Sparta dál čeká na ligovou výhru. Plzeň hrála organizovaněji, uznal Kotal

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
28. 5. 2020 6:27
Obrana Sparty v prvním zápase po pauze zapříčiněné koronavirem nastoupila opět se změnami v obranné čtveřici. Při absenci zraněného Davida Lischky hráli stopeři Lukáš Štětina a Costa, Dávid Hancko se přesunul na levou stranu defenzivy.
Benjamin Tetteh ze Sparty a Jakub Brabec z Plzně v utkání 25. kola první ligy Sparta Praha - Viktoria Plzeň | Foto: ČTK

Ke změnám v sestavě sáhl trenér Letenských Václav Kotal proto, aby naboural hru Plzně. "Sledovali jsme Plzeň a chtěli jsme to vyřešit tak, že přesuneme Hancka na levou stranu. Ten krok nám vyšel, protože hrál dobře," hodnotil svůj kouč Sparty.

Jenže Sparta opět dvakrát inkasovala po chybách v organizaci obranné fáze a později dokázala už jen snížit. První gól z kopačky Lukáše Kalvacha přišel poté, co záložník Viktorie dostal moře prostoru před vápnem Sparty, druhý padl po pauze po nedůrazném bránění na pravé straně a Jean-David Beauguel umístěnou ranou nedal šanci Milanovi Hečovi.

Kotal hledal rozhodující moment už u branky Kalvacha. "Bylo to o prvním gólu. Povedlo se ho dát Plzni, pak mohla hrát ze zabezpečené obrany na protiútoky. Před poločasem jsme mohli vyrovnat, ale nakonec jsme stejně šli do druhé půle s deficitem," komentoval Kotal průběh zápasu.

Současný trenér Sparty vystřídal na lavičce Václava Jílka po prvním jarním kole, ale ani ve čtvrtém zápase se mu nepodařilo se Spartou zvítězit. Tým z Letné na jaře ještě nevyhrál a celkově už čeká na výhru pět zápasů od prosincového vítězství nad Mladou Boleslaví.

"Rozhodla efektivita, ve které byla Plzeň lepší. Musíme respektovat kvalitu Plzně, ale prohrát jsme nemuseli, i když dnes vypadala mnohem organizovaněji než my," připustil.

"Těžko se to hodnotí," navázal v hodnocení obránce Dávid Hancko. "První poločas byla Plzeň jasně lepší, měla víc nebezpečných příležitostí," uznal kvalitu soupeře.

Naději viděl ve druhém poločase, kdy Sparta v poslední půlhodině dovedla srovnat s Viktorií krok. "Celkem se mi líbila naše reakce. Dali jsme hlavu nahoru, makali, sprintovali. Věřil jsem, že se nám podaří minimálně vyrovnat," řekl devatenáctiletý bek.

Snížení z kopačky Davida Moberga Karlssona sice domácí nabudilo a Plzeň se v závěrečných minutách dostala pod tlak, z toho ale především vinou nepřesností v předfinální a finální fázi nedokázali Letenští dosáhnout gólu.

Sparta po prohře zůstala na devátém místě a na skupinu o titul ztrácí tři body. V příštím kole ji čeká dlouhá cesta na hřiště Karviné. Doma se pak představí proti Teplicím.

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

před 2 hodinami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států.