Komentář: Král Kanga se loučí. Kontroverzní génius bude chybět Spartě i lize

Jan Pikous
30. 7. 2020 10:08
Budí emoce a rozděluje fotbalové fanoušky. Pro jedny je Guélor Kanga idol, jiní ho nemůžou vystát. Jeho příznivci vyzdvihují středopolařovo výjimečné fotbalové umění, odpůrci namítají, že jeho přítomnost v kabině mužstvu spíše škodí. Teď gabonský záložník Spartu opouští - a je to škoda.
Guélor Kanga už za Spartu nenastoupí.
Guélor Kanga už za Spartu nenastoupí. | Foto: ČTK

Na youtubovém kanálu Sparty mezi sebou členové rudého týmu vybírali nejlepšího hráče uplynulé, koronavirem poznamenané sezony. Netřeba se hádat o tom, čí odpověď diváky zaujala nejvíce.

"Čau lidi, tady Kanga Kaku Guélor. Je čas nominovat nejlepšího hráče kabiny. Jasně že nejlepším hráčem Sparty byl Kanga Kaku Guélor," pobavil nedávno gabonský reprezentant letenské příznivce. Zatímco jedni se mohli pominout, o jakou aroganci jde, jiní se nonšalanci, s jakou se středopolař za nejlepšího hráče prohlásil, pobaveně smáli. A podotýkali: Vždyť má pravdu. Přesně tohle video Kangu skvěle vystihuje.

Jen málokterý hráč takhle rozděluje fanoušky. Jedni na něj nedají dopustit, říkají mu Král, milují jeho fotbalové umění i svéráznou povahu. Druhé skupině ale malý Gabonec setsakra pije krev. Vidí v něm jen arogantního sobce, který má v žebříčku priorit na prvních pěti místech sebe a až pak svůj tým. Hráče, který je pro zdravou kabinu toxický, není srdcař, více škodí, než pomáhá.

Po sportovní stránce není co řešit - Kanga je nejlepším hráčem letenského týmu. Z individuálního hlediska nemá konkurenci, pro výstavbu sparťanské hry je naprosto klíčový. Ty tam jsou časy, kdy někdejší kouč Zdeněk Ščasný Gabonce kritizoval, že nedrží pozici a příliš si sbíhá pro míče do středu hřiště (přičemž mu tehdy nic jiného nezbývalo). Na Letné dobře vědí, jak výtečného záložníka v něm mají. Tedy měli.

Tvoří hru, má skvělou střelu, umí diktovat tempo zápasu, nehraje alibisticky. A kromě toho proměňuje penalty s takovou suverenitou, že mít ho v týmu Jindřich Trpišovský, ani by se nemusel otáčet zády.

Kromě toho samozřejmě ale nelze opomenout Kangův mnohdy laxní přístup k bránění, přílišné hraní na sebe nebo zbytečné ztráty, ze kterých mohly pramenit šance soupeře. Zcela relevantní je i výtka, že jakkoliv byl Kanga rozdílovým hráčem, jen málokdy vyloženě zazářil v nejdůležitějších zápasech (derby, Plzeň), aby v nich dotáhl Spartu k vítězství.

I tak ale Sparta ztrácí znamenitého hráče. Použitelného na podhrotu, kde bombarduje bránu dělovkami zpoza vápna, i hlouběji v poli, kde tvoří hru a posílá nápadité předfinální pasy. Hráče, který se nebojí odpovědnosti. Hráče, jakého v týmu potřebujete.

Když totiž o poločase coby trenér "zfénujete" svěřence, kteří si mizerným výkonem nechávají zápas utéct, nemůže proti vám sedět jen banda ztichlých kluků, kteří sklopí uši jako puberťáci přistižení při kouření na toaletách. Potřebujete i borce, který se na vás s naprostou suverenitou zpříma podívá a dá jasně najevo, že nechápe, co řešíte. Protože ten zápas samozřejmě vyhrajete.

Velkým tématem ohledně Kangy vždy bylo, jak může fungovat v české kabině. Po příchodu Bořka Dočkala se tvrdilo, že návrat sparťanského kapitána znamená Gaboncův jistý konec. Nic takového nenastalo - na jaře spolu oba hráči odehráli naprostou většinu zápasů, a byť ani jeden nepatří mezi defenzivněji nejzodpovědnější fotbalisty světa, Sparta byla až na několik výjimek úspěšná.

I pro ligu je škoda, že Kanga nakonec odchází. Ať už čistě z fotbalového hlediska, neboť stran individuálních kvalit patřil určitě mezi tři nejlepší hráče soutěže. A samozřejmě i kvůli jeho svérázné povaze - nikdy jste nevěděli, čím vás zase překvapí. "Kaku" měl totiž vždy v záloze trumf, kterým příznivce pobavil a odpůrce zase rozčílil. Nuda? Ta nikdy.

Jeho konec pro Spartu určitě není koncem světa a může znamenat i určitý posun. Ačkoliv se výsledky Sparty na jaře zlepšily a Václav Kotal dal do pucu defenzivu, vepředu to stále bylo především o spoléhání se na individuality, přičemž tou ústřední byl právě Kanga. Teď je načase, aby ho nahradili jiní nebo (a lépe) aby převládl systém, ve kterém budou kanadské body sbírat různorodí, individuálně třeba ne tak nadaní hráči. Může jít také o příležitost pro Michala Trávníka, který je na Letné jen stínem fotbalisty, kterého mnozí obdivovali v předchozím angažmá.

Kangův odchod letenský celek přežije, byl před ním a bude i po něm. Jen musí Kotal doufat, že až bude v odvetném zápase evropského předkola prohrávat o gól a sudí v nastaveném čase odpíská penaltu, bude mít v týmu hráče, kteří si míč vezmou a suverénně zvládnou tíhu okamžiku. Mužstvo totiž opouští jeden, který by nezaváhal ani vteřinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy