Komentář: Sparta odehrála skvělý zápas, ale za své fanoušky se musí pořád stydět

Souboj na hřišti i na tribunách. Baník sparťany nepobil, s Dočkalem cloumala radost
Fanoušci Baníku dorazili k tradičnímu šlágru proti Spartě v hojném počtu a optimisticky naladění. Mimo jiné předvedli choreo s citací z Nohavicovy písničky Fotbal. "Bijte je Pražáky, hanba Sparta!" Nic takového se ale v neděli večer na Letné nekonalo.
Domácí klub před výkopem poblahopřál k nedávným padesátinám bývalému kanonýrovi Horstu Sieglovi. Dres s číslem 50 předával Tomáš Rosický.
Siegl bezesporu patří mezi klubové legendy Sparty.
To se už nyní dá říct i o Bořkovi Dočkalovi, který odehrál proti Baníku první utkání od návratu z čínského Che-nanu.
Foto: Milan Kammermayer
Marek Janoš Marek Janoš
25. 2. 2019 6:43
Začalo to už před zápasem. K rozcvičující se partě sparťanů začali vybíhat fotbalisté Baníku a letenský kotel spustil. "Cikáne!" křičel směrem k Milanu Barošovi. Nebylo to, bohužel, zdaleka naposledy.

Byl to vypjatý zápas. Hlavně první poločas byl bohatý na rozmíšky mezi hráči, ostré souboje a karty. Aktéry na obou stranách hnala vpřed vynikající, bouřlivá atmosféra na Letné.

Mělo to ovšem kaňku. Situace, ve kterých se domácím fandům znelíbil Milan Baroš. A nebylo jich málo. Z tribun se pak neslo zlověstné "cikáne". Atmosféra ještě zhoustla poté, co Dame Diop vstřelil vedoucí branku Baníku a po dalších ostrých soubojích se hráči začali pošťuchovat a hádat. Nepříčetný kotel začal řvát: "Polský židi." A přidala se i část stadionu.

Diváky na stadionu, kteří si od dění ponechali aspoň určitý nadhled, muselo při tom pokřiku mrazit.

Hlasatel přešel skandování mlčením.

Druhý poločas byl klidnější, nejspíš i proto, že Sparta docela brzo získala vedení. Po fotbalové stránce se jednalo o šlágr jak má být, atmosféra byla vynikající od fanoušků obou stran. Až na pachuť, která po nenávistných pokřicích zůstala.

Tyto pokřiky přitom u sparťanských fanoušků nejsou ničím neobvyklým. Vzpomeňme na už několikrát probírané skandování "Jude Slavie." Ani s tímto se sparťanská veřejnost ani klub nedokázali za léta vypořádat.

Nadávky jsou součástí fotbalu odjakživa. Stadion snese slova, která by se za jeho zdmi dala skousnout jen stěží. I rivalita by ale měla mít meze.

Počkejme si ještě, jak pokřiky vyhodnotí disciplinární komise. Ta například po prvním jarním kole v komuniké detailně vytkla Zlínu a Slovácku po regionálním derby jednotlivé chorály obsahující vulgarismy.

Fotbalově Sparta předvedla nejlepší výkon nejen na jaře, ale úhrnem za posledních několik měsíců. Vynikala v kombinaci, schopnosti vytvořit na soupeře tlak i nebezpečnosti. Důležitý byl samozřejmě přínos Bořka Dočkala, ale hra na něm přímo nestála. Výborný výkon předvedla celá záložní řada.

Velmi pozitivním signálem je pro Zdeňka Ščasného forma útočníka Václava Drchala. Ten musel po povedené zimní přípravě na svou větší šanci čekat až do zápasu s Baníkem, tam ale naplno předvedl své schopnosti a zaznamenal vítěznou branku. Drchal by se mohl hodit zvlášť, když se z formy jeví jeho kolega v útoku Benjamin Tetteh.

Ščasný podotkl, že Sparta má nyní k dispozici přes dvacet hráčů, pět musela dokonce nechat sedět na tribuně. Mezi nimi například Matěje Pulkraba, Dominika Plechatého či Václava Kadlece.

Přetlak v kádru mohla mít i Slavia, která se ale tváří v tvář neobvykle dlouhé sezoně a účasti v evropských pohárech rozhodla provést řez a některých hráčů se na poslední chvíli zbavit.

Výsledkem byl pravděpodobně nejzajímavější poslední den přestupů v Česku. Ze Slavie odešli v pátek před ligovým kolem Jakub Jugas, Muris Mešanovič i Jan Sýkora. Mešanovič přestoupil, zbývající dva budou do konce jara hostovat v Boleslavi, respektive v Liberci. Spartě ale nelze v tomto směru vyčítat, na jaře zeštíhlila kádr o sedm odchodů.

Letenští se alespoň opticky přiblížili Slavii a Plzni, i když oba kluby mají k dispozici ještě pondělní dohrávky. Snad lepší situace v tabulce dodá i neradikálnějším fanouškům aspoň trochu nadhledu…

 

Právě se děje

před 54 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy