent s ním srovnatelný, nebo lepší, šel fotbalově dopředu.
Malé kluby, které dobře pracují s mládeží, český fotbal potřebuje. A akademie také. Jsou to dva dílky jednoho řetězce.

28. 7. 2017
Ptá se: Rob. Majewski

Sparta začíná nouvou éru angažováním neúspěšného italského trenéra. Existuje mezi českými trenéry osobnost, na kterou měla vsadit raději (kromě Vrby, Šilhavého a možná Trpišovského, kteří by to určitě mohli být, ale mají závazky jinde)?
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

No to je právě tem problém, že se po takové osobnosti pořád musíme ptát. Jak zdůvodnit dobrou nominaci pro obsazení pozice trenéra Sparty? Řekněme, že úspěchem, nejlépe mezinárodním. Kdo kromě jmenovaných koučů tu v poslední době předvedl mezinárodní úspěch?
Ten výběr renomovaných koučů je velmi úzký - a trenéři jsou pod smlouvami. Ne na všech adresách platí, že si Sparta pískne - a klub svého trenéra okamžitě uvolní.
Z dnešního úhlu pohledu vyznívá mimochodem poměrně úsměvně, že vedle jiných a jiných aspektů nabídla Sparta pánům Vrbovi a Trpišovskému výplatu, která neodpovídala jejich představě. A Sparta nechtěla dát víc. Bavíme se, řekněme, o desítkách tisíc korun měsíčně.
A když vidíte dnešní realitu, kdy Sparta solí z kasy desítky milionů - a nepřijde jí to moc, tak vám to potom přijde až kapku úsměvné.
Jeden den škudlím desetníky - a nazítří rozbiju prasátko.

28. 7. 2017
Ptá se: Jakub Musil

Dobrý den pane Mádl,
koho považujete za černého koně nového ročníku ligy? Jsou ještě reálné nějaké příchody do klubu favorizovaných na titul, konkrétně Slavie a Plzně?
Děkuji :)

Odpovídá: Luděk Mádl

Myslím si, že sportovně nahoru půjde Slovan Liberec. Tak mizerně jako v minulé, na zranění smolné sezoně, už snad hrát nemůže.
Slavia se tváří, že už asi nikdo nepřijde, maximálně jeden hráč. Plzeňské zdroje hlásí, že už s dalším posilováním nepočítají.
Samozřejmě, situaci mohou pozměnit případná zranění. Případně postup do play off Ligy mistrů, nebo snad i do hlavní soutěže. Kdy by bylo jasné, že budou k dispozici další značné finanční prostředky.

28. 7. 2017
Ptá se: Radek

Dobrý den,myslíte si,že se už naučil pan Kretinsky rozumět fotbalu,dle poměru úspěchu a vynaložených peněz za dobu jeho působení ve Spartě,si myslím,že ne,díky

Odpovídá: Luděk Mádl

V jistém úhlu pohledu na věc fotbalu jistě rozumí, baví ho zkoumat problematiky rozestavení, posunů na hřišti, potřebné typologie hráčů.
Ale obávám se, že v tomto jeho koníčku je zároveň skrytá i velká část problému. Spočívající v tom, že "do toho" trenérům pořád mluví. A zase tak dobře jako oni tomu bohužel nikdy rozumět nebude.

28. 7. 2017
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den
Myslíte si, že Dukla Praha porazí v prvním kole Viktorii Plzeň?
Co říkáte na letošní boj o MOL CUP? Mají znovu šanci i "další" týmy?
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Kdyby Dukla v Plzni vyhrála, tak by mě to asi překvapilo, remízu si dokážu představit spíš. Předpokládám, že po utkání v Bukurešti, kdy si hráči Viktorie stěžovali na únavu, asi trenér Vrba sestavu trochu protočí, tak uvidíme, jaký to případně přinese efekt.

28. 7. 2017
Ptá se: David

Dobry den,zajimalo by me co si myslite o fakturach pro fotbalove rozhodci??? Pokud nebyla zadna smlouva mezi FACR A ROZHODCIMI,jak muze takovou fakturu nekdo VUBEC vystavit? A druha otazka: proc si myslite,ze Sparta angazovala trenera,ktery ve vsech klubech propadl? Nejsem fanousek sparty,ale tomuhle opravdu nerozumim. Dekuji za odpoved.

Odpovídá: Luděk Mádl

Šlo o lednové soustředění rozhodčích v Portugalsku. Tehdejší předseda FAČR Miroslav Pelta garantoval, že vše uhradí asociace. Což se i stalo, dodavatelům služeb Fotbalová asociace ČR vše zaplatila.
Přefakturovávat následně všechny náklady rozhodčím je - řekl bych - po všech stránkách naprostý nesmysl. A účelová věc.

Andrea Stramaccioni zazářil jako trenér, který Inter Milán přivedl k vítězství v juniorské Lize mistrů. Jeho tým tehdy předváděl opravdu nápaditý, progresivní fotbal a mladý kouč získal díky tomu renomé a nálepku rodící se trenérské hvězdy zítřka.
Na žádném "dospělém" angažmá to zatím nepotvrdil. Sparta se rozhodla vyzkoušet, jestli ten potenciál "trenérské hvězdy zítřka" nerozvine na Letné. Jistě, šla trochu do rizika.
Ale José Mourinho, Carlo Ancelotti ani Pep Guardiola protě do české ligy a do Sparty trénovat nepřijdou.

28. 7. 2017
Ptá se: Jarda

Dobrý den, myslíte si, že by Arsenal v HET lize dokázal urvat titul a nebo by byl standardně pod vrcholem i u nás?

Odpovídá: Luděk Mádl

Všech 90 bodů by možná nezískal, ale 86 možná ano. A to by asi na titul stačilo. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: Honza R.

Sparta na rozdíl od Slavie posiluje zcela nesmyslně . Bude mít Italský trenér dostatek času na systematickou práci ?

Odpovídá: Luděk Mádl

To se musíte ptát jinde. Konkrétně v Pařížské 26.

28. 7. 2017
Ptá se: DareDevil

Dobry den, jako znalce prostredi Slovanu Liberec bych se Vas chtel zeptat, co si myslite o aktualnim macesckem pristupu majitele ke klubu, kdy klub s velikou tradici a znacnymi uspechy si muze dovolit ziskat pouze mlade, nezname hrace na hostovani. Tedy absolutne nekoncepcni pristup od celeho vedeni klubu majitelem pocinaje, sportovnim reditelem konce, kdy se sezonu co sezonu dava dohromady uplne novy tym.

Zajimalo by mne zda jiz podle Vas nazrala doba, kdy by se mel majitel zmenit a zda je zmena majitele podle vas vubec realna.

Dekuji!

Odpovídá: Luděk Mádl

Pan Karl je nekompromisní obchodník, v Liberci dlouhodobě dokáže ze všeho vymačkat z minima maximum. Chápu, že šéfové sportovního úseku jsou z něj nešťastní, chce po nich každého půl roku zázrak. A on se kupodivu většinou uklohnit podaří. Nechci být špatným věštcem, ale až jednoho dne Preciosa, potažmo pan Ludvík Karl liberecký klub prodá, obávám se, že budete ješte se slzou v oku vzpomínat na to, jak se v jeho éře získávaly tituly a hrály evropské poháry. Když odhlédneme od "S" a Plzně, tak od rozdělení federace nikdo v českém fotbale nedokázal tolik, co Liberec. I díky Ludvíku Karlovi. A jeho svérázným metodám.

28. 7. 2017
Ptá se: Jakub

Dobrý den,
zajímal by mě Váš názor na velký počet příchodů do Sparty na poslední chvíli. Co si pamatuju, tak trenér Stramaccioni po podpisu smlouvy říkal, že nepotřebuje mnoho nových hráčů, že by mu stačili 2-3 "výjimeční". Ke konci přípravy však přicházeli stále další a další hráči, jedná se o dalších a na mě to působí dojmem, že tyto poslední příchody nebyli v původním plánu. Myslíte, že je to proto, že trenér zjistil, že kvalita kádru není taková, jak původně předpokládal nebo je to reakce na to, že se proti němu začali stavět někteří čeští hráči, se kterými původně počítal nebo třeba i reakce na nečekaně výrazné posilování Slavie před sezonou?

Odpovídá: Luděk Mádl

Rozpor v jeho původních vyjádřeních a v realitě je zjevný, z toho, že si spoustu nových hráčů přivedl po svém příchodu do klubu i na svých předchozích angažmá, lze usuzovat, že bezprostředně po příchodu do Sparty asi nebyl úplně upřímný. I to ovšem mohla být menší rozbuška v otázce nabourání vztahů s fotbalisty-domorodci. Že přijde 10 lidí, kteří budou hrát místo nich, s tím asi nepočítali.

28. 7. 2017
Ptá se: HonzaSG8

Zdravím,

myslíte, že s vrátí Příbram hned po roce zpátky do nejvyšší soutěže? A co říkáte na její "posily" Skácela, Grajciara a samozřejmě na angažmá trenéra Csaplára? Z mého pohledu fanouška Příbrami by bylo lepší vsadit na mladé odchovance. Jak to vidíte vy?

Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Vidíme to podobně. Asi budou mixovat talenty se zkušenými. Každopádně si nemyslím, že by měla Příbram projet druhou ligou hladce jako nůž máslem. Třeba mě ale příjemně překvapí.

28. 7. 2017
Ptá se: Filip

Dobrý den,
proč se vy novináři do hloubky neptáte na taktické věci a rozestavění, plnění úloh jednotlivých hráčů po zápasech?
Myslím si, že by to bylo daleko zajímavější než jen stále stejné dotazy, na které jsou předem jasné odpovědi. I trenéry by to pak více bavilo. V Itálii je toto standardem a do detailu se taktika rozebírá. Mohl byste jít příkladem.
Díky.

Odpovídá: Luděk Mádl

Díky za námět, určitě uvažujete správným směrem. Souvisí to s několika faktory. Jednak s tím, že mnozí novinářští kolegové, aniž bych se jich chtěl jakkoli dotknout, jedou jaksi ve vyjetých kolejích a už se asi nebudou příliš měnit. Ani mnozí trenéři bezprostředně po zápasech nemají příliš chuti pouštět se do nějakých hlubších rozborů. Takový Karel Brückner to obvykle uzavřel větou: "To je příliš odborné.." - což v překladu znamenalo: "Vy byste tomu nerozuměli."
No a důležitý faktor je, že po zápase mnozí novináři - účastníci tiskovky, chvatně píší a posílají materiály do novin, není tam moc klidu na to, aby se něco dalo rozebrat do hloubky.
Počítám, že v Itálii, kterou zmiňujete, bude asi zvykem, že z redakce dorazí na stadion vždy větší počet zástupců - a jeden píše rychlé zpravodajství a druhý pak může s trenérem analyzovat taktiku.
V podmínkách českých redakcí na to ve většině případů bohužel nejsou kapacity.
Takže ta záležitost má víc hledisek, ale určitě máte pravdu, že bychom k tomu mohli a měli začít směřovat.

28. 7. 2017
Ptá se: jarda

Dobrý den, zajímalo by mne, proč jste fotbalový expert. To si myslíte nebo vám to někdo řekl ?

Odpovídá: Luděk Mádl

Považuji se za novináře, který píše o fotbale, o sportu - a o jeho propojeních na ekonomiku, problematiku státních dotací a podobně.
Pokud mě někdo, jako třeba editor tohoto článku označí za fotbalového experta, tak se s ním prát nebudu. Já sám bych se tak neoznačil.Byť o fotbale píšu přes dvacet let.

28. 7. 2017
Ptá se: Roman

Z Vašeho dnešního glosáře "Bojuje se proto na několika úrovních zároveň: nejen s bělehradským soupeřem, ale i s nárazem nové reality na více či méně zaseklé myšlení vlastních hráčů. Bláhové by totiž asi bylo domnívat se, že tu jde jen o Kadlece." - mohl byste alespoň naznačit, které další hráče, myslíte, čeká Kadlecův úděl?
Děkuji.

Odpovídá: Luděk Mádl

Otázka je, co je to Kadlecův úděl.. Dostal veřejně ťafku. Třeba to z toho pochopí i ostatní.

28. 7. 2017
Ptá se: Hans Krapfen

Dobrý den, pane Mádle,

chtěl bych se Vás zeptat, co si vlastně myslíte o posilách obou "S". Nikde jsem neviděl, že byste komentoval jednotlivé hráče. Myslíte si, že to jsou dobří hráči, nebo jde jen o odpadlíky, které nikdo nikde nechce? Podobnou otázku bych měl na trenéra Sparty AS. Nikde se mu nevedlo, všude dělal velké nákupy. Myslíte, ze zkušeností z včerejšího zápasu, to na Spartě může být jinak?

Velice Vám děkuji a přeji krásný den
Hans

Odpovídá: Luděk Mádl

Dobrý den, myslím si, že na to, abychom jednotlivé hráče hodnotili, bychom jim měli dát trochu času, alespoň měsíc nebo dva, až se trochu aklimatizují.
Hodnotit hráče lze jistě i od stolu podle věku, jejich životopisu, možnosti uplatnění v týmu.
Nejzvučnějším jménem je dozajista Danny, od něho asi Slavia - oprávněně - čeká nejvíc. Jinak u zahraničních posil slávistů je zjevné - a ani se tím klub netají, že přišli za účelem pokusu o okamžitý úspěch. Nejde o dlouhodobější perspektivu, ale o tuto sezonu, ve které se hraje o přímý start v Lize mistrů.
Jako odpadlíka nebo vyložený flop bych nehodnotil nikoho, na to, co bude předvádt třeba takový Mavuba, jsem fakt reálně zvědavý. Bez ironie, opravdu se na něj těším.
A co se týče pana Stramaccioniho, už jsem na něco podobného odpovídal před chvílí tady v online rozhovoru.

28. 7. 2017
Ptá se: Miroslav Dobrovský

Má šanci SIgma Olomouc po podzimu být lepří než patnáctá? Jak vidite přestupovou politiku Sigmy a její ekonomilu ?

Odpovídá: Luděk Mádl

Tu šanci určitě má, po sportovní stránce se mi práce v Sigmě jeví jako výtečná, ale mnohé se může odvíjet od toho, že klub nesehnal strategického investora. A od toho se odvíjí limitovaná ekonomika a přestupová politika, která se tím pádem prakticky nekoná. To je výrazně limitující faktor.

28. 7. 2017
Ptá se: Viktor

Dobrý den
proč mám takový pocit že Sparta na rozdíl od Slavie nakoupila vyšeptalé jinde nechtěné palivo? jsem v tom sám a nebo máte stejný pocit?

Odpovídá: Luděk Mádl

To si opravdu nemyslím. Snad Janko už je asi za zenitem, ale tuhle vaši krutou charakteristiku bych mu na čelo nepřilepil. Slávistické posily jsou ostatně jeho vrstevníky.

28. 7. 2017
Ptá se: Petr J.

Dobrý den,
zajímal by mě Váš názor, která ze zahraničních posil Sparty je nejlepším příchodem letenských? Od koho nejvíce čekáte, případně kdo naopak neuspěje. Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem odpovídal, těším se na Mavubu, nejsem si jistý tím, co předvede Semih Kaya. Ale třeba mě přesvědči, že bezdůvodně.

28. 7. 2017
Ptá se: Tomáš z ČB

Zdravím Vás,
pane Luďku, viděl jste zápasy našich zástupců v Evropských pohárech? Co říkate na jejich výkony? A co říkáte především na výkon Sparty? Nemohu si pomoci, ale výkon Sparty? A co říkáte speciálně na to, že si kouč Stramaccioni přivedl tolik posil - myslíte, že se "bál" dosud působících hráčů, že by se proti němu mohli spiknout, neplnili by to, co by on chtěl a tak si přivedl své hráče, kterým věří?? A co ostatní hráči - Kadlecové, Albiach atd.. Pustí je vůbec na hostování a budou mít vůbec tuzemské kluby na to, aby je zaplatili?

Děkuji za reakci a přeji stále střízlivý pohled na českou kopanou :-))

Pěkný denTomáš z ČB

Odpovídá: Luděk Mádl

Dobrý den, výkon Sparty a její situaci jsem se pokusil detailněji popsat tady: https://sport.aktualne.cz/fotbal/glosar/ukrizovat-stramaccioniho-po-prvni-ostude-je-nesmysl-pripadna/r~febff4c4731211e79584002590604f2e/

Sparta má teď v kádru asi 35 hráčů, rozumná soupiska je tak 23-24 lidí, ti ostatní, předpokládám, na hostování odejdou. S tím, že je buď úplně nebo z velké části bude i v jejich novém působišti, na hostování, financovat Sparta.

28. 7. 2017
Ptá se: Josef

Dobrý den pane Mádle!
Předně hluboká poklona před Vašimi články a glosami, děláte to výborně a často trefíte "hřebíček na hlavičku", případně někoho "do slabin".

K mé otázce: Jak na Vás působí všechny změny v EDENu? Konkrétně, legendy dostaly permanentky, stadion oblepen podobiznami, relativně zvučné zahraniční posili - ikdyž na prahu fotbalového důchodu, nákup stadionu, titul...
Pro mě jako fanouška Slavie je to nádhera a vypadá to, že fanoušky s klubem to ještě více sváže a chtěl bych věřit že to bude trvat...jen v koutku duše očekávám, kdy se to zlomí k horšímu - ostatně jako vždycky se Slavii.
Nemáte náhodou nějaké informace, zda to v EDENu nezačíná vypadat jako ČSA za vlády Luftjáry?Děkuji za odpověď a za Vaši fantastickou práci!

Odpovídá: Luděk Mádl

Dobrý den, děkuji za chválu a za podporu.
Slavia je v rozkvětu, fanoušci, hráči i vedení klubu si to užívá. Velkou zkouškou zralosti či nezralosti Slavie budou chvíle, kdy se tým ocitne v nějaké krizi. Což se dřív či později stane, to je prostě fotbal.
A pak bude záležet na tom, jestli si vedení klubu uchová schopnost chovat se i v takových problematických situacích střízlivě a realisticky.

28. 7. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,
kde vidíte největší rezervy v práci s fanoušky v českém fotbale (na úrovni nejvyšší soutěže) a v jeho celkové kultivaci?
Díky za odpověď a ať Vám to píše stejně jako dosud.

Odpovídá: Luděk Mádl

Děkuju!
Naťuknul jste velmi důležité téma. Jsou stadiony, kde se k fanouškům chovají jako k lidem, jinde jako ke zvěři. Zejména k fanouškům soupeře. Což je dáno nějakou historií, v mnoha případech i současností.
Nicméně realita dnešní doby i tady bezpochyby potřebuje inovace a zlepšení. Šéfové ligy by se měli velmi intenzivně zabývat kupříkladu problémem, kdy s hostujícím týmem přijedou četní fanoušci ala rodiče s dětmi - a pořadatelé je naženou do "kotle" mezi, s prominutím "divou zvěř".
Tahle pravidla a podmínky by chtěly nějak doladit A je toho určitě mnohem víc

28. 7. 2017
Ptá se: Mális

Dobrý den, proč si myslíte, že tak radikální řez neudělala Sparta již v zimě? Bylo by víc času na zapracování posil a nalezení správného herního stylu. Nezaspala Sparta ohledně skautingu, když nepoužívá i tzv.datový skauting, protože mi přijde, že za takové peníze by byla schopná přivést i daleko kvalitnější a hlavně mladší hráče, kteří mají výkonnostní strop teprve přes sebou...Díky za odpověď.

Odpovídá: Luděk Mádl

Fanoušci tou dobou zrovna byli zamilovaní do Davida Holoubka. V Evropě se postoupilo. Tým byl považován za relativně úspěšný. A na nějaké brutální řezy tehdy nikdo nepomýšlel.
Datový skauting je, myslím si, velmi progresivní metoda. Je asi nesmyslné myslet si, že jenom podle nějakých číslíček sestavíte tým, co vyhraje Ligu mistrů. Ale jako užitečná pomůcka a výrazný podpůrný argument při rozhodování o posilách - za mě jednoznačně ano.

28. 7. 2017
Ptá se: Ondřej Kratěna

Dobré poledne, Luďku,
představte si situaci, že jste majitelem Sparty, je květen 2017, zpackaná sezona za Vámi.
Jak byste postupoval Vy na místě p. Křetinského? Kdo by byl Vaše volba č. 1 na místo hlavního trenéra, popř. na jaké posily byste cílil a jaké další změny provedl?

Děkuji pěkně za Váš postřeh

Odpovídá: Luděk Mádl

Já nechci z otázky zbaběle utíkat, ale do toho května 2017 se stane spousta věcí, které teď neumíme předvídat. A za druhé: podstata věci není tak úplně v tom, na jakého ukážete trenéra a na jakou posilu - ale jak máte nastavený celý klub.
A Sparta dosud byla v mnoha směrech nastavena špatně. Tak počkejme ještě alespoň pár měsíců, co nám řeknou o tom, jak je Sparta ohledně rozhodovacích pravomocí, kompetence managementu nebo propojení s mládeží nastavena teď.

28. 7. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den pane Mádle,
co říkáte myšlence snížení klubů v 1. lize na 10 - 12 a čtyřkolový systém se závěrečným vyřazovacím způsobem na 2 zápasy? Nebylo by to atraktivnější?

Odpovídá: Luděk Mádl

Mně osobně by se to docela líbilo. Ale kluby si nikdy nic takového neodsouhlasí, protože by velká část z nich musela do druhé ligy. A to je v Česku fotbalová polosmrt, abych použil termínu Tomáše Řepky :-)

28. 7. 2017
Ptá se: David Panik

Dobry den,

mam take nekolik dotazu:

1) Je podle Vas lepsi sportovni reditel Nezmar nebo Grygera?
2) Proc podle Vas Mlada Boleslav stale zustava za ocekavanim navzdory vysokemu rozpoctu?3) Myslite si ze era Plzne jiz konci?4) Domnivate se ze korupcni afera tykajici se pana Pelty bude mit na Jablonec jako klub nejaky vetsi dopad?5) Z Liberce se i pres poharove uspechy postupne stava podprumerny klub, myslite si ze fanousky Liberce ted v nejblizsi dobe cekaji nejake uspechy nebo stagnace bude pokracovat?6) Kdo podle Vaseho nazoru bude v letosni sezone horky kandidat na Evropske pohary?

Odpovídá: Luděk Mádl

1) To je asi podobné jako řešit, jestli je lepším hercem Karel Roden nebo třeba Viktor Preiss... Takhle věc nestojí. Ale pánové Nezmar a Grygera jsou dozajista velmi sympatickými a nadějnými figurami na české fotbalové mapě, líbí se mi, jak svou práci dělají. A přeju jim úspěch.
2) To je hodně zajímavá otázka. Za trenéra Jarolíma mi skoro přišlo, že důležitější než vítězství je pro něj počet hráčů, které za sezonu stihne protočit. Třeba se to pod Dušanem Uhrinem stabilizuje a MB konečně prorazí.
3) Zatím ne, ale jednoho dne se tak stane. Záleží na úspěšnosti týmu v evropských pohárech. Sázka na zkušené hráče se jeví poněkud krátkozrace. Viz aktuální odprodej Matějů.
4) Myslím, že to nebude tak horké.
5) Já počítám s tím, že Liberec - přinejmenším s uplynulou nepovedenou sezonou - půjde opět prudce nahoru.
6) Slavia, Plzeň, Sparta, Liberec - a výhru v poháru obhájí Zlín. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: Petr Cisar

Dobry den Ludku,
jednoducha otazka, ktery tym pred startem ligy pasujete osobne na nejvetsi prekvapeni a koho naopak vidite jako nejvetsi propadak?

Diky a hezky den, Petr

Odpovídá: Luděk Mádl

Budu se držet teze, že nahoru poskočí Liberec.. A pohorší si Slovácko. Tam už podle mě delší čas odcházejí kvalitní hráči a nejsou dostatečně nahrazování. Už se to může projevit.

28. 7. 2017
Ptá se: Martin

Zdravím Luďku,

jak vidíte posílení, pozici Bohemky a její šance pro letošní sezónu? Bude to klidný střed?

Díky
Martin

Odpovídá: Luděk Mádl

Počítám s tím, že kádr Bohemky se ještě výrazně promění. V souvislosti s tím, jak budou zužovat kádry pražská "S". Obávám se, že to na příští roky bude "klokaní" osud. A bojím se, že Bohemka bude hrát o záchranu.

28. 7. 2017
Ptá se: Pavel Dvořáček

Včera jsem se díval na Spartu a všichni jen hodnotí nesehranost a velký chaos,což chápu a jeto pří obměně kádru logické.Ale já viděl největší rozdíl v nasazení,bojovností a hlavně dynamice při startu na míč ,kde jasně dominovali hráči soupeře a to nemá se sehraností až tolik společné a nevím jestli tyhle posily nato mají.Myslíte, že hráči kteří přišli do Sparty mají opravdu tu kvalitu a chuť za Sparto padnout?

Odpovídá: Luděk Mádl

Trefný postřeh. Ale to, na co se ptáte, zhodnoťme za pár týdnů, měsíců. Z jednoho mače bych ještě závěry nedělal.

28. 7. 2017
Ptá se: František Dobrota

Dobrý den,
jak se díváte na konec stopera Zápotočného v Baníku s tím, že s ohledem na výkonnostní důvody za něj zatím není náhrada pro podzim (započteme-li, že Pazdera přijde až od 1. ledna)?

Díky.

Odpovídá: Luděk Mádl

Pokud je narušena vzájemná důvěra mezi klubem / trenérem a hráčem, pak je oboustranně lepší, když se rozejdou.

28. 7. 2017
Ptá se: Daniel

Dobrý den,

myslíte si, že Stramaccioni má takové trenérské schopnosti, aby byl ve Spartě úspěšný?

Odpovídá: Luděk Mádl

Ano. Což ještě neznamená, že úspěšný bude. Ale totální troglodyt, jak ho teď asi po prvním zážitku někteří hysterici vnímají, to jistě nebude.

28. 7. 2017
Ptá se: Jenda

Dobrý den, na Slavii byla v minulé sezóně jasně zřetelná chuť po týmovém úspěchu. I za cenu potlačení svých osobních cílů většiny hráčů. Může to tak ve stejné míře vydržet i tuto sezónu, když už se kýžený úspěch dostavil?

Odpovídá: Luděk Mádl

Proč by nemohla? Slavia se nerozpadla jako kdysi mistrovský Baník, existují předpoklady k tomu, že úspěch zopakovat bezpochyby může.

28. 7. 2017
Ptá se: Jenda

Dobrý den, jak odhadujete působení nováčků v nové sezóně?

Odpovídá: Luděk Mádl

Nebudou to mít jednoduché. Těšit se jistě můžou na velkou fanouškovskou podporu. U Baníku si ale nejsem jistý dostatečnou kvalitou hráčského kádru. A v Olomouci je ten problém s tím, že chybí hlavní investor - viz předchozí odpovědi.

28. 7. 2017
Ptá se: Nartin Horálek

Kolik let bude AC Sparta Praha potřebovat k tomu, aby se jednou vzpamatovala z období, kdy si pan Křetínský hrál na fotbalového experta?

Odpovídá: Luděk Mádl

Třeba bude stačit jedna sezona. Mládežnická základna funguje skvěle. K tomu stačí doplnit funkční management. A začít dělat správná rozhodnutí.
(Já vím, ono se to snadno řekne. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den Luďku,

Sparta se včera prakticky vzdala pohárové evropy.

Jaký to bude mít dopad na tým? Nebude působit směšně jezdit s tímto kádrem po provinčních klubech v české lize?
Nemůže ztráta pohárů ohrozit přestavbu kádru více než si myslíme? (motivace)Také se vám včera líbila nejdražší posila sparty? - první kontakt s míčem = pád - první souboj = filmovaný pád - první střela šla mimo stadion

Odpovídá: Luděk Mádl

Pořád je v silách Sparty porazit doma CZ Bělehrad 2:0 a víc. A i kdyby to nevyšlo, možnou nápravu lze najít v cíli vyhrát ligu a dostat se přímo do Ligy mistrů. Je fakt, že absence Evropské ligy v této sezoně by asi zahraniční posily úplně nenadchla. Ale většina z nich se na průšvihu podílela, tak si nemají na co stěžovat.
Jesti myslíte Ben Chaima, tak hodnotit hráče poté, co pár týdnů marodil a absolvoval jen dva tréninky, mi přijde fakt nešťastné.
Stejně jako mi přijde nešťastné, že ho do zápasu v takové situaci italský trenér vůbec nasadil.

28. 7. 2017
Ptá se: Marek Toman

Dobrý den,

Opava už si delší dobu brousí zuby na první ligu. Loni byla dokonce ve finále poháru, skoro předstihla Baník. Vyjde jim to letos, nebo zpět postoupí prvoligové duo Hradec-Příbram?

Odpovídá: Luděk Mádl

Opava má, myslím, velké šance do té postupové hry velmi hlasitě promluvit.

28. 7. 2017
Ptá se: Libor

O čem,podle Vás,svědčí trestní záležitosti představitelů Sparty v minulosti(Mach,Kostal,Pelta).Myslite si,že v jejich éře byly tituly Sparty čisté?

Odpovídá: Luděk Mádl

Myslím si, že nebyly.

28. 7. 2017
Ptá se: Martin

Dobrý den,

zajímal by mě Váš názor především na až příliš časté zranění hráčů Sparty, v porovnání s osotaními kluby se mi to zdá přehnané. Co by mohla a měla Sparta v tomto ohledu změnit? V dnešní době, kdy jsou k dispozici moderní lékařské posupy? Zanedbávají něco?

Odpovídá: Luděk Mádl

K tomu existuje několik možných výkladů a teorií. Například, že Sparta při výběru hráčů nedostatečně zohledňuje míru jejich náchylnosti ke zraněním. Nebo že nemá k dispozici stejně kvalitní rehabilitaci jako v Plzni či ve Slavii. Špičkově prý nebyla vybavena ani posilovna, to všechno se napravuje.
Pak se mluví také o tom, že Sparta před zápasy nocuje ve sponzorském hotelu, který je propojený s obchodním domem - a tím pádem je vyšší předpoklad, že tam klimatizačním systémem můžou poletovat nějaké viry či mikroorganismy.
Každopádně byla Sparta zděšena, když na jaře dělala hráčům testy a zjistila, že mnozí z nich nemají optimální výsledky co do imunity jejich organismu.

28. 7. 2017
Ptá se: Ivan Laušman

Dobrý den pane Mádl,

AZ Alkmaar, Salzburg, Leipzig, Midtjylland, Slavia - tyto kluby mají společnou jednu věc. Scouting na bázi analýzy fotbalových dat. Jaký je Váš názor na tuto metodiku? Popřípadě dá se takováto metodika aplikovat na regionální klub typu např. FC Vysočina? Který z týmu z první ligy má momentálně nepropracovanější koncepci budování týmu?

Děkuji a jsem s pozdravem!

Odpovídá: Luděk Mádl

Dobrý den, částečně už jsem odpovídal dřív, datový skauting je určitě velmi šikovná a progresivní metoda. Pokud se s ní dobře pracuje a je propojena s metodami tradičnějšími. Srovnávat kluby, které uvádíte, v daném měřítku asi neumím. Ale jsem přesvědčen, že přinejmenším konzultace s datovým skautem pomůže kterémukoli klubu, včetně Vysočiny Jihlava.
Více o datovém skautingu zde:'
https://sport.aktualne.cz/fotbal/ceska-liga/cesky-moneyball-analyza-dat-vybira-posily-pro-slavii-i-zlin/r~bb6004cc6aec11e793d0002590604f2e/

28. 7. 2017
Ptá se: JakubJ

Dobrý den Luďku, chtěl bych se Vás zeptat, co si myslíte, že by se stalo, kdyby pan Křetinský neměl trpělivost s trenérem a do zimy ho vyhodil Co by se stalo s hráči, které tam přišli, kdyby je nyní měl trénovat český trenér. A jestli vypadnutí v předkole Evropské ligy bude mít velký důsledek na kvalitu hry Sparty v sezóně. Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

Co by se stalo s hráči... Zůstali by tam, no.. Měli by platné smlouvy.. Pokud Sparta do Evropské ligy nepostoupí, bude to rána pro její sebevědomí. Naruší jim to sportovní, ekonomický, rozvojový pán. Směrem k probíhající lize by je to omezit nemělo. Ale až se za rok do pohárů třeba znovu dostanou, tak jim roční absence kontaktu s evropskou kvalitou chybět bude.

28. 7. 2017
Ptá se: Standa

Dobrý den pane Mádle,

co se podle Vás stane s hráči, které Sparta přivedla, pokud neprojdou do skupiny EL ani nezískají letos titul?
2. dotaz nevíte jak to vyřešili v Panathinaikosu, kam si současný trenér Sparty přivedl taky spoustu hráčů a pak měli problém, že mají asi 17 hráčů se smlouvou zaručující základ?

Odpovídá: Luděk Mádl

Co by se s nimi dělo? Budou mít platné smlouvy se Spartou. Můžou odejít, pokud se najde nějaký nový zájemce o jejich služby. Anebo setrvat ve Spartě. Pokud by je třeba nějaký jiný trenér nechtěl a vyřadil mimo kádr, stejně by je Sparta musela platit. Ale takový scénář je asi po nesmyslný.
Každopádně platí, že Sparta má s těmi hráči smluvní vztah, většinou tak na tři sezony. A smluvní vztahy by se měly dodržovat.

28. 7. 2017
Ptá se: Patrik

Dobrý den pane Másle,
Jak si myslíte, že bude fungovat obměněný kádr Zlína? A koho tipujete na sestup?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Luděk Mádl

Dvakrát už to trenér Páník v podzimní sezoně poskládal skvěle, tak mu věřme, že se mu to podaří i potřetí. Tentokrát jde, pravda, o změny největší a nejrozsáhlejší. Uvidíme, jak se Zlínu bude či nebude dařit v Evropské lize, která funguje přeci jen na trochu vyšším "levelu", než na jaký byl zlínský klub dosud zvyklý - uvidíme, jak se s tím vyrovná.
Na sestup už se mě ptali v nějaké anketě a řekl jsem Olomouc a Slovácko. Protože mě k tomu přinutili, jist si tím tedy nejsem vůbec :-) Počítám ale, že sestoupí někdo z Moravy (či Slezska´), v ohrožení může být i Bohemka.

28. 7. 2017
Ptá se: Jánoš

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, co si myslíte, že by pro hru Slávie byla lepší varianta v útoku 4-3-3 / 4-2-3-1 (Danny-Škoda-van Buuren) a nebo Zmrhal, Danny, Sýkora a před nimi Škoda? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Luděk Mádl

Nevím, tohle bych v tuhle chvíli nechal na trenéru Šilhavém. Myslím, že jeho systémy jsou v tomto ohledu poměrně variabilní.
Jsem tedy zvědav, kolik toho vámi zmiňovaní Zmrhal a Sýkora vůbec odehrají. Trochu se obávám, že v nové konkurenci půjde jejich minutáž dolů. Což není příjemné pro reprezentaci.

28. 7. 2017
Ptá se: jiří kratochvíl

Dobrý den, pane Mádle, jaký máte názor na počítačový systém vyhledávání vhodných posil? Slavia má s tímto systémem zatím viditelné úspěchy, může to být například opravdu nový trend a rozhodující faktor v úspěšnosti jednotlivých klubů? Je mi jasné, že nic nemůže být 100%, ale přesto si myslím, že Slavia nakupuje výrazně lépe, než konkurenti...

Odpovídá: Luděk Mádl

Už jsem odpovídal, stoprocentně s vámi souhlasím.

28. 7. 2017
Ptá se: Lukáš

Dobrý den pane Mádle,
myslíte si, že je nějaká naděje, že se (výkonnostní) fotbal ocitne bez pana Berbra?

Přeji hezký den

Odpovídá: Luděk Mádl

Naděje umírá poslední. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: MS

Já si myslím, že Křetínský teď minimálně půlrok (spíše 1 rok) nemůže Itala vyhodit, aniž by přitom ztratil tvář a udělal ze sebe komedianta. Co myslíte? Lidé, kteří to prorokují, si asi neuvědomují, že přišel nejen nový trenér, nýbrž že se mění celá struktura klubu a nedokážu si představit, že by po odvolání Stramacioniho bylo třeba hledat zase nového šéfa... Moc nechápu, proč Křetínský rovnou nevyhlásil, že tato sezona bude taková jakoby "nultá" a tím připravil fanoušky, kteří bláhově očekávají velký úspěch v pohárech a jasný titul už v této sezoně. To je při tak masovém přebudování kádru i způsobu řízení přece naprosto nereálné. Nebo ne?

Odpovídá: Luděk Mádl

Já myslím, že s útokem na titul počítají hned letos. Je fakt, že masivní změny v kádru přinesly jistá rizika právě ke kvalifikaci Evropské ligy - a projevilo se to. zatím ale ještě Sparta nevypadla.
Pokud tým nebude pokračovat vyloženě katastrofálně a kráčet i v lize od porážky k porážce, tak si nedokážu představit, že by Stramaccioni měl odcházet třeba už na podzim. To by byla opravdu velká ostuda. Pro úplně všechny zúčastněné.

28. 7. 2017
Ptá se: Miroslav Horák

Vážený pane Mádle,
v zákulisí se proslýchá, že Zvezda před dvojzápasem se Spartou kvůli nedostatku finančních prostředků nabídla Spartě dvojici Donald-Kanga a příliš nepočítala s postupem. Myslíte si, že například i z důvodu ochrany investic a toho, že ten kádr o 30 hráčích je jasně postavený na dvě soutěže by se narychlo těžko ořezával, se Sparta pokusí postoupit i skrze neférové metody?
Děkuji

Odpovídá: Luděk Mádl

To slyším prvně, nic o tom nevím.

28. 7. 2017
Ptá se: Náčelník

Pane Mádl, umíte polsky? Nechtěl byste si střihnout melouch jako poradce komise rozhodčích? S radami toho současného nepanuje u nás na Strahově přílišná spokojenost...no prostě by občas zasloužil na držku. Čest!

Odpovídá: Luděk Mádl

Romane, hoď někdy s Michalem řeč. On to obstojně zmákne i česky. I když vy dva si asi úplně rozumět nebudete, to je pravda. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: Clive Bixby

Sazite na fotbal pripadne konkretne nasi ligu? Brno - Banik dneska Vas tip? Diky.

Odpovídá: Luděk Mádl

Sázím málo a když už, tak za nízké částky. Když to jednou za čas poruším a vsadím třeba tisícovku, tak vždycky prohraju. Takže dneska ráno jsem konkrétně vsadil 5 korun na přesný výsledek zápasu Brno-Baník 0:0. :-) Spíš z legrace. Obvykle sázím tak do stokoruny. A spíš na zahraniční fotbalové soutěže nebo na tenis. A nijak zvlášť se mi nevede. Bohužel. :-)

28. 7. 2017
Ptá se: Jan Novák

Dobrý den, všichni vás pasují na fotbalového experta, ale já si myslím, že fotbalu moc nerozumíte. Zato máte perfektní informace ze zákulisí. Kdo bude letos mistrem?

Odpovídá: Luděk Mádl

Aha, zjevně vycházíte z toho, že o titulu se rozhoduje v tom zákulisí. :-)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy