Komentář: Fanoušci nemají trpělivost. To hlavní, co Sparta potřebuje. A ty penalty?

Marek Janoš Marek Janoš
11. 2. 2019 10:28
Trvalo to pětašedesát minut, než se Letnou v jarní části sezony poprvé rozeznělo "bojujte za Spartu" a "Ščasný ven". Sparta nakonec trnitou cestou dokráčela ke třem bodům. Pouť k cíli jí ztížili hlavně fanoušci.
Sparta stále nezáří. Ale chce to čas.
Sparta stále nezáří. Ale chce to čas. | Foto: Milan Kammermayer

Představte si, že je vám šestnáct. Stojíte v bledě osvětleném tunelu, na jehož konci se zelená pažit stadionu na Letné. Doléhá k vám hlasitý lomoz z tribun a rozhodčí mezi šatnami foukne do píšťalky, jde se na hřiště.

Těžko říct, co se honilo hlavou teenagerovi Adamu Hložkovi před začátkem zápasu Sparta - Bohemians. Jisté je, že mladíci v sestavě Sparty čelili v prvním jarním utkání extrémnímu tlaku. A příznivci na stadionu jim moc nepomohli.

Očekávání byla ve vlhkém únorovém vzduchu cítit. Přes jedenáct tisíc fanoušků se tísnilo v ochozech a čekalo obrozenou Spartu. Na tým, který odehrál vynikající zimní přípravu a dal tak částečně zapomenout na pochmurný podzim, jenž vygradoval sérií čtyř zápasů bez vítězství.

Na atmosféře bylo znát, že jde o důležitý zápas. Sparťanská veřejnost se k němu upínala už několik týdnů před začátkem ligy.

Sparta v nové podobě, kdy se rozhodla více sázet na domácí hráče než na zahraniční hvězdy, dostala od fanoušků jen hodinu k odprezentování svých zimních domácích úkolů.

Letenští se dvěma mladíky a nováčkem v sestavě nezačali špatně, převzali iniciativu. V první půli Tetteha skvěle vychytal Fryšták, šestnáctiletý Hložek z těžké pozice hlavičkoval do břevna.

Po pauze Sparta ztratila půdu pod nohama. Občas se hra příliš často vracela k obráncům a brankáři, občas přišla nepřesná přihrávka. Najednou tu byl pískot z tribun a na kopačkách domácích zavládla nervozita, která se s přibývajícím časem a skóre 0:0 stupňovala. Hlasité "Ščasný ven" znělo Letnou i po penaltě a vítězné brance Frýdka na 1:0.

Klub se rozhodl pod taktovkou Tomáše Rosického provést rozsáhlé změny. Teď potřebuje čas, aby se situace ustálila a bylo možné vyhodnotit, zda změny vedou k lepším výsledkům. Fanoušci na úspěch znovu čekat nechtějí.

Nejspíš trpěli příliš dlouho. Hložek, Plechatý ani zimní posily tak už nedostanou ani o minutu navíc. Jenže to je právě to, co tým po řadě změn potřebuje.

Trenéra Ščasného přitom nečekají snadné zápasy. Nejdřív se svým ansámblem pojede na Duklu, poté doma uvítá Baník. On i jeho svěřenci ví, že musí stůj co stůj dvakrát vyhrát, jinak opět uslyší pískot a urážky.

Kouč Bohemians Martin Hašek si po zápase poztěžoval, že rozhodčí nešel po střetu Chipcia a Závišky zkontrolovat video kvůli možné penaltě. Opomenul, že mohlo dojít pouze ke konzultaci s videorozhodčím přes sluchátko. Nicméně šlo o velmi hraniční souboj. Záviška se řítil do vápna, míč si mírně popostrčil před sebe a v té chvíli se s ním srazil ze strany dobíhající Chipciu.

Rozhodčí Proske okamžitě rozpažil. Jenže situace byla minimálně sporná. Pokud by Chipciu běžel vedle Závišky a ten v souboji tělo na tělo upadl, bylo by vše v pořádku. I z opakovaných záběrů jde ale vidět, že sparťanský záložník přiběhl do souboje ze strany a bez zájmu hrát míč. Prostě Závišku srazil.

Diskuze vzbudila také situace ze zápasu Slavia - Teplice, když v 82. minutě hostující obránce Jeřábek potáhl za dres Škodu a byl nařízen pokutový kop. Podobných tahání za dres je ve vápně za zápas nespočet. O penaltu ale nejspíš šlo, protože bránící hráč držel útočníka přece jen příliš důrazně a především dlouho. Snad budou slávističtí příznivci stejně shovívaví i v případě podobných situací u konkurenčních týmů, třeba Plzně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy