Kanonáda na úvod. Sparta nasázela v přípravě pět gólů, blýskly se staronové tváře

Aktualizováno 1. 8. 2020 14:58
Fotbalisté Sparty na úvod letní přípravy rozstříleli na Strahově nováčka druhé ligy Táborsko 5:0. Pražané rozhodli zápas, který se hrál kvůli koronavirové pandemii za zavřenými dveřmi, čtyřmi góly už v první půli. Dvakrát se trefil navrátilec z hostování Matěj Polidar, po brance přidali Ladislav Krejčí, Adam Karabec a Lukáš Juliš. Adam Hložek navíc v 10. minutě neproměnil penaltu.
Matěj Polidar se v prvním přípravném zápase Sparty blýskl dvěma trefami
Matěj Polidar se v prvním přípravném zápase Sparty blýskl dvěma trefami | Foto: Milan Kammermayer

Dal jsem dva góly, to je fajn, ale jinak úplně spokojený nejsem. Poztrácel jsem dost balonů, mám na čem pracovat," uvedl pro klubovou televizi Polidar.

"Zápas byl završením kondiční části přípravy, příští úterý odjíždíme na soustředění do Rakouska. Z toho pohledu jsem rád, že si kluci zahráli a že proti běhavému soupeři celkem jednoznačně zvítězili. Výsledek je velmi dobrý, mohli jsme dát i více gólů. Neinkasovali jsme, je na čem stavět," řekl sparťanský trenér Václav Kotal.

V prvním přípravném duelu vyzkoušel rozestavení na tři obránce a do každého z poločasů nasadil odlišnou jedenáctku. Silnější sestava nastoupila v úvodním dějství, po změně hráli především mladíci a premiéru ve sparťanském dresu si odbyl brankář Holec. Další dva noví hráči Čelůstka a Minčev naopak ještě nenaskočili.

"Je důležité, abychom byli schopni hrát obě rozestavení. Vybírám to podle soupeře, pokud hraje na dva útočníky, je lepší hrát se třemi stopery," podotkl Kotal.

Sparta měla hrát na Strahově úvodní přípravný zápas už v týdnu s Vltavínem, z důvodu zhoršující se epidemiologické situace v Praze ale vedení duel zrušilo.

Koronavirus se před nedávnem objevil v třetiligové rezervě Letenských, která musela do karantény. Podle médií se několik hráčů nakazilo v nočním klubu Techtle Mechtle. Prvoligový A-tým s nemocnými do kontaktu nepřišel.

Káčer ozdobil debut v Plzni vítězným gólem

Fotbalisté Plzně v úvodním utkání letní přípravy porazili v souboji prvoligistů České Budějovice 2:0. Za druhý celek uplynulé sezony nejvyšší soutěže se prosadili dva nováčci v týmu Miroslav Káčer s Lukášem Matějkou. Zápas se kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru hrál za zavřenými dveřmi.

Slovenský záložník Káčer, který přišel do Plzně ze Žiliny, se trefil v 31. minutě po přihrávce od Kopice. V druhé půli nastoupil za Viktorii mimo jiné Matějka, jenž se na západ Čech vrátil z Ústí nad Labem, a premiéra za plzeňské A-mužstvo mu vyšla náramně. Nejprve trefil tyč, ale po hodině hry už po Řezníkově pasu skóroval.

"Chtěl jsem gól dát. Vždycky se jako útočník chci prosadit, tak jsem rád, že se mi to celkem rychle po nástupu na hřiště povedlo," uvedl pro klubový web Matějka.

"Výhra je fajn, ale hlavní je to, že šlo o kvalitní zápas i ze strany soupeře. České Budějovice jsou soupeř, který vám nedá nic zadarmo a je schopný hrát velmi zajímavým způsobem hry. Miro Káčer a Luky Matějka se prosadili gólově, navíc se i přínosem pro mužstvo ukázali jako důležitá součást týmu," řekl plzeňský kouč Adrian Guľa.

Proti Budějovicím nenasadil několik opor - Čermáka, Kalvacha, Kayambu či brankáře Hrušku. "V minulé sezoně toho odehráli nejvíce, tak dnes měli tréninkovou zátěž. V dalších zápasech už ale přijde řada i na ně," uvedl Guľa.

Další přípravné zápasy už čekají Viktorii na soustředění v Rakousku. Utká se s třemi tamními celky a rumunskou Craiovou. Západočeši na konci srpna ve 2. předkole Ligy mistrů vstoupí jako první tuzemský celek do kvalifikace evropských pohárů.

Jablonec padl se Žižkovem

Jablonec v prvním utkání letní přípravy prohrál na půdě druholigového Žižkova 1:3. Výsledkově nevyšel úvod přípravy ani Teplicím, které podlehly rovněž druholigovému Hradci Králové 0:1. Ostrava prohrála ve slovenských prvoligových Zlatých Moravcích 2:3, naopak velký obrat se povedl Zlínu při vysokém vítězství 5:2 nad Trenčínem.

Za Jablonec dala jediný gól posila do útoku Ivan Schranz. Severočeši sice na Žižkově nastoupili bez několika zraněných hráčů, jejich trenér Petr Rada byl přesto pořádně naštvaný. "Prohráli jsme, hráli jsme špatně. A bylo to naposledy, tohle tolerovat nebudu. Víc k tomu nemám co říct," uvedl Rada pro klubový web.

Také Teplice překvapivě nestačily v Roudnici nad Labem na druholigového soupeře a podlehly Hradci Králové. Za Severočechy už nastoupila nová posila do obrany - dvacetiletý navrátilec David Heidenreich.

"Byl to klasický zápas na úvod přípravy s množstvím nepřesností. Chtěl jsem dát příležitost kompletnímu kádru, od příštího týdne už však začneme finalizovat sestavu a připravovat se na start ligové soutěže," řekl teplický trenér Stanislav Hejkal.

Ostrava ani v druhém utkání na Slovensku nezvítězila. V pátek Baník remizoval 1:1 s posledním týmem uplynulé sezony tamní ligy Nitrou a dnes podlehl ve Zlatých Moravcích. Slezané prohrávali už 0:3, zlepšeným výkonem pak snížili na rozdíl jednoho gólu. Ostravští si dali hned dvě vlastní branky.

"Viděl jsem zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním jsme udělali tři fatální chyby, ze kterých dal soupeř dva góly. To se nesmí stávat. Ve druhém poločase byl výkon diametrálně odlišný, ale místo abychom snížili na 1:2, jsme si dali vlastní gól. I pak jsme ale mohli zápas když ne otočit, tak aspoň vyrovnat," uvedl ostravský kouč Luboš Kozel.

Mladá Boleslav odehrála proti Třinci dvojzápas. Druholigového soupeře nejprve přestřílela 4:2 a vedoucí brankou k tomu pomohl navrátilec Ondřej Zahustel. Odlišná jedenáctka Středočechů pak v druhém duelu prohrála 2:3.

Dvě utkání sehrál i Liberec. Slovan nejprve zdolal druholigovou Chrudim i díky brance navrátilce Michaela Rabušice 2:1, v dalším duelu v sestavě s řadou mladíků podlehl domácím třetiligovým Přepeřím stejným poměrem. Bohemians 1905 pak zvítězili v Praze na půdě třetiligové Admiry rovněž těsně 2:1.

Fotbalová republika, díl první: Maškarní ve Stárkově | Video: Aktuálně.cz

Zlín v úvodním duelu přípravy prohrával na Slovensku s Trenčínem ještě v 56. minutě 0:2, ale poté třemi rychlými góly skóre otočil a následně přidal ještě dvě branky. Dvakrát se trefil Lamin Jawo. Slovácko zvítězilo v Senici 1:0 a vyhrálo i čtvrtý přípravný zápas.

Olomouc proti dalšímu slovenskému celku Trnavě ztratila výhru inkasovaným gólem v 81. minutě z penalty a remizovala 1:1. "Dnes jsme hráli bez problémů, zápas jsme měli pod kontrolou, soupeře jsme k ničemu nepustili. Pak jsme ale jednou špatnou rozehrávkou zkazili celý zápas. Posledních 15 minut nám znehodnotilo celé utkání. Ale na to, že jsme v týdnu hodně trénovali, byli kluci velmi běhaví a agresivní. Chybělo už jen trochu více střel do zakončení," uvedl olomoucký kouč Radoslav Látal.

Nováček nejvyšší soutěže Pardubice si spravily chuť po úvodní prohře 2:3 s Chrudimí a ve druhém duelu přípravy udolaly další druholigový tým Jihlavu 1:0 Ewertonovou brankou ze závěru zápasu.

Přípravná fotbalová utkání:

Sparta Praha - Táborsko 5:0 (4:0)

Branky: 4. a 24. Polidar, 23. Krejčí, 35. Karabec, 55. Juliš.

Sestava Sparty - I. poločas: Heča - Plechatý, Štetina, Lischka - Vindheim, Krejčí, Dočkal, Karabec, Polidar - Tetteh, Hložek. II. poločas: Holec - Vitík, Krajinský, Hanousek - Šilhart, Lukavský, Trávník, Fortelný, Plavšič - Juliš, Kozák. Trenér: Kotal.

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 31. Káčer, 61. Matějka.

Plzeň: Staněk (46. Sváček) - Havel (46. Řezník), Brabec (46. Hejda), Pernica (82. Míka), Limberský (46. Kovařík) - Bucha (56. Hořava), Káčer, Alvir - Mihálik, Beauguel (56. Matějka), Kopic (69. Ba Loua). Trenér: Guľa.

Č. Budějovice - I. poločas: Vorel - Čolič, Novák, Havel, Kopečný - Čavoš, Valenta - Ekpai, Javorek, Jánošík - Bassey. II. poločas: Vorel - Almeida, Talověrov, Králik, Kladrubský - Čavoš, Javorek (63. Valenta) - Brandner, Mészáros, Mršič - Ledecký. Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - Chrudim 2:1 (0:0)

Branky: 58. Rabušic, 62. Pešek - 66. Sokol.

Sestava Liberce: Knobloch (46. Hasalík) - Fukala, Kačaraba, Dvořák, Kosek - Šulc (46. Králíček), Michal, Barac (46. Černický), Pešek - Csáno, Rabušic. Trenér: Hoftych.

Přepeře - Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 35. Synek, 73. Kvesič - 8. Rondič.

Sestava Liberce: Nguyen - Koscelník, Černický, Jugas, Mikula - Králíček, Kazda, Barac, Baláž - Gluščevič, Rondič. Trenér: Hoftych.

Zlaté Moravce - Baník Ostrava 3:2 (2:0)

Branky: 16. Duga, 37. vlastní Svozil, 65. vlastní Holzer - 69. Kuzmanovič z pen., 90. Smola.

Sestava Ostravy: Laštůvka - Fillo, Svozil, Stronati, Holzer - Jánoš, Drozd (46. Chvěja) - Reiter (82. De Azevedo), Kuzmanovič, Potočný (63. Granečný) - Smola. Trenér: Kozel.

FK Mladá Boleslav - Třinec 4:2 (3:1)

Branky: 1. Zahustel, 8. Budínský z pen., 45. Jiří Klíma, 78. Janošek - 28. Zlatohlávek, 50. Attah.

Sestava Boleslavi: Stejskal - Jakub Klíma, Tatajev, Mazuch, Fulnek - Janošek, Túlio (16. L. Mašek, 41. Snížek) - Zahustel, Budínský, Jiří Klíma - Drchal. Trenér: Weber.

Mladá Boleslav - Třinec 2:3 (2:1)

Branky: 8. D. Mašek z pen., 24. Hönig - 13. Omasta, 48. Puchel, 84. Steinhübel.

Sestava M. Boleslavi: Šeda (61. Lichtenberg) - Douděra, Gabriel, Šimek (61. Rudzan), Křapka - Kulhánek, Hönig - Ikaunieks, Krobot, D. Mašek - Wágner (61. Vlk). Trenér: Weber.

FK Teplice - Hradec Králové 0:1 (0:1)

Branka: 9. Dvořák.

Sestava Teplic - I. poločas: Plachý - Vondrášek, Heidenreich, Mareček - Nazarov - Černý, Žitný, Trubač, Radosta - Řezníček, Moulis. II. poločas: Plachý - Nazarov, Heidenreich (65. Ljevakovič), Hýbl - Kodeš - Paradin, Emmer, Trubač, Hyčka - Mareš, Kozák. Trenér: Hejkal.

Admira Praha - Bohemians Praha 1905 1:2 (0:1)

Branky: 77. Pavlata - 4. Koubek, 62. Bartek.

Sestava Bohemians - I. poločas: Valeš - Dostál, Jindřišek, Bederka, Vondra - Hašek, Květ (27. Osmančík), Ljovin, Vaníček - Koubek, Puškáč. II. poločas: Le Giang - Bartek, Krch, Pokorný, Schumacher - Nečas, Vacek, Hronek, Mosquera - Osmančík (65. Ugwu), Keita. Trenér: Klusáček.

Viktoria Žižkov - FK Jablonec 3:1 (2:1)

Branky: 37. a 69. Žežulka, 33. Diviš - 9. Schranz.

Sestava Jablonce - I. poločas: Hanuš - Haitl, Kubista, Štěpánek, Krob - Pilař, Hübschman, Hrubý, Černák - Schranz, Chramosta. II. poločas: Hrubý - Haitl, Kubista, Jeřábek, Skuhravý - Macháček, Považanec - Ladra, Kratochvíl, Podaný - Velich. Trenér: Rada.

Trenčín - Fastav Zlín 2:5 (1:0)

Branky: 9. a 49. Ikoba - 58. a 73. Jawo, 57. Conde, 61. Chwaszcz, 75. Nečas.

Sestava Zlína:

I. poločas: Dostál - Matejov, Simerský, Ngimbi, Cedidla - Čanturišvili, Martínez, Hlinka, Slaměna - Hrdlička, Poznar.

II. poločas: Rakovan - Fantiš, Tkadlec, Buchta, Kolář - Conde, Jawo, Jiráček - Chwaszcz, Nečas, Slovák. Trenér: Páník.

Sigma Olomouc - Trnava 1:1 (0:0)

Branky: 58. Zifčák - 81. Pačinda z pen.

Sestava Olomouce:

I. poločas: Mandous - Hubník, Beneš, Vepřek - Zahradníček, Greššák, Daněk, González, Hála, Falta - Yunis.

II. poločas: Reichl - Kerbr, Jemelka, David - Sladký, Zmrzlý, Breite, Chytil, Šíp - Zifčák, Nešpor. Trenér: Radoslav Látal.

Senica - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 39. Navrátil.

Sestava Slovácka: Nemrava - Reinberk (46. Daníček), Šimko, Kadlec (61. Hofmann), Kalabiška (46. Divíšek) - Petržela (61. Rezek), Havlík, Sadílek (61. Kubala), Kohút (46. Cicilia), Navrátil - Kliment. Trenér: Svědík.

FK Pardubice - Jihlava 1:0 (0:0)

Branka: 79. Ewerton.