Je tu zvrat: Trpišovský do Sparty neodejde. Stoupají Holoubkovy akcie, Vrba by měl ale přednost

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 12. 2016 6:00
Jindřich Trpišovský ukončil jednání s fotbalovou Spartou. Jejím trenérem se nestane, zůstává v Liberci. Hra o obsazení pozice sparťanského kouče zůstává otevřená.
Liknavost Sparty už ho nebavila. Jindřich Trpišovský se rozhodl, že zůstane v Liberci
Liknavost Sparty už ho nebavila. Jindřich Trpišovský se rozhodl, že zůstane v Liberci | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Jindřich Trpišovský na jaře fotbalisty pražské Sparty trénovat nebude, mělo by to být takřka jisté. V pondělí se od rozvleklých jednání rozhodl odstoupit, s tím, že zůstává v Liberci. Deníku Aktuálně.cz to sdělil zdroj blízký dosavadním rozhovorům a v  úterý odpoledne to na webu Slovanu potvrdil sám trenér.

Liberecký Slovan tak na jaře bude zachraňovat v lize stejný trenér, který tým už dvakrát přivedl do Evropské ligy. Zato na Spartě zůstává nejistota.

Majitel klubu Daniel Křetínský podle všeho čím dál víc podléhá kouzlu mladého trenéra Davida Holoubka, kterému však jeho situaci komplikuje skutečnost, že teprve v květnu dokončí studia trenérské profilicence, jež je podmínkou pro práci hlavního kouče v ePojištění.cz lize.

Sparta pozorně sleduje situaci kolem bývalého reprezentačního trenéra Pavla Vrby. Pokud by snad měl v Anži Machačkala v zimě předčasně končit, byl by pro ni velmi důležitým cílem. Jisté je, že jednotlivé osoby z vedení Sparty jsou ohledně způsobu řešení situace názorově velmi roztříštěny.

Například viceprezident klubu Dušan Svoboda podle zákulisních informací stále preferuje příchod Václava Kotala, který pracuje na FAČR jako kouč reprezentačních mládežnických týmů a mohl by se stát přinejmenším na jaře Holoubkovým mentorem.

Vyloučit prý nelze ani možnost, že by Sparta přeci jen najela na model trenéra na zapřenou. To znamená, že mužstvo by na jaře (nikoli v souladu s předpisy) vedl David Holoubek, ale v zápisu o utkání by bylo uváděno jméno někoho jiného, kupříkladu asistenta Zdeňka Svobody, tak jako v závěru ligového podzimu.

Cítil Trpišovský, že si jím Sparta není jistá?

Vraťme se ale k Jindřichu Trpišovskému, který nakonec od pomyslného hracího stolu odešel. Ta opakovaně započatá partie mu podle všeho připadala už příliš dlouhá a stále nepříjemně nejistá.

Večer po vítězství nad Southamptonem, tedy 24. listopadu, sice užší vedení Sparty vytyčilo jako jednoznačnou prioritu Trpišovského příchod. Jenže ani v průběhu dalších 11 dní se k finální dohodě nedospělo.

Tomáš Požár, sportovní ředitel Sparty, jednal o podmínkách smlouvy s Trpišovským, generální ředitel letenského klubu Adam Kotalík se jednou sešel i s Ludvíkem Karlem, majitelem Slovanu Liberec, který má Trpišovského do léta pod smlouvou.

Podobná jednání proběhla už dříve, v průběhu podzimu, kdy se však Karl v rozehrané sezoně odmítl se Spartou o dané věci vůbec bavit, a vše se tedy odložilo.

Ta sága se tedy táhne jak plástev medu, takřka donekonečna. A Trpišovského už přestala bavit. Proč od rozhovorů odstoupil? Podle lidí z jeho okolí podvědomě cítil, že si navzdory probíhajícím jednáním Sparta není úplně jistá tím, že ho opravdu chce, a hlavně v tom není její vedení jednotné.

Trpišovský se v posledních dnech sešel s Davidem Holoubkem i Danielem Křetínským. S krapet mladším trenérským kolegou by se podle všeho domluvil bez problémů, ze strany klubového bosse prý cítil, že si jím miliardář vlastnící Spartu stoprocentně jistý není. Navíc případná další jednání na úrovni vedení klubů se rýsovala na další nekonečný maraton. A tak už ho Trpišovský raději utnul.

Ve čtvrtek se pokusí o malý zázrak, zaútočit ještě na stadionu PAOK Soluň na vítězství a postup do jarní části Evropské ligy, na jaře pak o "Evropu" může ještě usilovat prostřednictvím případného triumfu v Mol Cupu. Ale hlavně musí dosáhnout na záchranu v ePojisteni.cz lize, v níž Liberec přezimuje na poněkud nedůstojné 13. příčce, s pouhými dvěma body náskoku nad sestupovou zónou.

Plzeň a Slavia se přetahují o Sýkoru. Co nabízejí?

Jan Sýkora
Jan Sýkora | Foto: ČTK

V těch bojích už mu bude dost pravděpodobně scházet levonohý univerzál Jan Sýkora, o kterého mají eminentní zájem v Plzni a na Slavii.

Sparta sice na něj drží předkupní právo, ale ve chvíli, kdy podle všeho padla varianta stěhování Trpišovského na Letnou, asi zároveň vychladne i sparťanský zájem o Sýkoru.

Tím spíš, že by Sparta musela dorovnávat opravdu vysoké nabídky. Plzeň údajně nabízí kombinaci peněz, přeměny hostování Egona Vůcha v přestup a jednoho útočníka navrch. Zatímco Slavia měla říct: "Nabízíme 20 milionů a jednoho hráče podle vašeho výběru. Co třeba Železníka?"

Sparta řeší krizi kolem trenéra už od konce září, kdy po porážce 0:2 od Slavie odstoupil z funkce Zdeněk Ščasný. Jeden z jeho asistentů, 36letý David Holoubek, byl vedením týmu pověřen zprvu na tři utkání – a když se nepodařilo realizovat žádnou rychlou variantu, koučoval Spartu až do konce podzimu.

Ve čtvrtek ji povede do bitvy v Milánu, v posledním utkání skupiny Evropské ligy proti domácímu Interu. A může si ten zápas vychutnat opravdu naplno, protože všechna čtyři dosavadní utkání ve skupině Sparta pod Holoubkovým vedením vyhrála. Díky tomu už teď ví, že se stane postupujícím a také vítězem skupiny.

Právě dvě výhry nad Hapoelem Beer Ševa a především domácí úspěchy proti Interu Milán a Southamptonu vybudovaly Holoubkovi velmi silnou pozici v očích sparťanských fanoušků.

Vrbova prohra v Tule možná oživila i jeho kartu

Šéf klubu Daniel Křetínský ocenil i dobrý závěr ligové sezony, kdy Sparta bez řady zraněných hráčů a v posledních třech mačích i bez distancovaného Bořka Dočkala dokázala vítězit. Holoubek v lize ztratil jednu důležitou bitvu, v Plzni, remízy vezl z Brna a Liberce jinak vítězil.

Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: ČTK

Jedním z trenérů, kteří byli potajmu naťuknuti Spartou už v průběhu podzimu, byl i Pavel Vrba, který nyní vede v ruské lize Anži Machačkala. Tehdy Spartě odvětil, že si její nabídky váží, ale v Rusku je teprve krátce a nemíní tak rychle odcházet.

Před týdnem se však po sérii neúspěchů Anži začalo v ruském tisku spekulovat o Vrbově možném zimním odchodu. Následovala páteční výhra nad Permem, která situaci stabilizovala, jenže v pondělí Vrbův celek podlehl na hřišti Arsenalu Tula 0:1, nutno dodat, že na stadionu nejslabšího týmu průběžné tabulky.

Pokud by snad Sparta vyčkávala, jak se situace kolem Vrby v Rusku vyvine, mohla by se doba nejistoty protáhnout na další dlouhé týdny.

Kdo mužstvo Sparty na začátku ledna přivítá v roli hlavního kouče na startu zimní přípravy, zůstává nadále nevyřešeným rébusem.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy