Rada s Jabloncem navzdory handlíři Peltovi válí, Slavia má zaděláno na zimní problém

Marek Janoš Marek Janoš
19. 8. 2019 10:01
Nejlepší útok, třetí nejlepší obrana a celkově druhé místo v tabulce. Jablonec zvládl těžký start do sezony skvěle. Pečlivě, dílek po dílku jako puzzle seskládal trenér Petr Rada v minulé sezoně sestavu svého týmu. Jenže v létě majitel klubu Miroslav Pelta největší perly třetího celku tabulky prodal a zkušený stratég mohl se skládáním týmu začít nanovo.
Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi.
Jablonecký Libor Holík (vlevo) gratuluje střelci úvodního gólu Janu Matouškovi. | Foto: ČTK

Vypadalo to, že přestavba týmu bude Jablonec stát celou sezonu. Nákupy Slavie a Sparty v minulé sezoně rozmetaly obranu Severočechů, vzaly týmu tvůrce hry Trávníka i důležité krajní hráče.

Jablonec v létě hráče nutně prodávat nemusel, ale loni přišel kvůli trestnímu stíhání majitele Miroslava Pelty o některé sponzory, a tak byl prodej klíčových hráčů pro Peltu rozhodně vítanou možností k naplnění klubové pokladny. Pod cenou Jablonec určitě neprodával.

Jenže Radovi zbylo k dispozici jen torzo týmu, které doplnil o Holíka s Krobem a především obratně přivedl na hostování ze Slavie trojici Sýkora, Matoušek, Jugas. Odchody opor se podařilo částečně nahradit. Co ale Rada neměl, byl čas.

Jablonec to odnesl vypadnutím z předkola Evropské ligy, na domácí scéně se mu ale na startu sezony daří. Kromě zaváhání na Spartě neprohrál a v uplynulém víkendovém kole pokořil rozjetou Mladou Boleslav. Rada dokázal v pravou chvíli zaimprovizovat a výsledkem je druhé místo v tabulce.

Teď už musí jen doufat, že mančaft udrží celý pohromadě až do konce přestupového období. Pak bude mít jistotu, že pražská S zaloví v jeho řadách nejdřív po 20. kole.

Sparta na chatrných nohou

A minimálně Sparta by motivaci mít mohla. Hledání ideálního složení stoperské dvojice pokračuje. Nové řešení zní Radakovič-Hancko. Druhý jmenovaný zaskočil za indisponovaného Costu, předtím to s ním trenér Václav Jílek zkoušel na levé straně obrany.

Od léta nový sparťanský kouč si je dobře vědom nutnosti obranu ustálit, jenže to pravé složení se mu najít zatím nepodařilo. Radakovič s Hanckem sice v zápase proti Baníku byli spolehliví a chybovali minimálně, jenže přiznejme otevřeně, že Ostravští je příliš neprověřili.

Naopak dopředu byla Sparta nebezpečná a navzdory trvající střelecké nemohoucnosti útočníků i produktivní. Tentokrát góly zařídil záložník Hašek.

Dokud se ovšem nepodaří Spartě ustálit spolehlivou obrannou čtveřici, bude její úspěch stále záviset do značné míry na náhodě. Tým se potřebuje s obránci sehrát, zvyknout si na ně. Zároveň v těžších zápasech budou chybět góly od útočníků.

V záloze trenér Jílek přišel s novou variací. Proti Baníku posadil Kangu, který by nejspíš dostal od řízných ostravských bijců typu Smola, Jánoš nebo Fillo pořádnou "sodu", a trochu překvapivě nasadil hřmotnějšího Mandjecka. Kamerunský záložník v lize za Spartu nastoupil po 653 dnech, tedy více než roce a půl, ale předvedl překvapivě dobrý výkon. Největší rozdíl oproti Kangovi byl ve hře dozadu. Mandjeck dokázal narušit kombinaci Baníku i sbírat centry do vápna.

Delší trať pro Slavii

V uplynulém týdnu v pohárech skončili tři čeští zástupci, jediným zbývá pražská Slavia. Ta v pátek bez větších potíží porazila Budějovice 3:0 a do Rumunska odletěla k play off Ligy mistrů s dobrou náladou.

To, že sešívaní zůstali s českým praporem v Evropě jediní, pro ně však má jeden nepříjemný důsledek. Po velmi dlouhé sezoně, pro řadu důležitých hráčů, jakými jsou Souček nebo třeba Král, prodloužené o reprezentační sraz, bude mít na podzim minimálně o šest náročných utkání více než ostatní ligoví konkurenti.

Trenér Jindřich Trpišovský bude muset rotovat se sestavou, hráče po náročném programu v jarní části sezony a krátké pauze bude muset v některých zápasech šetřit. Riziko zranění bude směrem k závěru podzimu stoupat.

Teď se možná psychická a fyzická únava neprojeví, ale Slavii může dohnat v říjnu, listopadu nebo prosinci. Mistr se tak může stát obětí vlastního úspěchu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy