Hradec po Slavii obral i Spartu. Slovácko bude díky hattricku Jurečky nejhůř čtvrté

Aktualizováno 30. 4. 2022 21:08
Slovácko skončí v letošním ročníku Fortuna:Ligy nejhůře čtvrté. O výhře nad Baníkem rozhodl hattrickem nejlepší kanonýr soutěže Václav Jurečka. Sparta doma jen remizovala 1:1 s Hradcem Králové.
Václav Jurečka vládne ligovým střelcům.
Václav Jurečka vládne ligovým střelcům. | Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty remizovali ve 2. kole ligové nadstavbové skupiny o titul s nováčkem Hradcem Králové 1:1 a výrazně se jim snížila šance na titul. Pražané nevyhráli v nejvyšší soutěži druhé z posledních tří utkání a ztrácí pět bodů na vedoucí Plzeň, kterou v neděli čeká souboj na hřišti druhé Slavie.

Letenské poslal po změně stran z penalty do vedení Dávid Hancko, za hosty srovnal první ligovou trefou Michal Leibl. "Votroci", kteří v úvodu nadstavby překvapivě zdolali mistrovskou Slavii 4:3, neprohráli v nejvyšší soutěži podeváté za sebou. Se Spartou bodovali v lize po sérii osmi proher poprvé od února 2012, kdy ji doma porazili 1:0. V 31. vzájemném ligovém duelu došlo k první remíze.

Úvodnímu výkopu předcházelo slavnostní rozloučení s hráčskou kariérou obránce Costy, který za Letenské nastupoval v letech 2013 až 2020. Sparta si vyžádala hráčovu registraci z Polska, kde naposledy působil. Šestatřicetiletý rodák ze Zimbabwe bude pracovat pro skautingové oddělení Pražanů.

Domácí nastoupili bez Hložka, který se zranil během rozcvičky, nahradil ho Pešek. Sparta začala aktivně. S Pavelkovou přízemní střelou zpoza vápna si však Vízek poradil a v sedmé minutě pálil sparťanský kapitán těsně vedle.

Ve 13. minutě si Novotný zaběhl za obranu Pražanů, ale z úhlu Heču nepřehodil. Gólman Letenských poté vytáhl na roh Kubalovu střelu. V 38. minutě Haraslín z přímého kopu z téměř 23 metrů zamířil pouze do Vízkovy náruče.

Necelých pět minut po přestávce Leibl v pokutovém území stáhl k zemi Čvančaru a sudí Hocek odpískal penaltu. Hancko z ní nezaváhal, přestože Vízek vystihl směr jeho střely. Slovenský reprezentant zaznamenal šestý gól v ligové sezoně. "Votroci" čelili prvnímu pokutovému kopu v ročníku nejvyšší soutěže.

V 65. minutě Východočeši srovnali. Rada se krátce po střídání postavil ke standardce a jeho střela propadla až před branku na zakončujícího Leibla. Devětadvacetiletý bek vstřelil v 17. ligovém utkání premiérovou branku.

V 77. minutě si Hancko naběhl na Dočkalův centr, jenže Vízek vytěsnil míč na roh. V nastavení Čvančarova střela zpoza šestnáctky těsně minula tyč.

Sparta v 16. domácím ligovém utkání Hradec poprvé neporazila, v úvodu této sezony ho tam zdolala 4:0. Pražané pod vedením trenéra Vrby neprohráli v lize na Letné ani v 25. duelu a teprve potřetí tam ztratili body.

Jurečka nehrál od začátku, přesto nasázel tři góly

Slovácko ve druhém kole nadstavby otočilo zápas s Ostravou a doma vyhrálo 3:1. Na branku Jiřího Klímy z šesté minuty odpověděl po přestávce hattrickem střídající Václav Jurečka a se 17 brankami poskočil do čela tabulky střelců.

Tým z Uherského Hradiště má na Baník náskok 11 bodů a v konečné tabulce nejvyšší soutěže skončí nejhůře čtvrtý. Navíc se vítězně naladil na středeční finále domácího poháru se Spartou.

Přitom autor hattricku Jurečka začal jen na lavičce a do hry naskočil až po přestávce, dnes vůbec nehrál jeho spoluhráč Petržela a až ve druhé půli zasáhl do hry ostravský kanonýr Almási, který rovněž bojuje o titul krále střelců.

Almásiho na ostravském hrotu výborně nahradil Klíma. Už v šesté minutě využil nekoncentrovanosti a nedorozumění domácí obrany a z osmi metrů pohodlně otevřel skóre ve svém 100. prvoligovém zápase.

Slovácko se rychle otřepalo, vytvořilo si územní převahu, z ní se ale neurodily žádné šance. Naopak vyloženou měl hostující mladík Smékal, který ve 24. minutě pláchl domácí obraně a jeho střelu z patnácti metrů vyrazil dobře vyběhnutý Nguyen.

Baník výborně bránil a nepustil domácí ani do přečíslení, ani do šance, jeho hráči hýřili pohybem a byli více nebezpeční Nguyenově brance.

Po přestávce posílil ofenzívu Slovácka Jurečka, nicméně vyrovnání měl na kopačce Cicilia, který po rychlém brejku a přihrávce Sadílka trefil tyč. O chvíli později sestřelil Lischka v šestnáctce Daníčka a sudí Radina po konzultaci s videorozhodčím nařídil penaltu, kterou Jurečka bezpečně proměnil.

Výkon Slovácka šel po vyrovnání nahoru. Tým zpřesnil hru, zvýšil pohyb a dočkal se druhé branky. Havlík vyslal do dalšího brejku Jurečku, jenž nezaváhal a sólo bezpečně proměnil.

Třetí gól měl na kopačce Reinberk po centru Holzera, překonal Laštůvku, ale na brankové čáře zabránil pohromě Fleišman. Slovácko vývoj hry kontrolovalo, šance na vyrovnání blýskla Baníku v 85. minutě po hlavičce Fleišmana, která mířila těsně vedle.

V nastaveném čase potvrdil výhru domácích po dalším brejku Vechety do prázdné branky Jurečka. Slovácko tak neprohrálo s Baníkem popáté v řadě, z toho počtvrté naplno bodovalo.

Olomouc vyhrála v Liberci a zahraje si s Boleslaví

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v odvetném semifinále nadstavbové skupiny o umístění v první lize České Budějovice 1:0 a v součtu s úvodním venkovním vítězstvím 3:2 postoupili do finále.

Utkání v Lokotrans Aréně rozhodl v 87. minutě záložník David Douděra svým osmým gólem v posledních osmi zápasech.

Středočeši se utkají ve dvojzápase o finanční prémii a lepší nasazení v příští sezoně domácího poháru s Olomoucí, která vyřadila Liberec. České Budějovice nevyhrály ani 16. venkovní zápas v sezoně a ročník nejvyšší soutěže zakončily na desátém místě.

Hanáky poslal v Liberci ve 28. minutě do vedení Ondřej Zmrzlý a pojistku přidal po změně stran Antonín Růsek. V úvodním duelu před týdnem Sigma doma vyhrála 1:0. Ve finále skupiny o umístění se Olomoučtí utkají s Mladou Boleslaví o prémii milion korun a lepší nasazení v příštím ročníku domácího poháru.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 3:1 (0:1)

Branky: 55. z pen., 69. a 90.+5 Jurečka - 6. Klíma. Rozhodčí: Radina - Pečenka, Vyhnanovský - Zelinka (video). ŽK: Sadílek - Laštůvka, Lischka, Ndefe. Diváci: 4727.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška (78. Tomič) - Daníček (66. Ljovin), Havlík - Kohút (46. Jurečka), Sadílek (90.+2. Vecheta), Holzer (78. Šimko) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Takács (85. Pokorný), Lischka, Fleišman - Kaloč (85. Budínský), Boula (71. Tetour) - Jaroň, Smékal, Buchta (58. Almasi) - Klíma (71. Kuzmanovič). Trenér: Galásek.

Sparta Praha - FC Hradec Králové 1:1 (0:0)

Branky: 52. Hancko z pen. - 65. Leibl. Rozhodčí: Hocek - Kříž, Šimáček - Franěk (video). ŽK: Haraslín, Vitík - Leibl, Koubek (trenér), Čech, Soukeník. Diváci: 7371.

Sparta: Heča - Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer - Haraslín (68. Minčev), Pavelka (85. Sáček), Ladislav Krejčí II, Karabec (59. Dočkal), Pešek (84. Juliš) - Čvančara. Trenér: Vrba.

Hradec: Vízek - Čech, Král, Leibl - Mejdr, Kučera, Vlkanova (90.+4 Prekop), Kodeš, Novotný - Kubala (85. Soukeník), Vašulín (63. Rada). Trenér: Koubek.

Nadstavba první fotbalové ligy - odvetná utkání semifinále skupiny o umístění:

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)

Branka: 87. Douděra. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Kotalík - Proske (video). ŽK: Čavoš, Valenta, Čoudek (všichni Č. Budějovice). První zápas 3:2, postoupila M. Boleslav.

M. Boleslav: Šeda - Pech, Šimek, Suchý, Karafiát - Dancák - Douděra (89. Skalák), Matějovský, Mašek (60. Hlavatý), Ewerton - Ladra (90.+1 Smrž). Trenér: Hoftych.

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Králik, Čoudek, Skovajsa - Čavoš (80. Hais), Valenta - Van Buren (56. Tolno), Hellebrand, Brandner (80. Hora) - Michal Škoda (46. Mihálik). Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 28. Zmrzlý, 64. Růsek. Rozhodčí: Starý - Vodrážka, Machač - Ondráš (video). Bez karet. Diváci: 1428. První zápas: 0:1, postoupila Olomouc.

Liberec: Vliegen - Koscelník (58. Alijagič), Gebre Selassie, Purzitidis, Mikula - Tiéhi - Jan Matoušek (46. Rabušic), Havelka (30. Frýdek), Višinský (46. Rondič), Tupta - Hilál (67. Doumbia). Trenér: Kozel.

Olomouc: Stejskal - Hubník, Jemelka, Vepřek (86. Poulolo) - Chvátal, Breite, Sedlák (85. Sláma), Zmrzlý - Daněk (76. Langer) - Hadaš (60. Šíp), Růsek (86. Piňa). Trenér: Jílek.