Stav ohrožení v Ďolíčku. Takovou letní přípravu nepamatuji, stěžuje si kouč Klusáček

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
23. 7. 2021 15:01
Letní příprava slouží nejen k nabrání kondice, začlenění nových posil do týmu a vyladění formy, ale i k doléčení zranění a nabraných neduhů během náročné soutěžní sezony. Bohemians Praha však prožívá zvláštní období. Dlouhodobě zdravotně nezpůsobilí se nevyléčili a zraněných naopak přibylo. "Něco takového nepamatuji," vzdychá trenér Luděk Klusáček.
Lukáš Hůlka, pro Bohemians zřejmě nejcitelnější ztráta
Lukáš Hůlka, pro Bohemians zřejmě nejcitelnější ztráta | Foto: Milan Kammermayer

Stále mimo možnost nasazení do ligových duelů zůstává kapitán týmu,
zkušený, už čtyřicetiletý záložník Josef Jindřišek. "Proti Jablonci (duben, 25. kolo - poz. red.) utrpěl otřes mozku a jarní sezona pro něj skončila," vysvětluje trenér Klusáček.

"Začal s přípravou, jeho tělo ale dostalo zabrat a ozvalo se mu koleno," odkrývá stav svého svěřence. I když Jindřišek už opět začal s tréninkem, klokani svého vůdce budou ještě minimálně několik týdnů postrádat.

Jarní vážná postižení odstavila od podzimního startu i oba africké útočníky. S komplikovanou zlomeninou nohy, kterou si přivodil v březnu na tréninku, se stále potýká nigerijský hráč Michael Ugwu. "Ještě to bude trvat, než bude moct hrát," smiřuje se s jeho nevyužitelností kouč Bohemky. Po operaci kolene je Ibrahim Keita, francouzský rodák původem z Mali.

Vzhledem k závažnosti postihů trenér Klusáček ani nepředpokládal, že bude mít tuto trojici na start nového ročníku k dispozici. "Nastupovali na dovolenou ne zdravotně v pořádku a dalo se tušit, že se do začátku dalšího ligového ročníku nevyléčí," konstatuje Klusáček.

Další - hodně nepříjemné - ztráty přišly během přípravy. "Jde o bojové úrazové případy, výrony v kotníku, svalová zranění," ví trenér Klusáček, že i v přípravných zápasech to může nastat. Zdravotní potíže hlásili odchovanci Pavel Osmančík, Lukáš Musil a Michal Vrána. Mezi marody se ocitl i Martin Nový, posila z Příbrami. "Má postižený drobný svalík na chodidle, který zajišťuje stabilitu," popisuje Klusáček. "Tomu se nevyhnete," krčí rameny.

Největší rána však zazněla při závěrečném kempu v Rakousku: přetržené křížové vazy Lukáše Hůlky, léčení si vyžádá nejméně půl roku. "Velmi citelná ztráta vzhledem k jeho výkonnostnímu statusu a postavení v mužstvu, kde patří mezi pilíře," uvědomuje si Klusáček. "Navíc je schopen odehrát víc postů," přidává další výraznou hodnotu. "Společně s Pepou Jindřiškem hodně velké oslabení," neskrývá.

Rozsáhlá marodka těsně před zahájením ligy není obvyklá. "Pamatuji si, že to nastalo v sezoně, ale v přípravě ne," probírá Klusáček. "Počty jsou vysoké," uznává.

Přestože zraněných přibývalo, na okamžité posílení na vedení klubu nijak netlačil. "Vzhledem k šíři kádru si s tím dokážeme poradit," ubezpečuje. "Posty máme zdvojené, celkem dobře se to vykrývá," hlásí připravenost na souboje o ligové body.

Začátek soutěže nebude pro klokany jednoduchý. "V prvních osmi kolech potkáme celou špičku v pořadí Jablonec, Plzeň, Sparta a Slavia," vypočítává Klusáček. "Doufám, že nebudeme muset bodové manko dohánět," věří v sílu svého mužstva oslabeného o dosti vysoký počet zraněných.

Fortuna:Liga očima bookmakerů

"Podle bookmakerů je Slavia jasným favoritem nadcházejícího ročníku Fortuna:Ligy. Zatímco vloni se na titul sešívaných sázelo v kurz 2 : 1, letos je vypsán základní kurz pouze ve výši 1,44. Klub z Edenu odehrál uplynulý ročník bez jediné porážky, navíc v létě udržel všechny opory a kádr ještě posílil o nové tváře. Jediným možným konkurentem v boji o titul je pak pro bookmakery Fortuny pražská Sparta v kurzu 3 : 1, na třetí v pořadí Viktorii Plzeň je už astronomických 25 : 1," říká expert Fortuny Roman Kovařík.

"Sázkaři Fortuny mají o něco vyrovnanější očekávání. Na výhru Slavie míří 55 % tiketů, na Spartu necelých 40 %, což je dáno i mnohem větší atraktivitou kurzu. 'Svým' věří rovněž fanouškovská základna Bohemians 1905 a Baníku, naopak na Plzeň je až pátý nejvyšší vsazený objem peněz. Sázkaři pak poměrně často volí rovněž variantu, že Slavia vyhraje i nadcházející ročník o 10 a více bodů v kurzu 2,2 : 1, zajímavou sázkou může být i další sezona Slavie bez porážky v kurzu 20 : 1," dodává expert Fortuny Roman Kovařík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy