Kadlec si chce vzít příklad z Krmenčíka: Chodí do vápna s tím, že se klidně nechá zranit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 10. 2016 6:01
Sparťanští fotbalisté těžko rozdýchávali nedělní ligovou prohru na plzeňském hřišti. Podle ofenzivního univerzála Letenských Václava Kadlece potřebují Letenští především najít v sobě dostatečný důraz a odvahu pro hru v pokutovém území.
Václav Kadlec
Václav Kadlec | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň - Koukali do země a do nastavených diktafonů skoro šeptali. Z fotbalistů Sparty sršelo po nedělní těsné prohře 0:1 v Plzni obrovské zklamání. Mrzelo je, že nedokázali napodobit důraz soupeře v útoku a že teď na čelo ligové tabulky ztrácejí už sedm bodů.

Asi nejvíc před novináři klopil zraky sparťanský ofenzivní univerzál Václav Kadlec. Od něho se očekává, že bude dávat góly, ale v prvním poločase svou největší příležitost neproměnil. Vychytal ho brankář Kozáčik.

"Běžel jsem se stoperem, navíc jsem to měl na dlouhou nohu. Jen jsem to píchnul a ani jsem pořádně nevěděl kam. Bohužel to trefilo Kozu do nohy," krčil rameny Kadlec.

O jedinou trefu zápasu se tak postaral domácí útočník Michael Krmenčík, když natlačil špičku kopačky do Hubníkova centru. A právě v důrazu v pokutovém území je prý mezi Plzní a Spartou největší rozdíl.

"Každý jsme nějaký typ hráče, někdo to má v sobě, někdo ne. Krmenčík tam chodil s tím, že se klidně nechá i zranit a tak bychom tam měli chodit taky. Chyběl nám větší klid a možná i chuť dostat se před hráče, jít trošku odvážněji do balonů," myslí si Kadlec.

Viktoriáni už si pak jednogólový náskok pohlídali až do konce zápasu. Kupříkladu domácí trenér Roman Pivarník těsně před střídáním v druhé půli nařídil Milanu Petrželovi, aby si vyměnil místo na kraji zálohy s Martinem Zemanem tak, aby by se pak musel na střídačku ploužit přes celé hřiště a pošetřil tak čas.

"Plzeň je hodně kvalitní a umí s vedením hospodařit. Ve druhé půli už bylo hodně faulů, bylo to rozkouskované a oni to v klidu dohráli, protože s tím umí pracovat," dodal Kadlec.

Dočkal: Do podzimu snad manko stáhneme

Za rozkouskování hry nesl vinu i střídající Costa, který se během poslední půlhodiny málem nechal vykartovat. "Je pravda, že jsme se do nějakého stálejšího tlaku nedostali, protože faulů bylo hodně a některé byly zbytečné. Bylo to takovou stoupající frustrací, která v konci zápasu byla," vysvětloval Bořek Dočkal.

Duel tak rozhodla trefa z 26. minuty. "Myslím, že jak se zápas vyvíjel, tak to bylo v podstatě remízové utkání. Ani na jedné straně nějaké vyložené šance nebyly. Důležité zápasy ale rozhodují přesně tyhle momenty, které se nám v poslední době s Plzní nedaří zvládat," okomentoval jedninou trefu Krmenčíka sparťanský záložník.

Sparta prohrála se Západočechy už pátý zápas v řadě a to se začíná na psychice obou týmů projevovat. "Je to tím, jak se vyvíjely naše předchozí vzájemné zápasy. Věří, že situace ve vlastním vápně s námi uhrajou a jedna nebo dvě šance přijdou. Dlouhodobě se jim to s námi vyplácí, tak proč by v tom nepokračovali," tvrdí Dočkal.

Letenští kvůli prohře zůstali na pátém místě tabulky  ztráta na čelo narostla už na sedm bodů. "Není rozhodující, o kolik je to teď. Věřím, že do konce podzimu to stáhneme. Je to pro nás úkol, abychom se do konce podzimu dostali na dostřel, a na jaře, až se dáme dohromady, tak furt bude šance o to zabojovat," dodal.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 9 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 36 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy