Komentář: Krejčí nelíbá sparťanský znak, to je dobře. Roste z něj osobnost Sparty

Petr Švancara Petr Švancara
6. 4. 2021 13:27
"Ještě jsem v české lize neviděl, aby někdo po červené kartě brečel. Obrovský unikát. Brankář Vágner je slávistický srdcař," říká v ligovém komentáři pro Aktuálně.cz bývalý ligový útočník Petr Švancara.
Ladislav Krejčí
Ladislav Krejčí | Foto: ČTK

Slavia překonala svůj vlastní rekord v neporazitelnosti, po remíze v Brně už ho drží 37 zápasů. Nemyslím si, že to budou fanoušci nějak obsáhle probírat, mají jiná témata. Je to ovšem zápis do kronik. A dokládá nejen kvalitu slávistického týmu, ale především koncentraci, pokoru, jak přistupuje k domácí soutěži. Nemá výkyvy, i po svátcích v evropských pohárech jsou sešívaní schopni přeskočit na českou ligu a nic nepodcenit.

Prokazuje se, jak široký má Slavia kádr, proto jsou schopni zvládat tři soutěže najednou a ještě mají spoustu hráčů v reprezentačních výběrech nejen na evropském kontinentu. Za to jim patří obdiv, že českou ligu neodsouvají na odstavnou kolej. Hráči, kteří tento rekord vytvořili, budou na něj hrdi a pamatovat si ho, mezi normálními fandy to však proběhne bez většího zájmu. Řeknou si - pecka a půjdou na jiné téma.

V Brně však měla namále, hodně ji ohrozilo vyloučení mladého brankáře Matyáše Vágnera. Osobně jsem zíral, když při odchodu ze hřiště brečel. Vůbec mi to nevadilo, nepovažuju to za slabost, či dokonce ostudu. Prokázal, jaký je srdcař, jak mu na týmu záleží. Ještě jsem v české lize neviděl, že by se někdo po červené kartě rozbrečel. Aspoň si to nevybavuju. Obrovský unikát.

Cítil jsem z něj ne naštvanost na rozhodčího nebo na soupeře, měl zlobu jen na sebe. Mrzelo ho, že to ostatním pokazí, že jim cestu za body a možná rekordem dost zkomplikuje. Vidím v něm obrovský potenciál do budoucnosti, je to klubista. Fotbal miluje a to je důležité. Sám jsem to ve Slavii zažil, jak jsou věci kolo klubu hrozně emotivní. A také bych vyzdvihl chování jeho náhradníka Přémy Kováře, jak ho utěšoval.

Opava a Brno, které bojují o záchranu, dostaly nečekanou možnost bodovat proti Slavii, která hrála po většinu zápasu oslabená. Byly to rozdílné přístupy. Zbrojovka začala bázlivě, bylo to jen otázka výše slávistické výhry, pak ji vyloučení brankáře hostí neskutečně nakoplo. Kluci si začali najednou věřit, že na to mají, nadstandardní zápas odehráli Hladík či Pachlopník. Brno může moc těšit, že ho jako jediný tým Slavia v probíhajícím ročníku neporazila.

Petr Švancara (44)

Petr Švancara se rozloučí s kariérou
Foto: Lukáš Caha

Bývalý ligový útočník, svého času jeden z největších talentů v českém fotbale. V nejvyšší soutěži odehrál za devět různých klubů včetně Slavie či Zbrojovky Brno 309 zápasů, v nichž nastřílel 59 branek.

Já jen doufám, že si kluci přenesou tohle sebevědomí do zbývajících zápasů, z nichž, aby se udrželi, musí aspoň pět vyhrát. A ještě se modlit, aby Teplice či Mladá Boleslav pokračovaly v těchto výsledcích a jejich hráči dělali chyby, jakých se dopustili.

Co nedala Boleslav proti Příbrami, to se léta nevidí. Včetně penalty. A dokazuje to, že je stále v určité nepohodě. Když usilujete o titul, spadne vám tam kolikrát všechno, do čeho kopnete. Ale boj o záchranu, to jsou jiné nervy. Sedne na vás deka, není pohoda, nespadne tam nic. Doma Příbram, všichni berou jen výhru, nic jiného, a pak se to takhle sejde. Věřím, že se Boleslav zachrání, ale každý podobný zápas hráče neskutečně sráží dolů.

Baník vstřelil gól v Liberci, rozhodčí ho neuznal, protože před tím pískl penaltu. Můžeme rozebírat, zda postupoval citlivě, zda koukal na míč či se soustředil jen na zákrok bránícího hráče, zda Ostravu nepoškodil. Ale gól po odpískání platit nemůže, to je jasné.

Stoper Stronati ji nekopl špatně, chtěl poslat míč co nejvíc k tyči, trefil pouze ji. Ví, že se dorážet od ní nesmí, ale podle mě si to v té chvíli neuvědomil. Instinktivně dal gól, pak mu to hned došlo. Já jen pořád zastávám názor, že by penalty měli kopat hroťáci, nebo aspoň ofenzivní hráči.

Brněnský odchovanec Ladislav Krejčí mladší, byť v dresu Sparty, si zapsal hattrick. Jsem z něj nadšený. Já žádný v nejvyšší soutěži nemám, několikrát jsem dal po dvou gólech, tři jen asi třikrát v tehdy druholigové Opavě. Jsem na Láďu hrdý, podle mého si říká o nominaci na Euro. Je silný v osobních soubojích, výborně hraje hlavou.

Stává se lídrem Sparty, vedení klubu už s ním podepsalo dlouhodobou smlouvu. Chtějí z něj udělat stálici týmu. Nezapomíná ovšem, odkud je, nelíbá sparťanský znak, za to ho musím moc pochválit. Působí někdy jako rapl, musí si dávat pozor na červené karty, občas má takové řepkovské úlety. Tohle až trošku utlumí, se zkušenostmi to nejspíš přijde, bude z něj velká osobnost nejen Sparty. Ale věřte, je to skromný a hodný kluk, chodí s malými žáčky trénovat, navštěvuje kempy.

Připsal si nyní hattrick. Na ten potřebuje mít i štěstí, že dáte dva góly a pak přijde penalta, kterou vám spoluhráči přenechají. V tom vidím proměnu Sparty, že mu ji věnují. To je česká kabina. Před dvěma roky za italského trenéra Stramaccioniho by se na to nehledělo, každý by šel jenom za osobním prospěchem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Na Vsetínsku hoří les v nepřístupném terénu, hasiči nasadí vrtulník

V obci Hošťálková na Vsetínsku hoří pět let starý les. Je v nepřístupném terénu na ploše asi 150krát 150 metrů. Bude i letecké hašení vrtulníkem, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř.

"Požární poplach byl vyhlášen 14 jednotkám hasičů. V této chvíli je na místě devět jednotek. Plnicí místo je vytvořeno na hřišti v Ratiboři. I když na místě fouká vítr, hranici požáru se daří držet. Místo požáru je rozděleno do tři bojových úseků," uvedl mluvčí. Vodu hasiči odebírají z vodovodního řadu v Ratiboři.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy