Slavia vyhrála na Slovácku a minimálně do neděle zůstane v čele, Dukla rozstřílela Jihlavu

Aktualizováno 21. 4. 2017 22:05
Fotbalová Jihlava proti Dukle Praha na vítězství se Spartou nenavázala. Na Julisce se domácí radovali z vítězství 4:1. Slavia vyhrála na hřišti Slovácka 2:0 a minimálně do neděle zůstane v čele ligy.
Milan Škoda vstřelil vítěznou branku.
Milan Škoda vstřelil vítěznou branku. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Jihlavy ve druhém utkání pod trenérem Josefem Jinochem prohráli v předehrávce 25. ligového kola na hřišti Dukly 1:4. Předposlední Vysočina nepotvrdila minulé domácí vítězství 1:0 nad Spartou a nevyužila šanci minimálně do soboty opustit sestupové pásmo. Pražané se v neúplné tabulce posunuli na osmé místo a s 30 body se přiblížili jistotě záchrany.

Slavia Praha zvítězila v Uherském Hradišti nad Slováckem 2:0 a minimálně do neděle se dostali na první místo v tabulce. Vedoucí gól Pražanů vstřelil v 31. minutě nejlepší ligový střelec Milan Škoda, který zaznamenal už patnáctou branku v sezoně. Po změně stran pojistil výhru hostů v 84. minutě Simon Deli. Slavia prodloužila svou úspěšnou sérii už na 21 zápasů bez porážky.

Slavii vystřelil výhru kapitán

"Myslím si, že Slovácko hrálo proti nám ještě lépe než v Plzni. My jsme byli však produktivnější. Z první šance jsme dali branku, tím jsme se dostali do výhody. Slovácko nás pořád hnalo, bylo v pohybu, dobře kombinovalo na míči, ale nic nedotáhlo do finále. Až po našem druhém gólu jsem věřil, že získáme tři body," uvedl trenér Slavie Jaroslav Šilhavý.

Do sestavy Slovácka, které v minulém kole prohrou v Plzni vyšlo po devíti kolech poprvé bodově naprázdno, se vrátil po vypršení karetního trestu obránce Civič. V sestavě Slavie chyběl vykartovaný Barák, kterého nahradil Ščuk.

Fotbalisté Slovácka měli z favorita respekt. Začali opatrně, nechtěli se ale dostat pod tlak. Proto svou taktiku založili na napadání soupeře již u půlící čáry při zakládání útočných akcí. V první půlhodině byli domácí fotbalisté i střelecky aktivnější. V koncovce byl nejpilnější Daníček, který dvakrát vyzkoušel tvrdými střelami z 20 metrů brankáře Pavlenku.

Slavia po vyrovnaném úvodu udeřila v 31. minutě. Domácí obránce Hofmann ztratil ve středu pole míč, po levé straně unikl Mingazov a na jeho přihrávku mezi stopery Slovácka naběhl volný Škoda, který tvrdou střelou pod břevno dal první gól.

"Myslím, že jsme dnes dobře presovali. Z toho také padl první gól, který nám pomohl. Po něm jsme začali hrát a vytvořili jsme si šance. Podržel nás brankář Pavlenka," poznamenal středopolař Slavie Josef Hušbauer.

Po změně stran Slovácko zvýšilo aktivitu. Největší šanci k vyrovnání měl v 59. minutě Machalík, jehož střelu vyrazil brankář Pavlenka. Tlak domácích fotbalistů ale postupně slábl a pozorně hrající Pražané měli hru pod kontrolou. Po získání míče hrozili rychlými protiútoky.

Po chybě Slovácka v rozehrávce mohl v 66. minutě zvýšit náskok hostů Mingazov, jehož střela prolétla těsně nad břevnem. V 77. minutě stačil po Hušbauerově trestném kopu brankář Daněk v poslední chvíli vyrazit Škodovu hlavičku.

"Jsem hrozně zklamaný. Druhý zápas po sobě hrajeme, co chceme. A nemáme body. Rozhodla větší kvalita Slavie v útočné fázi, kterou má neuvěřitelně silnou. My naopak nedokážeme využít pološance," posteskl si záložník Slovácka Vlastimil Daníček.

V závěrečné čtvrthodině už měla Slavia převahu. Po rohovém kopu v 84. minutě stačil brankář Daněk vyrazit míč jen před Deliho, který přidal druhý gól.

"Podali jsme opět kvalitní výkon. Řekl bych, že v obou zápasech byly naše výkony na hranicích současných možností týmu, ani jednou to ale nestačilo k bodovému zisku. Kvalita těchto soupeřů je vysoká. Dokázala to dnes Slavia, která hned naši první chybu potrestala. Potom už zápas kontrolovala. I když jsme do hry dali hodně úsilí, tak náš výkon na lepší výsledek nestačil," uvedl trenér Slovácka Stanislav Levý.

Jihlava ztratila nadějně rozehraný zápas

Na Julisce brzy otevřel skóre Petr Hronek, ale Dukla během čtrnácti minut první půle otočila vývoj duelu třemi góly, o které se postarali Ondřej Kušnír, Branislav Miloševič a Jan Holenda. Srb Miloševič se trefil i ve druhém poločase.

Jihlava přitom začala mnohem aktivněji a po několika náznacích se v páté minutě prosadila. Ikaunieks v šestnáctce našel Hronka a ten zblízka pohotově zakončil.

Domácí se však oklepali a mezi 15. a 17. minutou se jim povedl rychlý obrat. Nejprve si Kušnír narazil s Miloševičem a mezi dvěma obránci dostal míč branky. Pak si Miloševič naskočil na Podaného centr a hlavou překonal Hanuše. Srbský univerzál se dočkal premiérového zásahu v české lize.

Obrana Vysočiny dál chybovala a ve 29. minutě Pražané přidali třetí branku. Olayinka povedenou "šajtlí" našel na vzdálenější tyči Holendu, který ve skluzu propálil jihlavského gólmana opět mezi nohama.

Jihlavu mohl ještě před pauzou vrátit do hry Rosa, ale z malého vápna napálil tyčku a Batioja poté z dobré pozice trefil jen stopera Štetinu.

Rada sice v úvodu druhého poločasu vytěsnil nepříjemnou Ikaunieksovu střelu, ale v 54. minutě Dukla uzemnila soupeře čtvrtým gólem. Mustedanagič poslal do úniku Miloševiče, jenž krásným obloučkem přehodil Hanuše. Hostující gólman navíc záhy musel kvůli zranění střídat a nahradil ho Rakovan.

Dejvický tým dohrával závěr téměř v exhibičním tempu a mohl svůj triumf ještě zvýraznit. Holendova branka však neplatila pro ofsajd a střídající Koreš i Miloševič v dobrých pozicích přestřelili.

Dukla tak napravila poslední porážky s Mladou Boleslaví a Libercem a Jihlavu zdolala poprvé po třech zápasech. Vysočina venku nevyhrála v 16. ligovém utkání po sobě.

25. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 4:1 (3:1)

Branky: 17. a 54. Miloševič, 15. Kušnír, 29. Holenda - 5. Hronek. Rozhodčí: Jílek - Kříž, Vlasjuk. ŽK: Holenda (Dukla). Diváci: 1032.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Šimůnek, Podaný - Hanousek, Tetour, Mustedanagič (61. Koreš) - Miloševič (77. Brejcha), Holenda, Olayinka (87. Juroška). Trenér: Hynek.

Jihlava: Hanuš (57. Rakovan) - Vaculík, Krejčí, Rosa, Urdinov - Štěpánek - Fulnek, Ikaunieks, Hronek (61, Tlustý), Batioja (88. Popovič) - Dvořák. Trenér: Jinoch.

1. FC Slovácko - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 31. Škoda, 84. Deli. Rozhodčí: Královec - Moláček, Dobrovolný. ŽK: Daníček - Ngadeu, Frydrych. Diváci: 5648.

Slovácko: Daněk - Reinberk, Hofmann, Břečka, Civič - Šumulikoski - Navrátil, Daníček, Machalík, Havlík (83. Rezek) - Zajíc (73. Koné). Trenér: Levý.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli, Flo - Ngadeu - Mingazov (74. Bořil), Ščuk, Hušbauer (90.+2 Tecl), Sýkora (60. Zmrhal) - Škoda. Trenér: Šilhavý.