Komentář: Sparta odehrála skvělý zápas, ale za své fanoušky se musí pořád stydět

Souboj na hřišti i na tribunách. Baník sparťany nepobil, s Dočkalem cloumala radost
Fanoušci Baníku dorazili k tradičnímu šlágru proti Spartě v hojném počtu a optimisticky naladění. Mimo jiné předvedli choreo s citací z Nohavicovy písničky Fotbal. "Bijte je Pražáky, hanba Sparta!" Nic takového se ale v neděli večer na Letné nekonalo.
Domácí klub před výkopem poblahopřál k nedávným padesátinám bývalému kanonýrovi Horstu Sieglovi. Dres s číslem 50 předával Tomáš Rosický.
Siegl bezesporu patří mezi klubové legendy Sparty.
To se už nyní dá říct i o Bořkovi Dočkalovi, který odehrál proti Baníku první utkání od návratu z čínského Che-nanu.
Foto: Milan Kammermayer
Marek Janoš Marek Janoš
25. 2. 2019 6:43
Začalo to už před zápasem. K rozcvičující se partě sparťanů začali vybíhat fotbalisté Baníku a letenský kotel spustil. "Cikáne!" křičel směrem k Milanu Barošovi. Nebylo to, bohužel, zdaleka naposledy.

Byl to vypjatý zápas. Hlavně první poločas byl bohatý na rozmíšky mezi hráči, ostré souboje a karty. Aktéry na obou stranách hnala vpřed vynikající, bouřlivá atmosféra na Letné.

Mělo to ovšem kaňku. Situace, ve kterých se domácím fandům znelíbil Milan Baroš. A nebylo jich málo. Z tribun se pak neslo zlověstné "cikáne". Atmosféra ještě zhoustla poté, co Dame Diop vstřelil vedoucí branku Baníku a po dalších ostrých soubojích se hráči začali pošťuchovat a hádat. Nepříčetný kotel začal řvát: "Polský židi." A přidala se i část stadionu.

Diváky na stadionu, kteří si od dění ponechali aspoň určitý nadhled, muselo při tom pokřiku mrazit.

Hlasatel přešel skandování mlčením.

Druhý poločas byl klidnější, nejspíš i proto, že Sparta docela brzo získala vedení. Po fotbalové stránce se jednalo o šlágr jak má být, atmosféra byla vynikající od fanoušků obou stran. Až na pachuť, která po nenávistných pokřicích zůstala.

Tyto pokřiky přitom u sparťanských fanoušků nejsou ničím neobvyklým. Vzpomeňme na už několikrát probírané skandování "Jude Slavie." Ani s tímto se sparťanská veřejnost ani klub nedokázali za léta vypořádat.

Nadávky jsou součástí fotbalu odjakživa. Stadion snese slova, která by se za jeho zdmi dala skousnout jen stěží. I rivalita by ale měla mít meze.

Počkejme si ještě, jak pokřiky vyhodnotí disciplinární komise. Ta například po prvním jarním kole v komuniké detailně vytkla Zlínu a Slovácku po regionálním derby jednotlivé chorály obsahující vulgarismy.

Fotbalově Sparta předvedla nejlepší výkon nejen na jaře, ale úhrnem za posledních několik měsíců. Vynikala v kombinaci, schopnosti vytvořit na soupeře tlak i nebezpečnosti. Důležitý byl samozřejmě přínos Bořka Dočkala, ale hra na něm přímo nestála. Výborný výkon předvedla celá záložní řada.

Velmi pozitivním signálem je pro Zdeňka Ščasného forma útočníka Václava Drchala. Ten musel po povedené zimní přípravě na svou větší šanci čekat až do zápasu s Baníkem, tam ale naplno předvedl své schopnosti a zaznamenal vítěznou branku. Drchal by se mohl hodit zvlášť, když se z formy jeví jeho kolega v útoku Benjamin Tetteh.

Ščasný podotkl, že Sparta má nyní k dispozici přes dvacet hráčů, pět musela dokonce nechat sedět na tribuně. Mezi nimi například Matěje Pulkraba, Dominika Plechatého či Václava Kadlece.

Přetlak v kádru mohla mít i Slavia, která se ale tváří v tvář neobvykle dlouhé sezoně a účasti v evropských pohárech rozhodla provést řez a některých hráčů se na poslední chvíli zbavit.

Výsledkem byl pravděpodobně nejzajímavější poslední den přestupů v Česku. Ze Slavie odešli v pátek před ligovým kolem Jakub Jugas, Muris Mešanovič i Jan Sýkora. Mešanovič přestoupil, zbývající dva budou do konce jara hostovat v Boleslavi, respektive v Liberci. Spartě ale nelze v tomto směru vyčítat, na jaře zeštíhlila kádr o sedm odchodů.

Letenští se alespoň opticky přiblížili Slavii a Plzni, i když oba kluby mají k dispozici ještě pondělní dohrávky. Snad lepší situace v tabulce dodá i neradikálnějším fanouškům aspoň trochu nadhledu…

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy