Komise rozhodčích: Orel chyboval, Bořil měl za úder loktem dostat minimálně žlutou

ČTK ČTK
2. 2. 2021 19:23
Slávista Jan Bořil měl za úder loktem jabloneckému Vladimiru Jovovičovi v nedělním utkání 17. kola první ligy dostat žlutou, ne-li červenou kartu.
Jan Bořil
Jan Bořil | Foto: Reuters

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR zákrok Bořila vyhodnotila jako přestupek na hranici bezohledného způsobu hry a použití nepřiměřené síly.

Bořil ve 24. minutě za stavu 1:0 při souboji o míč udeřil Jovoviče do obličeje, ale hlavní sudí Pavel Orel pouze odpískal faul a domácímu obránci neudělil kartu. Nezasáhl ani videorozhodčí Alex Denev. Vedoucí Slavia porazila druhý Jablonec 3:0.

"Ochrana zdraví hráčů je jedním z nejdůležitějších kritérií při hodnocení činnosti rozhodčího během řízení utkání. Tato skutečnost je rozhodčím neustále připomínána a je jedním ze zásadních aspektů, na které komise rozhodčích klade obzvláštní důraz," uvedla komise v komuniké.

V pořádku naproti tomu byla penalta proti Spartě, kterou v 56. minutě sobotního pražského derby s Bohemians 1905 nařídil rozhodčí Karel Hrubeš za kontakt domácího brankáře Florina Nity s Tomášem Necidem. Hrubeš rozhodl správně i ve druhé minutě nastavení, kdy neodpískal pro Spartu pokutový kop za ruku Davida Puškáče. Podle komise nešlo o nedovolený způsob hry. Bohemians na Letné vyhráli 1:0.

Druhý gól Plzně při vítězství 2:0 v Ostravě, který si v 86. minutě do vlastní branky vstřelil obránce Patrizio Stronati, uznal rozhodčí Zbyněk Proske rovněž v souladu s pravidly. Z dostupných záběrů totiž nešlo posoudit, zda hostující Milan Havel stál v ofsajdu. "V takovém případě platí dle Protokolu VAR rozhodnutí učiněné na hrací ploše," vysvětlila komise.

Akceptovala i odvolání penalty pro Brno v nedělním zápase v Opavě. V 68. minutě rozhodčí Radek Dubravský po souboji domácího Dalibora Večerky s Peterem Štepanovským nařídil pokutový kop, který ale po doporučení od VAR Pavla Fraňka a zhlédnutí videozáznamu zrušil. Zbrojovka zdolala poslední tým tabulky 2:0.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy