Komentář: To by se v Anglii nestalo? Kluby slezské fandy zvládly, derby bylo čajíček

Marek Janoš Marek Janoš
12. 11. 2018 6:09
Zdánlivě to připomínalo válečnou zónu. Přes tisíc fanoušků Baníku se vydalo vlakem na cestu do přibližně 35 kilometrů vzdálené Opavy. Přes všechny obavy slezské derby proběhlo bez větších potíží.
Tisícovka fanoušků Baníku tentokrát sekala dobrotu. I díky vstřícnosti opavského klubu.
Tisícovka fanoušků Baníku tentokrát sekala dobrotu. I díky vstřícnosti opavského klubu. | Foto: Petr Doubek

Dělbuchy, světlice, hluk, kouř a hlasité skandování. Jinak ale nic zvláštního. Před blížícím se slezským derby měl nejeden policejní velitel jistě neklidný spánek.

Přes značně nepříznivé podmínky před zápasem ale policisté, oba kluby i pořadatelé zatěžkávací zkoušku zvládli bez větších potíží a derby proběhlo v relativním poklidu. 

Zápasy mezi Opavou a Baníkem jsou nejrizikovější v Česku. Do ohně mezi oběma tábory často přikládají polští hooligans, kteří vyjíždí speciálně na vyhrocené zápasy Opavy a Baníku v rámci přátelské družby jejich klubů s těmi českými. Výsledkem ale bylo díky dobré organizaci "jen" 26 zatčených, většinou za drobnější potyčky, neuposlechnutí výzvy policistů, snahu dostat se na stadion bez lístku nebo maskování obličeje.

Příkladný byl i postup obou klubů. Jak Opava, tak Baník dlouho před zápasem vyzývali fanoušky, aby se chovali pokud možno normálně. Domácí se navíc poučili z předchozích chyb a příznivcům Baníku vyšli vstříc uvolněním násobně vyššího počtu míst, než jim nařizuje povinná pětiprocentní kvóta.

Loni nejvíce problémů způsobili baníkovci, kteří neměli vstupenku a v době zápasu se pohybovali kolem opavského stadionu. Tehdy došlo na demolici plotu, auta nebo rozbití výlohy. Nic z toho se o uplynulém víkendu neopakovalo.

V českém prostředí často zaznívá argument, že v západních zemích jako Anglie nebo Německo se už fotbalové chuligánství podařilo vymýtit a Češi jsou v tomto ohledu za ostatními. Nicméně opak je pravdou.

Za příklady může sloužit několik případů z probíhající sezony. Třeba řádění fanoušků Herty přímo na stadionu v Dortmundu. Berlíňané si přivezli spoustu pyrotechniky a dostali se do konfliktu s pořadatelskou službou i policií, kterou několik desítek z nich napadlo tyčemi, a svou agresivitou ji dokonce zahnali na ústup.

V Anglii se v říjnu pustili do křížku fandové West Hamu a Millwalu, tentokrát mimo stadion. Není týdne, aby na ostrovech neproběhla médii zpráva o potyčkách fotbalových fanoušků.

Video: Youtube.com

Česká liga patří mezi poklidnější, jeden opravdu rizikový zápas za polovinu sezony by jí mohli jinde závidět.

Na hřišti Opava potvrdila, že Baník už zažil lepší období a sama se vzdálila sestupovým vodám. Těm je naopak blízko Příbram, byť dokázala senzačně remizovat v Plzni. Po zápase překvapil trenér hostů Josef Csaplár prohlášením, že u týmu plánuje skončit.

Viktoria se přesvědčila, že jeden gól na vítězství v lize nejspíš nebude stačit pokaždé. Plzeňští výsledkem 1:0 vyhráli neuvěřitelných pět ze sedmi domácích zápasů. Proti Příbrami ale potřebovali pro tři body dát alespoň o gól navíc, jenže to se jim nepovedlo.

V Doosan areně už netrpělivě vyhlížejí zimní příchod Jean-Davida Beauguela ze Zlína, jehož bratr přestup předčasně propálil na Instagramu. Se zraněným Michaelem Krmenčíkem totiž útočný potenciál Plzně ještě poklesl a v závěru podzimu to nejspíš bude znát.

Slavia odskočila na náskok dvou bodů a její téměř trojnásobně lepší skóre (v rozdílu inkasovaných a vstřelených gólů) oproti Plzni naznačuje, že Viktoria dosud sbírala body nad své herní výkony. Statistika ale funguje i ve fotbale a na konci podzimu může Plzni její neproduktivitu ošklivě sečíst.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy