Komentář: Fanoušci nemají trpělivost. To hlavní, co Sparta potřebuje. A ty penalty?

Marek Janoš Marek Janoš
11. 2. 2019 10:28
Trvalo to pětašedesát minut, než se Letnou v jarní části sezony poprvé rozeznělo "bojujte za Spartu" a "Ščasný ven". Sparta nakonec trnitou cestou dokráčela ke třem bodům. Pouť k cíli jí ztížili hlavně fanoušci.
Sparta stále nezáří. Ale chce to čas.
Sparta stále nezáří. Ale chce to čas. | Foto: Milan Kammermayer

Představte si, že je vám šestnáct. Stojíte v bledě osvětleném tunelu, na jehož konci se zelená pažit stadionu na Letné. Doléhá k vám hlasitý lomoz z tribun a rozhodčí mezi šatnami foukne do píšťalky, jde se na hřiště.

Těžko říct, co se honilo hlavou teenagerovi Adamu Hložkovi před začátkem zápasu Sparta - Bohemians. Jisté je, že mladíci v sestavě Sparty čelili v prvním jarním utkání extrémnímu tlaku. A příznivci na stadionu jim moc nepomohli.

Očekávání byla ve vlhkém únorovém vzduchu cítit. Přes jedenáct tisíc fanoušků se tísnilo v ochozech a čekalo obrozenou Spartu. Na tým, který odehrál vynikající zimní přípravu a dal tak částečně zapomenout na pochmurný podzim, jenž vygradoval sérií čtyř zápasů bez vítězství.

Na atmosféře bylo znát, že jde o důležitý zápas. Sparťanská veřejnost se k němu upínala už několik týdnů před začátkem ligy.

Sparta v nové podobě, kdy se rozhodla více sázet na domácí hráče než na zahraniční hvězdy, dostala od fanoušků jen hodinu k odprezentování svých zimních domácích úkolů.

Letenští se dvěma mladíky a nováčkem v sestavě nezačali špatně, převzali iniciativu. V první půli Tetteha skvěle vychytal Fryšták, šestnáctiletý Hložek z těžké pozice hlavičkoval do břevna.

Po pauze Sparta ztratila půdu pod nohama. Občas se hra příliš často vracela k obráncům a brankáři, občas přišla nepřesná přihrávka. Najednou tu byl pískot z tribun a na kopačkách domácích zavládla nervozita, která se s přibývajícím časem a skóre 0:0 stupňovala. Hlasité "Ščasný ven" znělo Letnou i po penaltě a vítězné brance Frýdka na 1:0.

Klub se rozhodl pod taktovkou Tomáše Rosického provést rozsáhlé změny. Teď potřebuje čas, aby se situace ustálila a bylo možné vyhodnotit, zda změny vedou k lepším výsledkům. Fanoušci na úspěch znovu čekat nechtějí.

Nejspíš trpěli příliš dlouho. Hložek, Plechatý ani zimní posily tak už nedostanou ani o minutu navíc. Jenže to je právě to, co tým po řadě změn potřebuje.

Trenéra Ščasného přitom nečekají snadné zápasy. Nejdřív se svým ansámblem pojede na Duklu, poté doma uvítá Baník. On i jeho svěřenci ví, že musí stůj co stůj dvakrát vyhrát, jinak opět uslyší pískot a urážky.

Kouč Bohemians Martin Hašek si po zápase poztěžoval, že rozhodčí nešel po střetu Chipcia a Závišky zkontrolovat video kvůli možné penaltě. Opomenul, že mohlo dojít pouze ke konzultaci s videorozhodčím přes sluchátko. Nicméně šlo o velmi hraniční souboj. Záviška se řítil do vápna, míč si mírně popostrčil před sebe a v té chvíli se s ním srazil ze strany dobíhající Chipciu.

Rozhodčí Proske okamžitě rozpažil. Jenže situace byla minimálně sporná. Pokud by Chipciu běžel vedle Závišky a ten v souboji tělo na tělo upadl, bylo by vše v pořádku. I z opakovaných záběrů jde ale vidět, že sparťanský záložník přiběhl do souboje ze strany a bez zájmu hrát míč. Prostě Závišku srazil.

Diskuze vzbudila také situace ze zápasu Slavia - Teplice, když v 82. minutě hostující obránce Jeřábek potáhl za dres Škodu a byl nařízen pokutový kop. Podobných tahání za dres je ve vápně za zápas nespočet. O penaltu ale nejspíš šlo, protože bránící hráč držel útočníka přece jen příliš důrazně a především dlouho. Snad budou slávističtí příznivci stejně shovívaví i v případě podobných situací u konkurenčních týmů, třeba Plzně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy