Komentář: Plzeň přežila sporné momenty a je zase první. Smolař Chlumecký za problémy Dukly nemůže

Pohled do tabulky nabízí dva odlišné extrémy. Na jedné straně stoprocentně úspěšnou Plzeň, a na té druhé stoprocentně neúspěšné týmy Karviné a Dukly.
Michael Krmenčík z Plzně se raduje z gólu v síti Zlína.
Michael Krmenčík z Plzně se raduje z gólu v síti Zlína. | Foto: ČTK

Komentář - Fortuna:Liga za sebou má pět kol a tabulka se začíná postupně rozvrstvovat a stabilizovat. Pražská "S" poprvé v sezoně přišla o body. Maximálně úspěšná zůstává pouze Plzeň, naopak Karviná s Duklou na první body čekají.

Stroj na úspěchy Pavla Vrby už zase jede na plné obrátky. Ač plzeňský trenér po zápase s Karvinou přiznal, že ideální sestavu pro podzimní část sezony stále hledá, dokázali Západočeši díky střelci Krmenčíkovi popáté v řadě zvítězit.

Jen kolem výroků rozhodčího bylo zase živo. Karvinští reklamovali dvě sporné situace, které sudí vyhodnotili v jejich neprospěch.

Nejdřív Plzeň zahrávala v 18. minutě penaltu po letmém kontaktu Janečky s Řezníkem, o pět minut později Hubník na druhé straně v souboji zahákl ve vápně Lingra. Sudí Pavel Orel zůstal klidný a na penaltový puntík neukázal. I díky jeho benevolenci nakonec Viktoria ve Slezsku ubránila hubené vítězství a po pěti kolech je první.

Pomohla jí k tomu zaškobrtnutí Sparty a Slavie.

Sešívaní po emotivním vypadnutí z předkola Ligy mistrů v zápase s Jabloncem zaslouženě prohráli 0:2. Slavia se po zápase v Kyjevě oprávněně zlobila na rozhodčí. Ti udělali řadu rozhodnutí v její neprospěch, ale reakce jejích představitelů na sociálních sítích byla neadekvátní. To si zřejmě uvědomil i předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který tweety v noci po utkání pro jistotu smazal.

To už se ale jeho prohlášení zmiňující heslo "UEFA mafia" nebo tweet o vlivu místopředsedy UEFA Grigorije Surkise na výroky rozhodčích začaly šířit internetem a na Slavii, potažmo český fotbal, nevrhly příliš dobré světlo. Slávisté se ve zjitřené atmosféře posledních dní nejspíš nedokázali na ligové utkání patřičně zkoncentrovat.

Sparta předvedla v pátém kole o poznání lepší výkon, ale stačilo jí to jenom na bod. Letenští dokázali utkání zásluhou Kangy a Chipcia otočit zápas s Příbramí, jenže vedení neudrželi.

Drtivý tlak v pojišťovací branku nepřetavili a v závěru srovnal z ojedinělého brejku Antwi. Zdeňka Ščasného, sportovního ředitele a trenéra v jedné osobě, může těšit herní projev. Výsledek už tolik ne. Utkání ovšem dokázalo ještě jednu věc - na Příbram je radost se dívat.

Trenér Josef Csaplár udělal z tak trochu nechtěného týmu ligy fungující celek, který baví atraktivním fotbalem. Kromě talentovaných hráčů včetně opěvovaného Matouška tým oplývá také velezkušenými matadory Slepičkou, Rezkem nebo Skácelem.

Výkony Příbrami září ještě více ve srovnání s jinými týmy mimo špičku tabulky. Dukla jde v nové sezoně od porážky k porážce. V posledním kole ji od prvního bodového zisku v novém ročníku dělily minuty, jenže pak si obránce Chlumecký dal druhou vlastní branku v zápase a třetí v posledních dvou kolech.

Domů se s plným bodovým ziskem vydalo Slovácko a Chlumecký to pořádně schytal jak od fanoušků, tak od spoluhráčů na hřišti. Prohrát 1:2 kvůli dvěma vlastním gólům, to se jen tak nevidí.

Jenže jednadvacetiletý obránce není jediným viníkem žalostného startu Dukly. Pražané nebyli v žádném z dosavadních pěti kol dominantním týmem, naopak. Výsledky věrně odráží jejich herní projev. Také v zápase se Slováckem byla Dukla doma ve vleku soupeře, který měl několik šancí rozhodnout utkání. To, že se tak stalo po zásahu Chlumeckého v 90. minutě, je spíš náhoda.

"Vyhrát 2:1 díky dvěma vlastním gólům soupeře? To jsem ještě nezažil a nevím, jestli ještě někdy zažiju," komentoval trenér Michal Kordula. Liga v novém ročníku zkrátka opět přináší jedinečné příběhy.