Je to tady! Liga snů láká na žhavé posily za stamiliony i video, co poradí sudím. Favoritem Slavia

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 7. 2017 10:00
Nejostřeji sledovaný ročník fotbalové ligy odstartoval. Majitelé Sparty a Slavie investovali do zvučných posil stamiliony korun.
Mezi posily pražské Slavie patří i Halil Altintop (druhý zleva), bývalý reprezentant Turecka.
Mezi posily pražské Slavie patří i Halil Altintop (druhý zleva), bývalý reprezentant Turecka. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Očekávání fanoušků jsou obrovská, rekord návštěvnosti domácí fotbalové ligy by se měl třást v základech. Náklady na velmi atraktivní posily, které v létě přivedly týmy Sparty a Slavie, šly rozhodně do stamilionů.

Započítáme-li i jejich platy vyplývající z jejich několikaletých smluv, můžeme s klidem v duši v souhrnu hovořit o investici v řádu kolem miliardy korun. A fanoušci jsou proto letos na ligu natěšení jako malé děti na Ježíška.

Hráči jako Danny či Tal Ben Chaim nejsou zdaleka jedinými taháky soutěže. Hitem je i návrat Baníku Ostrava, týmu s výrazným fanouškovským zázemím, zpět do nejvyšší soutěže. A to v čele s ikonou klubu Milanem Barošem.

Ten se ostatně hned zapsal do střelecké listiny, když v pátek, v úvodním duelu celé soutěže, přispěl k výhře Baníku v Brně 3:1. Černou šmouhou na utkání byla ovšem poločasová bitka fanoušků, zpacifikovaná policií.

Pozitivní byla rozhodně dobrá návštěva, v ochozech stadionu na Srbské ulici se sešlo 8026 diváků. I to je první dílek skládačky, která by měla vést k prolomení dosavadního diváckého rekordu české ligy.

S průměrnou návštěvou 7155 diváků ho drží sezona 1996/97, kdy byla česká veřejnost pozitivně "nakažená" fotbalem po stříbrném úspěchu reprezentace vedené Dušanem Uhrinem na Euru 96 v Anglii.

Posily za miliardu se představují

Tentokrát láká na zvučná jména a rej milionů. Izraelský reprezentant Tal Ben Chaim přišel do Sparty z Maccabi Tel Aviv za 76 milionů korun, což je rekord soutěže. Celkem zatím Sparta zapsala 10 posil, výhradně cizinců, většina z nich má výrazné reprezentační zkušenosti.

Kupříkladu Rio Mavuba, jenž přišel z Lille, hrál za Francii i na mistrovství světa 2014. Kamerunským výběrem prošel Georges Mandjeck (Méty), tureckou reprezentací Semih Kaya (Galatasaray), nejlepším střelcem rakouské reprezentace v tomto tisíciletí je Marc Janko (Basilej). A k nim si připočtěte Plavšiče, Štetinu, Čiviče, Vukadinoviče nebo gólmana Dúbravku. Jen na transferních sumách přišel tento soubor hráčů na 250 milionů korun.

Mistrovská Slavia kontruje zkušeným triem Danny (Petrohrad), Halil Altintop (Augsburg), Ruslan Rotaň (Dněpropetrovsk). Přičemž odchody brankáře Jiřího Pavlenky, stopera Michala Lüftnera a záložníka Antonína Baráka nahrazovala angažováním trojice Jan Laštůvka, Jakub Jugas, Jakub Hromada.

Hráči, kteří přišli po vypršení smluv ve svých předchozích klubech, dostali ve Spartě i Slavii tučné podpisové bonusy. Kluby je odmítají veřejně vyčíslit, nicméně můžeme se opět řádově bavit až o desítkách milionů korun. A ti nejlepší z posil by si měli přijít zhruba na 40 milionů korun ročně. Jen na základních platech.

Když to všechno sečteme, začneme se pohybovat rozhodně někde daleko za hranicí 700 milionů korun. Slavia tvrdí, že to, co v létě do posil vynaložila, se bohatě vejde do sumy 250 milionů, kterou za prodeje hráčů naopak zinkasovala.

Plzeň láká na návrat trenéra Vrby

Tipy Aktuálně.cz: Luděk Mádl

Pohárové pozice: 1. Slavia, 2. Plzeň, 3. Sparta, 4. Liberec

Sestup: 15. Olomouc, 16. Slovácko.

Nejlepší střelec: Matěj Pulkrab (Liberec).

Brankář s největším počtem duelů bez obdržené branky: Jan Laštůvka (Slavia)

Zdroj: Sport

I Sparta poukazuje na to, že poslední dobou na transferním trhu hodně utržila, jen za Bořka Dočkala přišlo z Číny přes 220 milionů korun, stomilionové sumy získali sparťané za Patrika Schicka či Ladislava Krejčího. 

I tak ale fanoušci moc dobře vnímají, že do ligy nyní přitéká obrovské množství peněz. Stačí uvědomit si právě uvedená čísla v kontextu se statistikou společnosti Deloitte, která vypočítala, že celkové tržby českých prvoligových klubů v sezoně 2015/16 nepřekročily hranici 2,1 miliardy korun.

Takže když se najednou v lize objeví hráči, u kterých se náklady na jejich celkové působení v době platnosti jejich smluv ve Spartě či Slavii mohou dostat až k někam miliardě, stává se jejich příchod nepřehlédnutelným. A fanoušci na to opravdu reagují: Slavia prodala už 8000 permanentek, Sparta 7500. A nijak zvlášť pozadu nechce zůstat ani Viktoria Plzeň, a to se 7000 permanentkáři, kteří jsou nejvíce zvědaví na to, zda se do Štruncových sadů vrátí éra vítězství pod vedením navrátivšího se trenéra Pavla Vrby.

Proč se zrovna teď majitelé pražských klubů utrhli ze řetězu a začali takhle utrácet? Jednak k tomu Slavia v dobrém slova smyslu vyprovokovala Spartu. A jednak všechny láká žhavá varianta, že se mistr ligy, která právě startuje, dost možná dostane přímo do Champions League. A vydělá tam nejméně 300 milionů, přičemž když to trochu půjde, tak třeba se vším všudy až půl miliardy.

Ruletou točí rivalita. I možnost přímého postupu do Ligy mistrů

Po sedmiletém potýkání se Sparty s Plzní o mistrovský trůn vkročila před dvěma lety do českého fotbalového prostředí čínská společnost CEFC. Do Slavie už investovala, včetně zakoupení stadionu, takřka dvě miliardy korun. A nešetřila ani na přebudování hráčského kádru, který v květnu letošního roku získal mistrovský titul.

Sparta, která měla naopak mizernou sezonu, v níž skončila až třetí, reagovala razantně. Angažovala italského trenéra Andreu Stramaccioniho i s jeho širokým realizačním týmem. A do Italova kádru pak začala mířit jedna posila za druhou. A ještě není konec, nyní má Sparta políčeno na vicemistra Evropy Emanuela Giaccheriniho z Neapole.

Jenže Italův zájem posílit Spartu podle zpráv zpoza Apenin poněkud zchladilo jeho zjištění, co nově se tvořící Sparta předvedla v úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy na stadionu CZ Bělehrad. Po mizerném výkonu, postrádajícím týmovou souhru, tam podlehla 0:2 a před čtvrteční odvetou ji musí sžírat vážná obava, že by se letos do skupinové fáze evropské soutěže vůbec nemusela dostat.

Připomeňme, že Slavia a Plzeň útočí v předkolech dokonce na start v Lize mistrů. Pražané začali doma výhrou 1:0 nad Borisovem, Plzeň si přivezla vstupní remízu 2:2 z Bukurešti, z duelu s někdejší Steauou. Odvety se hrají ve středu.

Tipy Aktuálně.cz: David Janeczek

Pohárové pozice: 1. Slavia, 2.Sparta, 3.Plzeň, 4. Mladá Boleslav

Sestup: 15. Jihlava, 16. Karviná.

Nejlepší střelec: Milan Škoda (Slavia).

Brankář s největším počtem duelů bez obdržené branky: Jan Laštůvka (Slavia)

Zdroj: Sport

Kdyby to s Ligou mistrů nevyšlo teď, mělo by napřesrok. Žebříček koeficientů, zohledňující pohárové výsledky klubů z dané země za posledních pět let, totiž posunul českého mistra na pozici, z níž se dá do Champions League 2018/19 proskočit napřímo, bez kvalifikace.

A to za splnění jediné podmínky: Je potřeba, aby vítěz Ligy mistrů 2017/18 obsadil ve své národní soutěži pozici, opravňující k dalšímu přímému startu v Champions League. Příklad: Pokud Ligu mistrů vyhraje Real Madrid a zároveň ve španělské lize skončí na 1.až 4. pozici, pak příští český mistr hraje Champions League bez kvalifikace.

Ale když třeba Ligu mistrů vyhraje Manchester United a v anglické Premier League skončí kupříkladu pátý, má český mistr smůlu a musí zase do kvalifikace, tak jako letos.

Jak je to s videem? A kolik smí nastoupit cizinců

Nepovedené vystoupení sparťanů v Bělehradě malinko posunulo kurzy hledající největšího favorita tuzemské fotbalové soutěže. Tipsport nyní tuto roli připisuje Slavii (kurz 2,2), následuje Sparta (2,4) před Plzní (5,5). Na tom, že favoritem soutěže bude Slavia, se shodnou i redaktoři Aktuálně.cz (viz infoboxy).

Jak jsme si právě popsali, příští mistr může jít přímo do Ligy mistrů, vicemistra bude napřesrok čekat její kvalifikace. Třetí a čtvrtý tým z české soutěže zamíří do předkol Evropské ligy. A vítěze Mol Cupu 2017/18 čeká jistý start ve skupinové fázi Evropské ligy 2018/19.

Velkou novinkou soutěže by mělo být zavedení video-rozhodčího. Snem šéfa ligy Dušana Svobody je nasadit ho jednou už v průběhu podzimní části, na jaře by se po rozjezdu celého projektu mělo video spolupodílet na rozhodování zápasů v jednom až dvou zápasech příslušného hracího víkendu.

V jednom duelu smí za jeden tým nastoupit nejvýše 5 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, zemi Evropského hospodářského prostoru nebo zemi, která nemá s EU patřičnou partnerskou smlouvu (výčet zemí v dalším infoboxu).

U Sparty jsou tedy na seznamu hráčů, kterých se cizinecká kvóta týká, tito hráči: Eidar Čivič (Bosna), Vjačeslav Karavajev (Rusko), Costa Nhamoinesu (Zimbabwe) a Tal Ben Chaim (Izrael). Přičemž Georges Mandjeck sice reprezentuje Kamerun, zároveň ovšem disponuje i francouzským pasem.

Země, jejichž občany v HET lize nelimituje cizinecká kvóta

Výňatek z rozpisu soutěží: V soutěžním utkání je za družstvo oprávněno nastoupit nejvýše 5 hráčů, kteří nejsou občany členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, nebo nejsou občany států majících s Evropskou unií uzavřeny dohody o partnerství.


Členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko,  Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

Státy Evropského hospodářského prostoru: členské státy EU + Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Kandidátské státy, které mají s s EU dohody o partnerství: Makedonie, Turecko, Srbsko, Černá Hora a Albánie.

Zdroj: Luděk Mádl

U Slavie se pak limitovaná kvóta pro počet cizinců v jednom ligovém utkání vztahuje na tento soupis hráčů: Simon Deli (Pobřeží slonoviny), Michael Ngadeu (Kamerun), Ruslan Mingazov (Turkmenistán), Ruslan Rotaň (Ukrajina) a Jasmin Ščuk s Murisem Mešanovičem (oba Bosna).

Ročník 2017/18, který právě začal, se bude hrát klasickým způsobem na 30 kol, ve kterých se všichni účastníci soutěže utkají navzájem dvakrát, vždy jednou na vlastním a jednou na soupeřově stadionu. Dva nejslabší týmy na konci ročníku sestoupí.

Od sezony další, tedy 2018/19, se navrch chystá i takzvaná nadstavbová část, kdy se po 30 kolech rozdělí soutěž na tři skupinky týmů, které pak budou ještě dál bojovat o titul, evropské poháry i o záchranu.

Letos se nejvyšší soutěž bude jmenovat HET liga, od dalšího ročníku už je jako titulární sponzor nasmlouvaná sázková společnost Fortuna.

Vysílací práva na ligu drží společnost Pragosport, a to až do léta 2020. Smlouvy s O2TV a Českou televizí má uzavřeny na nejbližší ročník, od toho dalšího bude Ligová fotbalová asociace, která nyní ligu pořádá, vyžadovat navýšení finančního plnění. Nyní od Pragosportu dostává 120 milionů korun ročně.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy