Fenin: Skončili jsme stříbrní, ale kdybychom vypadli v osmifinále, tak po nás neštěkne ani pes

David Janeczek David Janeczek
19. 7. 2017 6:42
V sobotu to bude deset let, co česká dvacítka narazila ve finále mistrovství světa v Kanadě na pozdější mistry z Argentiny. V památném finále otevřel skóre útočník Martin Fenin, kterému byla tehdy předpovídaná velká budoucnost. Teplický střelec dal na turnaji tři branky a turnaj se mu opravdu povedl. V rozhovoru pro Aktuálně.cz dnes třicetiletý fotbalista zavzpomínal na obrovský zážitek a prozradil, že ještě s fotbalem nekončí. Kde se momentálně připravuje na nadcházející sezonu? To se dozvíte v rozhovoru.
Smutný Martin Fenin během stříbrného turnaje do dvaceti let.
Smutný Martin Fenin během stříbrného turnaje do dvaceti let. | Foto: Reuters

Vzpomenete si na finálový zápas proti Argentině?

Jasně. Na to si občas vzpomenu. Po celou mou fotbalovou kariéru se k tomu lidé vrací, protože ten turnaj byl v Česku hodně sledovaný, takže mi tu mou finálovou gólovou vzpomínku lidé připomínají docela často.

Neplánujete se spoluhráči nějaký sraz po deseti letech?

Abych řekl pravdu, tak mě to nenapadlo. Vím, že se nedávno sešla zlatá jednadvacítka z přelomu tisíciletí. Možná budu muset podobnou akci vymyslet. Nikdo mě zatím nekontaktoval.

Nevezmete si tedy organizaci na starost?

Je pravda, že většinou jsem takové akce svolával já, ale aby neměli ostatní strach, že budou v novinách (smích). Trochu se stydím, že mě něco takového nenapadlo. Ale vezmu si to do svých rukou.

Navíc v Česku byl nedávno s bahrajnskou reprezentací tehdejší kouč stříbrné dvacítky Miroslav Soukup…

No vidíte to. Navíc jsem se byl o víkendu podívat na Varnsdorf proti Teplicím a Pavel Verbíř mi říkal, že tady pan Soukup byl. Bohužel jsme se s panem trenérem minuli. Mrzí mě, že jsme se nepotkali, protože s panem trenérem jsem v kontaktu byl.

Mistrovství světa v Kanadě se vám velmi povedlo a měl jste parádně našlápnuto, ale s odstupem času ta kariéra asi nebyla taková, jak všichni čekali. Udělal byste dnes něco jinak?

Po turnaji jsem neudělal nic špatně. Myslím si, že jsem nepřestoupil příliš brzy. Nakonec jsem za Frankfurt odehrál skoro sto zápasů. Už raději nepřemýšlím nad tím, co jsem udělal špatně, protože už to nezměním.

V Kanadě před deseti lety hráli hráči jako Sergio Agüero, Angel di Mária, Gerard Piqué, Alexis Sánchez nebo Arturo Vidal. Vy osobně jste patřil také k ozdobám turnaje…

Nemyslím si, že jsem byl na tom turnaji lepší než tyhle hvězdy. Třeba Španělsko jsme sice vyřadili, ale hodně hráčů z toho týmů zanedlouho vyhrálo mistrovství světa, Evropy, Ligu mistrů a prostě všechny velké trofeje. Mně se samotný turnaj samozřejmě hodně povedl, ale tyhle hráče jsem individuálně určitě nepřevyšoval. Hráli jsme tam dobře jako tým a já z toho těžil. Na druhou stranu kdo ví, jak by to všechno dopadlo…

Na druhou stranu z té stříbrné soupisky udělal opravdu velkou kariéru asi jen Marek Suchý. Čím to, že ten tým celkově nenaplnil potenciál?

Každý si svůj příběh píše sám. Mně se to špatně hodnotí, ale máte pravdu, že kromě Marka Suchého nikdo opravdu velkou kariéru neudělal. Musíme si z toho vzít to pozitivní. Pro všechny byl ten turnaj obrovský zážitek a budeme na něj v dobrém vzpomínat.

Mířím k tomu, jestli není trochu škoda, že někteří hráči zažili vrchol kariéry ještě pomalu v dorosteneckém věku…

Tak škoda to určitě je, ale zase na druhou stranu všichni to berou z té negativní stránky. Kdybychom tehdy vypadli v osmifinále s Japonskem, proti kterému jsme prohrávali o dvě branky, tak by po nikom z nás neštěkl ani pes. A možná bychom nehráli ani ligu v Česku, a najednou jsme se vrátili jako hvězdy. Mohlo to dopadnout i tak, že by se do toho zahraničí nepodíval pomalu nikdo. Ono se to bere trochu moc negativně. Každý řekne, že to je alibistické, ale opravdu jsem mohl dopadnout i tak, že bych nehrál stabilně českou ligu.

Jak to s vámi momentálně vypadá? Uvidíme vás ještě na hřišti?

Už to vypadá, že je konec šest let. Ale ještě konec není, cítím se zdravý a pomalu začínám trénovat pod Zdenkem Frťalou ve Varnsdorfu. Takže bych se ještě rád vrátil na trávníky. Pomalinku se do toho dostávám, protože to herní i tréninkové manko bylo opravdu velké. Nemůžu do toho skočit rovnýma nohama, takže se pomalu zapracovávám a bude záležet, jestli bude tělo dobře snášet tu zátěž. Na druhou stranu žádné velké zranění nemám. Máme s koučem Frťalou takový plán, že bych třeba na konci srpna už mohl být nachystaný.

Na konci minulého roku se objevila zpráva, že budete dohazovat české talenty pro německý Magdeburg. Jak pokračuje tato spolupráce?

Stále jsem součástí klubu. Neberu, že jsem nějaký skaut. Spíše jim pomáhám na českém trhu. Můj velký kamarád Maik Franz, se kterým jsem ještě hrál ve Frankfurtu, začal pracovat ve vedení klubu, takže mi nabídl tuto práci. Pro Magdeburg je český trh velmi zajímavý. Pro ně je důležité, že mají v Česku někoho, kdo ten fotbal hrál. Já jsem si navíc v Německu vyzkoušel i ty nižší soutěže, takže vím, jak to tam chodí.

Nepracuju pro ně na nějaké bázi manažera, ale spíše abych jim o těch potencionálních posilách zjistil, jaký mají charakter, jestli zvládají cizí jazyk, a dodal nějaké osobní hodnocení jednotlivých fotbalistů. Ten můj náhled je trochu jiný, než když hráče doporučuje manažer, protože ten za svého klienta bojuje. Je mi třicet let, takže ještě nějakou dobu chci hrát, ale zároveň vím, že je to pro mě velká příležitost se rozvíjet. Bylo by skvělé, kdybych měl možnost po kariéře pracovat pro nějaký klub na podobné bázi.

Už jste někoho Magdeburgu doporučil?

Doporučoval, ale asi bych nejmenoval. Magdeburg o ty hráče zájem měl, ale ztroskotalo to na přestupové částce. Magdeburg hraje stále třetí ligu a za hráče plánují platit, až když postoupí do druhé nejvyšší německé ligy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy