Slavia se trápila s Opavou, dva góly dal Zmrhal. Jablonec vystoupal před Spartu

Aktualizováno 3. 12. 2018 20:10
Fotbalisté Slavie vydřeli výhru 3:2 na hřišti opavského nováčka a po 17. kole udrželi v čele tabulky čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Pražané vedli po gólu Jaromíra Zmrhala, jenže Slezané skóre otočili penaltou Pavla Zavadila a trefou Nemanji Kuzmanoviče. Pak se ale podruhé prosadil Zmrhal a po vyloučení domácího Tomáše Smoly zajistil výhru sešívaných Tomáš Souček. Opava prohrála poprvé od návratu na svůj stadion z brněnského azylu.
Radost fotbalistů Slavie.
Radost fotbalistů Slavie. | Foto: ČTK

Pražané začali aktivně a po Hušbauerově centru na Škodu si málem balon srazil do vlastní brány Simerský. Ve 24. minutě se už slávisté dočkali. Po dlouhém autovém vhazování Coufala prodloužil Souček na Zmrhala a ten poslal míč Šromovi do protipohybu přesně na zadní tyč.

Autor úvodní branky vzápětí pálil těsně vedle a Škoda dělovkou zazvonil na pravou tyč. Pak poprvé vážněji zahrozili Slezané. Zapalač si v šestnáctce prostrčil míč mezi obránce, Bořil ho stáhl k zemi a sudí Pechanec ukázal na penaltu. Balon si vzal Zavadil a nekompromisní bombou pod břevno srovnal. Čtyřicetiletý záložník tak vylepšil vlastní rekord nejstaršího střelce, který kdy skóroval v samostatné lize.

V závěru první půle mohla Opava přidat druhý zásah. Hlavičku Kuzmanoviče ovšem Kolář vytáhl na břevno a krátce nato pálil srbský útočník těsně nad bránu. Co nadšeně bojujícím domácím nevyšlo na konci prvního poločasu, klaplo hned po změně stran. Zavadil parádně rozehral standardku a Smola skóroval, jenže radost opavským fotbalistům překazil zdvižený praporek pomezního rozhodčího.

Tribuny v Městských sadech ještě zlostně bouřily, když Zapalač poslal dlouhý balon na Smolu, ten přiťukl Kayambovi a po jeho chytré přihrávce skóroval Kuzmanovič. Radost ale Opavě vydržela jen pět minut. Hušbauer totiž posunul míč na Zmrhala, jenž se prohnal kolem Svozila a skóroval mezi nohy Šroma.

Pak během pěti minut nasbíral za řeči k sudímu a následné oplácení Smola dvě žluté karty a musel ze hřiště. Slávisté přesilovku využili okamžitě. Bořilův centr z levé strany propadl k Součkovi a ten vrátil Pražanům těsné vedení. Opavští v deseti vyrovnat nedokázali. Šrom na konci ještě zlikvidovat Stochovi penaltu po vlastním faulu na slovenského záložníka.

Jablonec vyškolil v souboji o třetí místo Zlín

Fotbalisté Jablonce porazili v dohrávce 17. ligového kola v souboji o třetí místo v tabulce Zlín 4:0. Domácí poslali v závěrečných čtyřech minutách první půle do vedení David Lischka s Martinem Doležalem a po pauze se trefili Tomáš Holeš a Jan Chramosta.

Severočeši si spravili chuť po čtvrteční prohře 0:1 v Evropské lize s Rennes a v nejvyšší soutěži podeváté za sebou neprohráli. Na třetím místě mají dvoubodový náskok na čtvrtou Spartu, Zlín klesl na šestou příčku.

SFC Opava - Slavia Praha 2:3 (1:1)

Branky: 38. Zavadil z pen., 53. Kuzmanovič - 24. a 59. Zmrhal, 74. Souček. Rozhodčí: Pechanec - Paták, Myška. ŽK: Jursa, Žídek, Smola, Zavadil - Bořil, Ngadeu, Hušbauer. ČK: 70. Smola. Diváci: 5836.

Opava: Šrom - Hrabina (84. Janetzký), Simerský, Svozil, Žídek - Kayamba, Zavadil, Jursa (71. Schaffartzik), Zapalač (90. Juřena) - Kuzmanovič, Smola. Trenér: Kopecký.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu (66. Deli), Bořil - Souček, Hušbauer - Stoch, Sýkora (57. Olayinka), Zmrhal (90. Frydrych) - Škoda. Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec - Fastav Zlín 4:0 (2:0)

Branky: 42. Lischka, 45. Doležal, 57. Holeš, 82. Chramosta. Rozhodčí: Machálek - Moláček, Hrabovský. ŽK: Trávník - Vyhnal. Diváci: 1608.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Trávník (81. Sobol), Považanec, Kubista (76. Chramosta), Kratochvíl (86. Jankovič) - Doležal. Trenér: Rada.

Zlín: Dostál - Hnaníček (6. Bačo), Buchta, Gajič - Matejov, Jiráček (82. Slaměna), Libor Holík (65. Hronek), Podio, Bartošák - Beauguel, Vyhnal. Trenér: Bílek.