Holomajzna a bod pro partyzány. Víc než fotbal v Karviné baví i těžba bauxitu

Marek Janoš Marek Janoš
16. 9. 2019 10:16
Česká liga je fyzicky náročná, soubojová, taktická. Týmy technické nedostatky nahrazují bojovností a nasazením, v krajních případech i partyzánskými taktikami.
Kouč Slovanu Bratislava Dušan Galis se v devadesátých letech proslavil rozhovorem, v němž tvrdil, že vyhrát nechce. V Karviné jeho odkaz stále žije, i když už se hraje na tři body místo dvou. | Video: Sport

S jednou takovou partyzánštinou se pokusila vyzrát v nedělním ligovém zápase Karviná na Bohemians. Slezský klub se rozhodl navzdory běžné praxi nepokropit před utkáním trávník. Zápas se tak hrál na hrbolatém úhoru a podívaná na hřišti tomu odpovídala.

Stav hrací plochy nejvíc rozčílil trenéra klokanů Martina Haška. "Byla to holomajzna. Nechápu, že povinnost nakropit před zápasem a o poločase celé hřiště ještě není v nějakém metodickém pokynu," divil se po právu.

Zavlažování před utkáním má dva základní efekty. Zaprvé, po mokrém trávníku míč lépe klouže a umožňuje dávat svižnější přihrávky po zemi. Zadruhé, a to je ještě důležitější, na mokré půdě se ztratí řada nerovností. Balon pak neskáče.

Nerovným trávníkem ale trpí diváci i hráči. "Byl to krkolomný zápas. Diváci si to neužili. Byly tam samé souboje. S fotbalem to nemělo nic společného. Maximálně míč a hrací čas," zlobil se záložník Josef Jindřišek.

Silovější týmy na domácích hřištích často využívají všech dostupných možností, jak techničtěji hrajícímu soupeři znepříjemnit kombinaci. Nejjednodušší je nepokropit hřiště a nechat pažit o nějaký ten centimetr delší. Je to účelné. Trenér František Straka po zápase přiznal, že cílem Karviné bylo hrát hlavně na nulu vzadu.

To se povedlo. Kromě skóre 0:0 ovšem byl výsledkem také soubojový zápas, který nebyl příliš k dívání. Jenže podstatné jsou body, to ostatní už je tak nějak jedno, říká parafráze známé fotbalové hlášky.

Zápasy bez gólů, šancí a hezkých kombinací, zato s množstvím soubojů a přerušení ocení možná fanoušci defenzivního fotbalu, ale pro většinu diváků jsou něco jako povinné sledování dokumentu o těžbě bauxitu v Jižní Americe. Výzva trenéra Haška má rozhodně smysl. Zanesení povinného pokropení hřiště do pravidel by fotbalu v české lize pomohlo. Aspoň by snad ubylo zápasů se skóre 0:0.

Naděje Sparty. Už zase

Sparta v neděli zvítězila bez většího odporu Zlína 2:0. Pro Letenské to jsou bezesporu důležité tři body. Po dvou špatných zápasech si před derby se Slavií zlepšili náladu, konečně poprvé v sezoně vyhráli venku, a hlavně si nemohli dovolit další bodovou ztrátu. Už tak před duelem se Slavií ztrácí na pražského rivala v tabulce propastných devět bodů.

Trenér Jílek udělal průvan v sestavě. Téměř kompletně, i kvůli zranění Hanouska, vyměnil obranu. A nasadil v devátém kole šestou stoperskou dvojici. Proti Zlínu to fungovalo, soupeř se nedostal do žádné vážné šance.

Svitla naděje, že Sparta konečně našla ideální obrannou čtveřici. Ovšem nadějně to s obranou Sparty vypadalo pod Jílkem už několikrát. Nejpozději do dvou kol ale vždycky přišlo vystřízlivění.

Stopeři Kaya s Lischkou opravdu hráli dobrý zápas. Ještě důležitější byla ale změna ve středu hřiště. Jílek vedle sebe poprvé postavil dva defenzivní záložníky, Krejčího a Mandjecka, kteří zpevnili hru Sparty směrem dozadu.

Útoky ševců se dařilo Letenským zachytávat ve vyšším postavení, hru Zlína navíc dobře vytlačovali do krajů hřiště. Navíc tak dostal větší volnost Kanga, kterému ubylo defenzivních úkolů a při rozehrávce přes defenzivní štíty měl více možností pro náběhy do volného prostoru, čehož Sparta hlavně v první půli využívala.

Dá se očekávat, že pokud se do nedělního derby dá Krejčí, který si proti Zlínu podvrtnul kotník, do pořádku, nastoupí Sparta v rozestavení 4-2-3-1 i proti Slavii. Ta teprve prověří, jestli tornádo v základní sestavě mělo správný efekt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy